Švicarska je odbila potvrditi sporazum kojim bi se Hrvatima omogućio slobodan pristup švicarskom tržištu rada, piše BBC.
Sporazum između Švicarske i Hrvatske dogovoren je nakon što smo mi u srpnju prošle godine pristupili Europskoj uniji. Švicarska Vlada tvrdi kako ne može potvrditi sporazum "u njegovoj trenutnoj formi", nakon što su građani na nedavnom referendumu odlučili odbaciti sporazum Švicarske i Europske unije o slobodi kretanja.
Švicarska ministrica obavijestila Pusić
Švicarci su na referendumu tijesnom većinom poduprli uvođenje kvota za dolazak imigrante iz Europske unije. Švicarska ministrica pravosuđa Simonetta Sommaruga nazvala je našu ministricu vanjskih poslova Vesnu Pusić kako bi joj rekla da Švicarska ne može potpisati sporazum prema kojem bi Hrvati imali slobodan pristup u tu državu.
Njezin glasnogovornik Philipe Schwander je kazao da je ministrica obavijestila EU kako se taj sporazum u novim okolnostima mora ponovno raspraviti. Objasnio je da švicarsko Ministarstvo pravosuđa traži rješenje kojim bi "osigurali" da Hrvati ne budu diskriminirani.
Više od polovice švicarskog izvoza ide u EU
Nakon referenduma 9. veljače, Europska unija je upozorila Švicarsku da će "u potpunosti" razmotriti svoje sporazume s tom državom, koja nije formalno članica EU, ali s njom ima potpisan veliki broj ugovora. Ekonomski udar na Švicarsku mogao bi biti žestok zbog toga što više od polovice izvezenih proizvoda izvoze baš u EU, dok im je Njemačka najveći trgovinski partner.
Četvrtina od 8 milijuna stanovnika Švicarske su stranci, a prošle godine se u tu državu doselilo 80 tisuća imigranata. Od 2007. godine većina od 500 milijuna državljana EU je imala jednak pristup švicarskom tržištu rada kao i stanovnici Švicarske. No, koalicija koju vodi desničarska Švicarska narodna stranka je predložila ukidanje tog zakona koji su nazvali "velikom pogreškom".
Podržavatelji uvođenja kvota tvrde da je slobodno useljavanje dovelo do problema na tržištu nekretnina, obrazovanju, zdravstvu i prometu, a smatraju i da strani radnici spuštaju cijenu rada. Protivnici, pak, kažu kako je slobodan "uvoz" radnika ključ švicarskog ekonomskog uspjeha jer poslodavci mogu u cijeloj Europi birati radnike koji su im potrebni.
>>Evo kako bi izgledala švicarska reprezentacija bez stranaca!
>>Hrvati, Rumunji i Bugari najjeftinija radna snaga
>>EU: Švicarci, uvest ćemo vam sankcije!
pa sta bi mi htjeli,ovakvu zemlju smo unistili i rasturili i sad bi svicarcima oduzimali poslove,sram nas moze biti.dok su politicari krali a svaka bitanga mogla dici krediti i kupiti terenca,islo se na skijanje,na ljetovanja,islo se masovno u penzije,nitko see nije bunio i svi su zatvarali oci na kradju,varalo se na socijalama,na porodiljnim naknadama,na bolovanjima...nitko od naroda se nije bunio.jednako smo krivi kao i politicari,uostalom,mi smo ih i birali. Bravo Svicarska,borite se i uredjujte svoju zemlju kako vi zelite,a ne kako vam drugi kazu.