ERA DEZINFORMACIJA

Društvenim mrežama vjeruje 14 posto građana EU

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Društvenim mrežama vjeruje 14 posto građana EU
09.10.2024.
u 08:40
Eurozastupnica Glavak navodi da se lažne vijesti najčešće odnose na politike, migracije, zdravstvo, sigurnost i sukobe
Pogledaj originalni članak

– U vremenu rastućeg populizma, dezinformacija i lažnih vijesti, uloga javnih medija i medijskog pluralizma nikada nije bila važnija. Dezinformacije su moćno oružje za političke, ekonomske i društvene ciljeve i imaju posljedice na društvenu koheziju – istaknula je zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak tijekom rasprave o suočavanju s lažnim vijestima, populizmom i dezinformacijama u EU.

Čak 88 posto građana EU smatra da su lažne vijesti problem u njihovoj zemlji, a 83 posto ih vidi kao prijetnju demokraciji. Televizija ostaje najpouzdaniji izvor vijesti za 49 posto Europljana, a samo 14 posto vjeruje društvenim mrežama. Glavak upozorava na zastrašujuću brzinu širenja lažnih vijesti koje sada postaju viralne do šest puta brže, navodeći da se lažne vijesti najčešće odnose na nekoliko ključnih područja poput politike, migracija, zdravstva, sigurnosti i sukoba.

– Suočavanje s lažnim vijestima, populizmom i dezinformacijama zahtijeva višeslojni pristup u kojem svi akteri imaju svoju ulogu. Javni servisi, medijski pluralizam i neovisno novinarstvo predstavljaju njegove ključne elemente jer osiguravaju dostupnost točnih informacija, različitih perspektiva i kritičkog izvještavanja – kazala je eurozastupnica Glavak i dodala kako jačanjem tih elemenata Europska unija može osigurati bolje informirano društvo koje je otpornije na manipulacije i spremnije za obranu demokratskih vrijednosti.

Kao članica Posebnog odbora za vanjsko uplitanje u sve demokratske procese u EU, uključujući dezinformiranje, eurozastupnica Sunčana Glavak bila je uključena u rad na dvama izvješćima, a kao jedan od prioriteta u novom mandatu ističe upravo kontinuiranu borbu protiv dezinformacija. 

POVEZANI ČLANCI:

EPILOG TROVANJA MLADIĆA

Znamo krivca za trovanje; no tko je kriv za širenje panike i lažnih vijesti?

Pokazalo se da većina čitatelja, nakon tekstova koji su se često samo prenosili, naslova koji su bili 'nabrijavajući', gdje su se dizale jake emocije, nisu niti čitali sadržaj tekstova iako su u mnogima već i bila točna pojašnjenja i provjerene informacije, već su se dali u osude i žustre rasprave kao da vladaju problematikom i kao da su stručnjaci u svim područjima- kaže Ankica Mamić, komunikacijska stručnjakinja.

GALERIJA Pitali smo umjetnu inteligenciju kako će za 100 godina izgledati najveći hrvatski stadioni

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Na današnji dan 1912. službeno je otvoren nogometni stadion Maksimir u Zagrebu
Foto: Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Split: Pogled na Poljud prije početka utakmice Hrvatska - Wales
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL
Rijeka: Izgradnja sjeverne tribine na stadionu HNK Rijeka na Rujevici
Foto: DALL E
Kranjčevićeva AI
Foto: DALL E
Kajzerica AI
Foto: DALL E
Zagreb stadion AI
Foto: DALL E
Split sadion AI
Foto: DALL E
Rijeka stadion AI
Foto: DALL E
Osijek stadion AI
Foto: DALL E
Zadar stadion AI
Foto: DALL E
Stadion Varaždin AI

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.