Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula boravio je tjedan dana u radnom posjetu Sjedinjenim Američkim Državama zajedno sa slovenskim kolegom Alojzom Peterlom (EPP).
- Ovom dvostranačkom misijom u SAD-u, kolega Peterle i ja željeli smo potvrditi zajednička stajališta oko kojih surađujemo u Europskom parlamentu. Želimo svjedočiti da u ovom sazivu funkcionira koalicija i podrška paketu reformi u Europskom parlamentu iza kojega stoji politička skupina gospodina Peterla (pučani), moji socijalisti i demokrati te liberali. Tijekom našeg posjeta UN- u, Pentagonu, State Departmentu i Kongresu, razgovarali smo s američkim dužnosnicima o nizu problema koje Europska unija mora rješavati u sljedećih pet godina, a pogotovo onima s druge strane svojih 15.000 kilometara dugih vanjskih granica - kazao je Picula, prenosi njegov ured.
LNG terminal na Krku
Drugi važan aspekt koji povezuje Piculu i Peterlea na ovoj misiji jesu njihove dužnosti u Izaslanstvima Europskog parlamenta – kao šefovi Izaslanstva za odnose s BiH i Kosovom, odnosno Makedonijom održali su predavanje na Sveučilištu Columbia u New Yorku te bili glavni govornici okruglog stola “Istočno susjedstvo EU i ukrajinska kriza” na sveučilištu Johns Hopkins u Washingtonu, gdje je održan i bilateralni sastanak s Danom Hamiltonom te Andrasom Simonyem iz Centra za transatlantske odnose.
U State Departmentu Picula se sastao sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog tajnika Hoyt Brianom. Razgovarali su o poziciji SAD-a spram krize na istoku Europe, ali i mogućnosti obnovljenog interesa Amerike za zbivanja na Zapadnom Balkanu. Energetski izazovi, nastali kao rezultat izmijenjenih geopolitičkih prilika i krize u Ukrajini, također su bili tema.
- Izgradnja LNG terminala na Krku prepoznata je kao strateški projekt, kojem se mora dati prednost jer predstavlja primjer sigurne opskrbe - izjavio je tom prilikom Hoyt. Briefing o TTIP-u, čija osma runda pregovora upravo traje u Bruxellesu, bio je važan dio programa. Na sastanku s EU ambasadorom u SAD-u Davidom O’Sullivanom, zastupnik Picula ukazao je na jasan slučaj viznog nereciprociteta SAD-a spram pet članica Europske unije, među kojima je i Hrvatska.
- Preduvjet slobodnom kretanju roba mora biti slobodno kretanje građana - istaknuo je Picula. Nakon što su čuli američku poziciju, zastupnik Picula je naglasio i da EU u pregovorima mora zadržati svoje prehrambene standarde: ''Interes Hrvatske je da ostane slobodna od GMO-a i da naši proizvođači nastave raditi u čistom okolišu.“
Podsjetivši na važnost uvrštavanja oznake geografskog porijekla proizvoda u TTIP sporazum, Picula ističe ''da će se upravo po tome moći raspoznavati naši izvorni proizvodi – kvalitetom i specifičnim karakteristikama, ogromnom potencijalu koji Hrvatska svakako ima. Ovakvo registriranje pruža priliku domaćim proizvođačima da učinkovitije funkcioniraju na tržištu i ravnopravno pariraju drugim proizvodima svjetskoga glasa“.
Potpora SAD-a
U tom se dijelu programa Picula priključio Izaslanstvu S&D grupe, predvođene predsjednikom grupe Gianniem Pittelom i predsjednikom Odbora za međunarodnu trgovinu Europskog parlamenta, Berndom Langeom. TTIP je bio i tema sastanka s američkim predstavnikom za trgovinu, Michaelom Fromanom, nakon čega su zastupnici sudjelovali na konferenciji o ''Transatlantskoj strategiji za europski istok“.
- Države Zapadnog Balkana i Istočne Europe danas trebaju stalnu potporu SAD- a i Europske unije, kako bi prevladale trenutne probleme i aktivno napredovale prema zajedničkoj europskoj budućnosti. Politika i priroda ne vole zrakoprazan prostor. Ako Europska unija ne popuni taj prostor - netko drugi će; a Rusija i Turska već igraju određenu ulogu u regiji - rekao je Picula na sastanku u Pentagonu, gdje se sastao s Adamom Lovingerom.
Kao predsjednik Izaslanstva za odnose s BiH i Kosovom, Picula je iskoristio priliku i da se sastane s ministrom europskih integracija za Kosovo, Bekimom Çollakuom. Također se sastao s pomoćnikom glavnog tajnika UN-a za politička pitanja Jens Anders Toyberg-Frandzenom, visokim predstavnikom UN-a koji je zadužen za rješavanje spora u vezi s imenom između Makedonije i Grčke, Matthewom Nimetzom. Picula je zadnjeg dana boravka sudjelovao na konferenciji “Demokratska dimenzija i uloga Europskog parlamenta kao preduvjet za uspjeh TTIP-a”, s kolegom Berndom Langom kao glavnim govornikom. Prije polaska za Bruxelles, održani su zadnji sastanci u američkom Kongresu sa supredsjedateljicom kongresne skupine za Hrvatsku zajednicu, zastupnicom Janice Hahn te s predstavnicima Nacionalnog demokratskog instituta.
>>Tonino Picula: SDP-u su potrebne promjene
>>Picula postao potpredsjednik Međuskupine za mora, rijeke, otoke i priobalna područja
Riješili ljudi sve probleme. Predviđeni BDP u 2050. g. 5,2%.