NE ODUSTAJE

Erdogan će u subotu razgovarati sa Stoltenbergom, ostaje pri blokadi Finske i Švedske

Foto: YVES HERMAN/REUTERS
FILE PHOTO: Turkey's President Tayyip Erdogan holds a news conference during the NATO summit at the Alliance's headquarters in Brussels, Belgium
Foto: PRESIDENTIAL PRESS OFFICE/REUTER
Turkish President Erdogan attends a news conference in Ankara
Foto: MURAT CETINMUHURDAR/PPO/REUTERS
Turkish President Tayyip Erdogan talks to media as he leaves a mosque after Friday prayers in Istanbul
20.05.2022.
u 16:29
"Ne možemo reći 'da'" Švedskoj i Finskoj, ponovio je, u izjavi nakon molitve u petak. Erdogan optužuje dvije zemlje da štite kurdske "teroriste".
Pogledaj originalni članak

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji već tjedan dana prijeti da će blokirati proširenje NATO-a na Finsku i Švedsku, trebao bi u subotu telefonom razgovarati s glavnim tajnikom NATO-a Jenskom Stoltenbergom, rekao je u petak.

"Razgovarao sam danas s nizozemskim premijerom (Markom Rutteom). Dužnosnici Ujedinjenog Kraljevstva i Finske također su zatražili razgovor (predviđen) sutra (u subotu). A poslije ćemo razgovarati i s glavnim tajnikom NATO-a Stoltenbergom", kazao je Erdogan.

"Nastavljamo diplomaciju putem telefona", pojasnio je, ponovivši da se protivi pristupanju Finske i Švedske u NATO jer štite "teroriste".

"Ne možemo reći 'da'" Švedskoj i Finskoj, ponovio je, u izjavi nakon molitve u petak.

Erdogan optužuje dvije zemlje da štite kurdske "teroriste". Nezadovoljan je i što su obustavile prodaju oružja njegovoj zemlji od 2019. zbog turske akcije na sjeveru Sirije.

Finska i Švedska službeno su ovaj tjedan zatražile ulazak u NATO, u svjetlu ruske invazije na Ukrajinu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Foton
Foton
21:50 20.05.2022.

NATO je prvenstveno savez Amerike i zapadni europskih zemalja, i bazira se na vojnoj, financijskioj I politickoj snazi tih zemalja. Kasnije su prihvatili i zemlje istocne Europe i Turske, koje imaju vrlo razlicitu politicki povijest od zapadnoeuropskih zemalja. Tim clanicama su demokracija i tolerancija relatively novo iskustva, pa nije ni cudo da Madzarska, Turska a mozda i Hrvatska imaju drugacije poglede. Ja mislim da Finska i Svedska puno bolje pasu u NATO nego neke problematicne zemlje., bez kojih bi NATO vrlo dobro funkcionirao. Opasno je blefirati kad svi znadu da nemas nikakove karte.

Avatar Dragovit
Dragovit
08:00 21.05.2022.

Turska će dobiti ono što traži (pa makar i ispod stola) i odobriti ulazak Švedske i Finske u NATO. Ili neće ako ne dobiju. Mi ćemo na koncu sve odobriti, a ništa dobiti. Dobro ... neki pojedinci će dobiti tapšanje po ramenu i ugodnu briselsku fotelju.