Provjeravate li vremensku prognozu prije nego izlazite iz doma ujutro ili se pripremate na put? Mnogi građani svakodnevno se informiraju o vremenskoj prognozi, a nitko nije sretan ako im vremenske neprilike pokvare dan. Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda sada pozivaju građane da mogu dati i sami doprinos u izvještavanju javnosti o vremenskim pojavama. Naime, Meteoalarm, jedinstveni europski servis za pravovremeno obavještavanje o opasnim vremenskim pojavama, poziva korisnike da do 9. studenoga 2024. godine sudjeluju u anketi dostupnoj na njihovoj službenoj web stranici.
Vaš doprinos pomoći će unaprijediti usluge i poboljšati način prikaza informacija i upozorenja na vremenske opasnosti. Ispunjavanje ankete traje najviše 5 minuta, a dostupna je ovdje. Anketa je na engleskom jeziku, potpuno anonimna, a prikupljeni podaci koristit će se isključivo za poboljšanje usluga Meteoalarm platforme, javljaju iz DHMZ-a.
Što je Meteoalarm?
Meteoalarm je internetska platforma koja objedinjuje službene prognoze i upozorenja iz 38 europskih nacionalnih hidrometeoroloških službi, uključujući upozorenja koje izdaje Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) za Hrvatsku. Upravo ove godine obilježeno je 15 godina Meteoalarma u Hrvatskoj. Hrvatska je, putem DHMZ-a, dio ovog sustava od 17. srpnja 2009. kada su upozorenja za Hrvatsku postala vidljiva i dostupna i putem Meteoalarma.
Platforma, razvijena unutar EUMETNET-a, mreže europskih meteoroloških službi, koristi prepoznatljive simbole i bojom kodirane karte kako bi pružila najsvježija upozorenja o očekivanom opasnom vremenu do 5 dana unaprijed, pokrivajući veći dio Europe. Razine upozorenja su dane kao jedinstveni sustav s jasnim odnosom između meteoroloških pojava, moguće štete i predloženog ponašanja, kako bi se ublažile ili izbjegle štete te ljudski gubitci. Upozorenja za Hrvatsku se izdaju za 8 regija koja su dio cjelokupnog Meteoalarm sustava za Europu, a građanima su već dobro poznate razine upozorenja – crvena, narančasta i žuta.
Važnost Meteoalarma u doba klimatskih promjena
Klimatske promjene sa sobom donose sve učestalije i intenzivnije vremenske ekstreme. Pravovremena i točna upozorenja na opasne vremenske i hidrološke događaje ključna su za zaštitu života i imovine. Važno je da ove informacije budu lako dostupne, razumljive i da jasno ukazuju na potrebne mjere koje građani trebaju poduzeti kako bi zaštitili sebe i svoje najbliže.
Iz DHMZ-a ističu kako sudjelovanje građana u anketi doprinosi stvaranju sigurnijeg okruženja i unaprjeđenju ovog jedinstvenog europskog servisa.