Nemojte mi slučajno prigovoriti što sam u Rusiji, jer ja jako dobro znam koliko vas je u posljednjih šest mjeseci putovalo u tu državu i sastajalo se s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i njegovim ministrima. Tako glasi protunapad šefa Europske komisije Jean-Claudea Junckera koji je anticipirao da će njegovo sudjelovanje na ruskom Međunarodnom ekonomskom forumu, Putinovu Davosu, kako su ga već nazvali, a koje je počeo jučer u St. Peterburgu, izazvati kritike u EU i šire. Junckerov tim vrlo je pažljivo od kraja prošle godine bilježio svaki posjet čelnih ljudi država EU, ali i država skupine G7, toj državi pod ekonomskim sankcijama zbog agresije na Ukrajinu.
Odbili sankcije
Lista je spremna, ažurirana i puna detalja kao streljiva za svaki prigovor. No ta je lista, s druge strane, i dokaz da za sankcije Rusiji nedostaje političke volje i konsenzusa unutar EU, čega je očito svjestan i sam šef EK.
Lista koja je iscurila u medije pokazuje da je 18 država EU – Luksemburg, Mađarska, Italija, Portugal, Španjolska, Austrija, Finska, Njemačka, Grčka, Francuska, Poljska, Velika Britanija, Irska, Slovenija, Malta, Češka, Bugarska te Slovačka – slalo visoka izaslanstva u Rusiju. Hrvatska, kao i Estonija, Litva, Letonija, Nizozemska, Danska, Belgija, Švedska, Norveška i Cipar – nisu. U Rusiju su odlazili predsjednici Francuske, Finske, Grčke i Austrije, premijeri Luksemburga, Mađarske, Italije i Finske te kancelarka Angela Merkel. Uz njih, EU članice su na sastanke i bilateralne forme s ruskim kolegama slale ministre poljoprivrede i gospodarstva. Najčešće se putovalo na relaciji Beč – Moskva, pa se i taj podatak poklapa s nastojanjima Austrije da se sankcije Rusiji ukinu, s čim se slaže i Francuska, a signali te vrste dolaze i iz Njemačke. Mađarska, Češka i Slovačka još su lani odbile nove sankcije.
Kritike SAD-a
Hrvatska se u vrijeme Junckerove analize držala podalje Rusije, no da je promatrao cijelu prošlu godinu, mogao je vidjeti da je u veljači tadašnji ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, uz kritike SAD-a, odveo izaslanstvo gospodarstvenika u tu državu. Iz Oreškovićeve Vlade o sankcijama Rusiji govorio je ministar vanjskih poslova Miro Kovač u ožujku, nakon sastanka s estonskom kolegicom Marinom Kaljurand, kad je kazao da nema ukidanja sankcija dok Rusija ne ispuni sporazum iz Minska. Iako su Amerikanci tada kritizirali Hrvatsku, a sada Junckera, ovoga to ne zabrinjava – popis “ruskih putnika”, uz japanskog premijera Shinza Abea, sadrži i ime državnog tajnika SAD-a Johna Kerryja s dva posjeta Rusiji te opaskom kako su se “u godinu dana Kerry i ruski kolega Sergej Lavrov susreli čak 26 puta”.
mi smo bud.ale, američke pudlice