Puno više kontroverze u komentarima francuskih medija izazvao je snažni zaokret u ekonomskoj politici Françoisa Hollandea od poprilično sočnih rasprava o njegovu intimnom životu. S obzirom na to da samo 44 posto Francuza vidi veliki problem u izvanbračnim izletima, Hollandeu je njegova ljubavna afera čak i pomogla što se tiče inače tanašne popularnosti jer su se žene počele pitati ima li ipak nešto posebno u tom pomalo neuglednom muškarcu kad uspijeva osvajati lijepe i uspješne žene. Međutim, tek treba vidjeti što će Hollandeu politički donijeti nova pro-business politika prema kojoj bi trebao 2015.-2017. realizirati radikalne uštede od 50 milijardi eura i smanjiti poreze kompanijama vezanim uz rad za velikih 30 milijardi. Hollande zapravo nema puno izbora.
Na udaru ljevice
Cijena duga Francuskoj počela je strelovito rasti. Hollandeova socijalistička izborna platforma s populističkim idejama oporezivanja najbogatijih odvela je Francusku suprotnim ekonomskim putem od Italije, Irske ili Španjolske koje su išle na rezove, a cijena duga PIGS-a, na užas Francuza, počela se smanjivati. Nezaposlenost je u Francuskoj na 16-godišnjem vrhuncu, a javni sektor postao je poslovično (pre)skup – javna potrošnja čini 57 posto BDP-a pa su porezi morali doseći rekordnih 46 posto u eurozoni. Konsenzus među ekonomistima sada je da se Francuska previše oslanjala na oporezivanje, a premalo na rezanje troškova.
Hollande je sada pod snažnim ideološkim povećalom. Le Monde propituje je li riječ o “socijalistu ili freemarketeeru”, Le Figaro govori da se okrenuo protiv struje i naziva ga “social-democrate” pod navodnicima, Libération poručuje “Hollande oslobađa”, francuska krajnja ljevica optužuje ga pak za rasprodaju, a krajnja desnica predvođena Nacionalnom frontom Marine Le Pen naziva ga ultraliberalom.
Okreće se Nijemcima
Njegov ministar financija Pierre Moscovici mora ga braniti; tvrdi da je to što radi zaista socijaldemokracija. Može se reći da se de facto Hollande opredijelio za njemački model socijaldemokracije kao model izgradnje struktura socijale i blagostanja unutar okvira kapitalističke ekonomije. Hollande govori o tome da želi vidjeti oporavak kroz više konkurentnije proizvodnje, tj. “supply-side” socijalizam ili socijalizam ponude. Drugim riječima, Hollande je, kad je već došla maca na vratanca, ipak pronašao način da upakira doktrinu praktičnih ekonomskih rješenja u tradicionalno snažni francuski socijalistički vokabular. Može se reći da su njemački mainstream socijaldemokrati prekinuli sa svim idejama marksističke ekonomske politike još potkraj pedesetih, a vodeći francuski socijalist to čini ovih dana. Biznis zajednica digla je palac gore.
>> Izboden jedan parlamentarac, desničari Hollandeu urlikali: Odlazi!
I naši se socijaldemosi okreću biznisu stimulirajući svoje pomočnike ministara izdašnim kreditima!