Za promatrače izvana, razina napetosti u odnosima Hrvatske i Srbije, koji se pogoršavaju mjesecima a novo dno dotakli su nakon objave audio snimki kontroverznih izjava Zorana Milanovića, ipak nije toliko dramatična. Tim Judah, vrlo upućen i utjecajan novinar tjednika Economist, kaže za Večernji list kako mu se ne čini da je sve toliko dramatično, nego jednostavno - glupo.
- Puno toga što se događa je jednostavno moronski - smatra Judah. - Sve se to događa zbog unutarnje politike. Ne mislim da će biti novog rata. Možda previše ljudi provodi previše vremena pod suncem na plažama usred kolovoza da bi obraćali pozornost. A i Hrvatska ima predizbornu kampanju - dodaje.
Judah smatra da se dio napetosti rađa zbog toga što, primjerice, “imate ljude u Srbiji koji žele graditi spomenik Miloševiću i slične gluposti”, ali dodaje kako je “puno toga odgovornost Hrvatske”.
- Nije krivnja Srbije što Milanović misli da će dobiti koji glas više ako kaže da mu je djed bio ustaša, a znate da će to izazvati reakciju u Srbiji - kaže Judah.
Bivši predsjednik RH Ivo Josipović otvoreno tvrdi da je trenutno veća krivnja na hrvatskim političarima nego na srpskim.
- Žalosno je da obje velike političke opcije zloupotrebljavaju odnose sa Srbijom, pa i s BiH, radi unutarnjepolitičkih obračuna. Vidjeli smo cijelu onu raspravu o progonu ratnih zločina koja je iracionalna i šteti braniteljima jer ne rješava njihov problem. Ovo s Milanovićem je novi element jer on koristi potpuno neprimjeren riječnik i izaziva loše strasti s obje strane granice. Ne želim reći da je s druge strane u Srbiji cvijeće, ali mislim da trenutno, nažalost, naši političari generiraju glavne negativne emocije - kaže Josipović.
No, i srpski političari neprestano divljaju u svojim izjavama koje vrijeđaju Hrvatsku. Od Ivice Dačića koji je 2014. u Bruxellesu tvrdio da je izravan izlaz na Jadransko more povijesni i strateški cilj Srbije, preko Tomislava Nikolića koji je izjavio da je Vukovar srpski grad, do Aleksandra Vučića koji je ovih dana usporedio Jasenovac s Olujom.
- Problem je u tome što je Vučić vrlo vješt politički manipulator - kaže jedan od pretendenata na mjesto šefa hrvatske diplomacije u slučaju da njegova stranka pobijedi na sljedećim izborima, a koji je želio ostati anoniman jer nediplomatski opisuje osjetljive odnose. - On zapali situaciju, ponekad sam, ali češće preko (ministra Aleksandra) Vulina i onda se prikazuje kao spasitelj koji gasi, i to jezikom koji želi čuti međunarodna zajednica. Ustvari kreira tenzije da bi ih gasio. Naš je problem što upadamo u takvu zamku i počnemo se lijepiti kao muhe. Tu pokazujemo nezrelost kao država, jer se vrlo lako damo navući u te igre - objašnjava taj sugovornik.
Potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac kaže da se može razgovarati i o tome postoje li kod Vučića “elementi i takve taktike”, ali naglašava nešto drugo:
- Kad razmišljam o tome što se događa, rekao bih da se oni približavaju Europi pa imaju sve obveze koje to nosi sa sobom, a mi se udaljavamo od Europe jer netko misli da mi to možemo. I to je osnova problema koji u ovom trenu postoji između hrvatske i srpske politike - kaže Pupovac.
Vučić se od nekadašnjeg velikosrpskog nacionalista i ratnog suradnika Vojislava Šešelja prometnuo u proeuropskog reformatora Srbije, što mnogi državnici na zapadu podržavaju, no britanski novinar Robert Fisk u svibnju je u listu Independent upozorio da “Europa ima zabrinjavajuće lošu memoriju” o Vučićevoj prošlosti.
Eric Gordy, profesor koji predaje o politici jugoistočne Europe na University Collegeu u Londonu, smatra da Vučić ima ovakvu kalkulaciju:
- Njegova baza su radikalni nacionalisti i on to zna. No, njegova kalkulacija je da će mu oni dopustiti da radi što je nužno u javnoj politici, da radi ono što se od njega traži u EU oko suradnje s Kosovom i slično, ali da im mora dati nešto simbolično. I za svaki ustupak koji napravi oko Kosova, on će poslati nekog poput Vulina ili Dačića da digne tenzije s Hrvatskom ili BiH. I birači koji su na nacionalističkoj desnici to prožvaču, njih nije briga za njegovu javnu politiku, ionako politika za njih predstavlja takve simbolične geste - komentira Gordy.
Taj politički sociolog i profesor iz Londona smatra da je Milanović na kontroverznom sastanku s grupom hrvatskih branitelja izveo nešto što je trenutno tipično za socijaldemokratske političare svugdje u Europi.
- Zaista strahuju da će izgubiti popularnost ako ne počnu koristiti neke od argumenata desnice. Svi socijaldemokratski lideri u Europi prate taj obrazac koji pokazuje nedostatak samopouzdanja i uvjerenja. A Milanović je to učinio na zaista nezgrapan način - kaže Gordy. On je, inače, u četvrtak ovako na Twitteru komentirao vijesti o svemu onome što je Milanović izgovorio na sastanku s braniteljima: “SDP poručuje: možemo i mi biti HDZ” i “Zabrinut da bi njegova stranka mogla pobijediti, Zoran Milanović otvorio je usta”.
Jugoslavenima je Hrvatska uvijek kriva jer sa če.nicima su uvijek imali suradnju.