Za rad na provedbi i pripremi EU projekata u hrvatskim tvrtkama u prosjeku nedostaje gotovo 2700 stručnjaka za EU fondove s kojima bi se značajno povećao apsorpcijski kapacitet cijelog sustava, pokazalo je istraživanje na tu temu, koje je za Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU provela tvrtka Projekt jednako razvoj (PJR) u suradnji s Učilištem Algebra.
Istraživanje provedeno u 488 organizacija, jedinicama lokalne i regionalne samouprave, razvojnim agencijama te udrugama, poduzećima i tijelima javne vlasti, upozorava na alarmantan deficit stručnih znanja, čak i u organizacijama koje su bile uspješne u povlačenju EU sredstava. Više od 80% njih, a istraživanjem ih je obuhvaćeno 32% od ukupnog broja u RH, bilo je uspješno u povlačenju EU sredstava. No, 49% imalo ih je situaciju u kojoj su pojedini projektni izdaci proglašeni neprihvatljivima pa svoju pripremljenost za provedbu EU projekata ocjenjuju vrlo niskom ocjenom, dok je, procjenjuje se, u organizacijama koje nisu ni pokušale financirati projekte iz EU fondova, deficit stručnjaka još alarmantniji. Analiza rezultata pokazala je kako u svakoj organizaciji u prosjeku treba osposobiti ili angažirati još 2,2 osobe za rad na pripremi i provedbi EU projekata.
Samo u organizacijama koje su sudjelovale u istraživanju nedostaje 897 osoba, što je 45,63% od procijenjenog ukupnog manjka od 2700 stručnjaka. Čak 98% organizacija planira prijaviti EU projekte i financirati ih putem EU fondova, no njih 55% oslanja se pri tome na konzultantske usluge u pripremi i provedbi EU projekata pa nije čudno što razinu svoje informiranosti o mogućnostima financiranja projekata iz EU fondova ocjenjuju s prosječnom ocjenom 3,38 (od 1 do 5) – trgovačka društva sa samo 3,18. Trgovačka društva obuhvaćena istraživanjem (i to ona koja su uglavnom uspješna u povlačenju EU sredstava!) procjenjuju da bi broj stručnih ljudi na poslovima planiranja, pripreme i provedbe EU projekata po organizaciji u prosjeku trebali povećati za 57%, što znači 2,2 nove osobe. Jedinice lokalne i regionalne samouprave ističu manjak stručnjaka od 62%, dok u regionalnim razvojnim agencijama koje imaju najveći prosječan broj djelatnika koji se bavi EU fondovima, s obzirom na ulogu u pripremanju projekata, iskazuju deficit od čak 5,6 novih osoba.
imamo mi i viška stručnjaka za izvlačenje novca iz bilo čega tako da ovaj članak bih stavio pod humor i zabava,,,