ZAPLJENA VRIJEDNA 91 MILIJUN EURA

FOTO Infiltriraju se u pogone za uništavanje hrane, a onda hranu koju treba uništiti - prodaju

Foto: Europol
Foto: Europol
Foto: Europol
24.10.2024.
u 07:24
U Španjolskoj su se istraživale kriminalne organizacije koje su krivotvorile sir, ulje i šunku, a otkriveno je i da je tvrtka specijalizirana za proizvodnju kiselih krastavaca u te krastavce dodavala ilegalne boje i konzervanse, zbog čega su bili neprikladni za konzumaciju
Pogledaj originalni članak

Otkivanje hrane i pića koji su štetni za zdravlje jer su na neki način krivotvoreni ili se prodaju iako im je odavno istekao rok trajanja, cilj su međunarodnih operacija  OPSON koje se odvijaju svake godine. Ove je godine održana operacija OPSON XIII, a u njoj su sudjelovale policije 29 zemalja, Europol, OLAF, DG SANTE, DG AGRI, proizvođači hrane iz privatnog sektora i tijekom te operacije diljem Europe zaplijenjeno je 22.000 tona i 850.000 litara nekvalitetne  i krivotvorene hrana i pića, ukupno vrijednih 91 milijun eura. Istovremeno razotkriveno je 11 kriminalnih organizacija koje su bile umiješane u nabavljanje i preprodaju takve hrane, koja je opasna za zdravlje, uhićene su 104 osobe, obavljene su 184 pretrage, 278 osoba prijavljeno je sudskim vlastima, a obavljeno je i 5281 kontrola i inspekcija. 

Europol upozorava i da prevare s hranom, krivotvorenje hrane i pića, zloporaba oznaka koje pokazuje zemljopisno porijeklo hrane postaju sve ozbiljnija kriminalna niša za razne zločinačke organizacije zbog čega se taj problem treba rješavati na međunarodnoj razini. Hrana i piće kojima je istekao rok trajanja ili koja je pokvarena, prodaje se i preko interneta i e-trgovina i  ta prodaja onda zna obuhvaćati cijeli opskrbni lanac hranom od sirovina do konačnog proizvoda. Istragom diljem Europe  utvrđeno je  da se kriminalne organizacije  uglavnom usredotočuju na prodaju hrane kojoj je istekao rok trajanja. Takvu hranu nabavljaju tako što se infiltriraju u tvrtke za zbrinjavanje otpada  gdje se onda dokopaju hrane kojoj je istekao rok trajanja i koja je predviđena za uništenje. Na takvoj hrani zatim izbrišu i preprave deklaracije promijene rok trajanja te tu hranu onda ponovo ubacuju u opskrbne lance i prodaju. Maslinovo ulje i vina sa zaštićenom oznakom izvrsnosti (PDO) najčešća su meta onih koji krivotvore ili krivo označavaju hranu. 

U Španjolskoj su se istraživale kriminalne organizacije koje su krivotvorile sir, ulje i šunku, a otkriveno je i da je tvrtka specijalizirana za proizvodnju kiselih krastavaca u te krastavce dodavala ilegalne boje i konzervanse, zbog čega su bili neprikladni za konzumaciju. Zaplijenjeno je 80 tona takvih krastavaca. U Italiji su zaplijenjene 42 tone krivotvorenog ulja, a to ulje se inače reklamiralo kao talijansko ekstra djevičansko maslinovo ulje. Dio tog ulja je bilo spremno za distribuciju ili je već bilo na policama trgovina, a policija je u pretragama  skladišta našla  71 tonu uljastih tvari koje su bile u plastičnim kacama i limenkama različitih veličina, kao i 623 litre klorofila koji se koristio za krivotvorenje ulja. Ukupna vrijednost oduzetih predmeta, koja uključuje opremu za pakiranje, etikete, transportno vozilo, viličare i elektroniku, je 900.000 eura.

U Italiji je razotkrivena  i kriminalna  mreža koja se bavila krivotvorenjem vina sa zaštićenom oznakom izvornosti (PDO) ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla (PGI). Osumnjičenici su  krivotvorili elektroničke podrumske registre tijela za certifikaciju kvalitete vina kako bi krivo označili vina DOC certifikatom. U tom slučaju zaplijenjeno je 60.000  krivotvorenog vina. Razotkrivena je i kriminalna mreža koja je lažirala francusko vino prodajući ga za 15.000 eura po boci. Utvrđeno je da je lažno vino proizvedeno u Italiji, zatim je dovezeno u zračnu luku i izvezeno.

POVEZANI ČLANCI:

Prodavalo se po tržišnoj cijeni preko legalnih trgovaca koji nisu znali da prodaju krivotvorinu. Zbog toga je uhićeno šest osoba, zaplijenjeno vino u vrijednosti 1,4 milijuna eura, a nađeno je i 100.000 eura u gotovini. U Italiji je kriminalna mreža lažirala francusko crno vino, naplaćujući i do 15.000 eura po boci. Lažno vino krivotvoreno je u Italiji, zatim isporučeno u talijansku zračnu luku i izvezeno za prodaju po tržišnoj vrijednosti diljem svijeta od strane poštenih trgovaca vinom. Operacija je dovela do šest uhićenja i zapljena u vrijednosti od 1,4 milijuna eura, kao i preko 100.000 eura u gotovini i dokumentima.

>> VIDEO Projekt Sarajevska: Obišli smo trasu buduće avenije kroz novozagrebačke kvartove koji je čekaju 40 godina

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.