Prema prvim izlaznik anketama, na parlamentarnim izborima u Sloveniji samo pet stranaka prešlo je prag, a najveći broj glasova dobila je stranka Gibanje Svoboda na čelu s Robertom Golobom. Oni su osvojili 35,8 posto glasova, odnosno 42 zastupnička mjesta, izračunao je slovenski Institut Medijana. Slijedi ih Slovenska demokratska stranka (SDS) aktualnog slovenskog premijera Janeza Janše koja prema prvim rezultatima osvaja 26 mjesta u parlamentu. Predizborni prag prešli su i stranke Nova Slovenija- kršćanski demokrati (NSi), Socijalni demokrati (SD) i Levica, javlja slovenski 24 Ur.
NSi na čelu s Matejem Toninom osvojila je 6,8 posto glasova, odnosno osam zastupničkih mjesta, Socijalni demokrate koje vodi eurozastupnica Tanja Fajon dobili su 6,6 posto glasova što će im donijeti sedam zastupničkih mjesta. Na petom je mjestu Levica s 4,4 posto glasova odnosno pet ruku u parlamentu.
Ostale stranke koje su podnijele kandidacijske liste za 90 zastupnika u Državnom zboru nisu prešle četiripototni izborni prag kojemu je najbliže prema izlaznoj anketi Lista Marjana Šareca (LMŠ) koja po Medianinoj anketi dobiva 3,8 posto glasova.
Iskaže li se ovakav rezultat približno točnim, to bi značilo da je vjerojatnija koalicijska vlada koju bi vodio Golob i u kojoj bi bili Socijalni demokrati te Ljevica, nego vlada čiju bi osnovu činili Janšina stranka i Nova Slovenija.
Do 16 sati glasalo je 49,3 posto, odnosno 1,7 milijuna upisanih birača, objavilo je državno izborno povjerenstvo. Izlaznost je mnogo veća nego na izborima 2018. godine, kad je do 16 sati glasalo 34,32 posto birača i kad je ukupna izlaznost na kraju bila manja od 53 posto.
Analitičari ocjenjuju da vrlo dobra izlaznost u odnosu na prošle izbore ide u prilog oporbenom lijevo-liberalnom boku koji vodi menadžer Robert Golob sa svojim Pokretom Sloboda što se, sudeći po rezultatima izlaznih anketa, pokazalo točnim.
Na izborima 2016. godine relativnu većinu osvojio je Janez Janša sa svojom strankom, no zbog nedostatka koalicijskih partnera nije uspio formirati vladu. Tada je lijevu koalicijsku vladu sastavio Marjan Šarec, premda je u parlamentu imao dva puta manje zastupnika od Janšinih 26.
No Šarčeva vlada pala je nakon dvije godine i tada ju je naslijedila sadašnja Janšina. Prve službene djelomične rezultate s birališta državno izborno povjerenstvo počet će objavljivati na svojim mrežnim stranicama oko 20.30 sati, a paralelno s time i projekcije o tome koliko bi koja stranka mogla imati zastupničkih mandata u novom parlamentu.
Opsjenari s velikim ambicijama najčešče završe u politici! Golob, jedan od glavnih mahera slovenske GEN-I, tvrtke koja od 2013. prodaje "jeftiniju" struju potrošačima (točnim izračunom, na samom početku njihovog djelovanja u RH vidjelo se kako su najskuplji!) uspio je mnoge lakovjerne i u nas obmanuti. Politika je normalan slijed, a i Slovenci nisu ništa drugačiji.