Ratna odšteta izaziva opravdan interes javnosti i posjet srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića idući tjedan bit će prigoda da se razgovara o tom pitanju obuhvaćenom Sporazumom o normalizaciji, rekao je u četvrtak premijer Andrej Plenković, a kao važno pitanje istaknuo je i zaštitu manjina.
Zagreb želi da razgovori koje će srbijanski predsjednik Vučić voditi u Hrvatskoj budu "što konkretniji i sadržajniji", rekao je premijer na početku sjednice vlade.
Nabrojao je pitanja zaštite manjina, nestalih, pravosudne suradnje, pitanja o granici i povratu imovine te ratnih šteta.
Plenković je podsjetio da je kao mlad diplomat sudjelovao u razgovorima koji su vodili potpisivanju Sporazuma o normalizaciji 23. kolovoza 1996. u Beogradu, a članak 7 tog Sporazuma govori da se u roku od 6 mjeseci treba sklopiti sporazum o naknadi za svu uništenu, oštećenu i nestalu imovinu.
"Nažalost taj sporazum nikada nije potpisan, razgovori su trajali pa su prekinuti", rekao je.
Za Vučićeva posjeta Zagrebu 12. i 13. veljače na poziv predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović moglo bi se razgovarati o toj obvezi, rekao je.
"Vrlo je jasan i opravdan interes Hrvatske da o tome vodimo računa", ocijenio je hrvatski premijer.
Važno pitanje između Hrvatske i Srbije je i ispunjavanje obveza o zaštiti manjina sukladno bilateralnom sporazumu sklopljenom prije petnaestak godina.
Premijer je rekao da je državni tajnik iz Ureda za Hrvate izvan Hrvatske bio prošlog tjedna s izaslanstvom i u Beogradu i u Vojvodini i razgovarao je o pravima manjina. Nadalje, bilateralna komisija koja se bavi otvorenim pitanjima između Hrvatske i Srbije danas se sastaje na razini pomoćnika ministara i državnih tajnika u ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
'S ovim možemo biti vrlo zadovoljni'
Premijer Andrej Plenković kazao je u četvrtak da je Vlada zadovoljna zimskim prognozama Europske komisije, koja očekuje ove godine stopu rasta hrvatskog gospodarstva od 2,8 posto, a u vezi s Agrokorom rekao je da će Vlada, nakon pregleda dokumentacije, odlučiti o eventualnim daljnjim postupcima.
"Tako smo i dalje na razini iznad procjena za prosjek EU, a ono što je posebno dobro jest da se te njihove projekcije poklapaju s projekcijama koje smo utvrdili i sami tijekom srpnja, a i kasnije prigodom planiranja proračuna i naših projekcija za 2019. To je veliko ohrabrenje za sva postignuća koja smo napravili na području ekonomske i fiskalne politike u protekloj godini i vjerujem da ćemo na tom tragu nastaviti", rekao je Plenković na početku sjednice Vlade.
Istaknuo je da se EK osvrnula i na osobnu potrošnju, koja je veliki pokretač rasta i zaposlenosti, te ocijenio da su to vrlo jasni učinci porezne reforme, izvrsne turističke sezone i tendencije rasta plaća.
"S ovim možemo biti vrlo zadovoljni. Svjetsko gospodarstvo raste, europsko gospodarstvo raste, a vidimo da raste i gospodarstvo u Hrvatskoj", kazao je Plenković.
U privremenim zimskim prognozama, objavljenima u srijedu, Komisija očekuje rast hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2,8 posto, koliko je procjenjivala i prije tri mjeseca, pri čemu bi osobna potrošnja trebala ostati glavni pokretač rasta, dok najveći rizik i dalje predstavlja restrukturiranje Agrokora.
Procjenjuje i da će rast gospodarstva u 2017. godini iznositi 3,2 posto, koliko je očekivala i u jesenskim prognozama, dok za 2019. godinu predviđa gospodarski rast od 2,7 posto.
"Osobna potrošnja ostaje glavni pokretač rasta, a rast plaća i zaposlenosti povećava raspoloživi dohodak i povjerenje potrošača. Prošle je godine oporavak investicija bio ograničen krizom u prehrambenom i maloprodajnom divu Agrokoru. Ipak, očekuje se oporavak investicija, s obzirom na rast kreditne aktivnosti u korporativnom sektoru, premda ishod operativnog i financijskog restrukturiranja Agrokora još uvijek predstavlja rizike", navodi Komisija.
Komisija predviđa da će gospodarstvo u EU28 ove godine rasti 2,3 posto, a sljedeće 2 posto, a iste procjene vrijede i za eurozonu.
Premijer ostaje pri ocjenama oko Agrokora koje je dao ranije ovoga tjedna.
Osvrnuvši se na Agrokor, premijer je rekao da ostaje pri svojim ocjenama koje je dao na konferenciji u Strasbourgu te istaknuo da službe u Vladi pregledavaju dokumentaciju.
"Kada taj proces bude dovršen, odlučivat ćemo o eventualnim daljnjim postupcima", poručio je, između ostaloga, Plenković.
Premijer Andrej Plenković u utorak je izjavio da nije znao kolike su naknade savjetnicima u procesu restrukturiranja koncerna Agrokor, načelno ne podržava njihovu visinu, a svoj sud o cijelom slučaju dat će kada se prouči izvješće koje je dostavio izvanredni povjerenik Ante Ramljak.
U izjavi novinarima nakon plenarne sjednice Europskog parlamenta istaknuo je i da je Vlada u pogledu cijelog slučaja Agrokor napravila jedini mogući ispravan i ključan potez – donošenje zakona.
Tijek sjednice:
11.10 – Završen je otvoreni dio sjednice Vlade.
10.30 – Govorio je i o dolasku Aleksandra Vučića.
– Želimo da taj posjet bude što konkretniji i sadržajniji – rekao je Plenković i dodao kako žele govoriti o pravima manjina.
– Vidim da ima nekih dilema oko pitanja ratnih šteta. Treba posjetiti na članak 7. sporazuma o normalizaciji – rekao je Plenković i dodao da taj sporazum, nažalost, nikada nije potpisan.
Situacija u Agrokoru
– Ostajem pri svojim ocjenama koje sam rekao na konferenciji za medije u Strasbourgu i želim reći da službe Vlade pregledavaju dokumentaciju i, kada taj proces bude dovršen, odlučivat ćemo o eventualnim daljnjim postupanjima – rekao je Plenković.
10.25 – Premijer Plenković na početku sjednice osvrnuo se na aktualne teme.
– U Vladi izražavamo određeno zadovoljstvo zimskim prognozama Europske komisije koje su jučer objavljene – rekao je Plenković.
Rekao je kako smo, prema procjenama rasta BDP-a, iznad prosjeka Europske unije, ali i da se procjene poklapaju s našim prognozama.
– Mislim da je to veliko ohrabrenje – izjavio je.
– S ovim možemo biti vrlo zadovoljni – poručio je Plenković.
Govorio je o govoru u Strasbourgu.
– Prema ocjenama brojnih kolega s kojima sam razgovarao, ocijenjen je jako dobro (govor, nap.a.) – rekao je Plenković i dodao kako se cijeli posjet može ocijeniti vrlo dobrim.
Spomenuo je i da su posjetili glavnog tajnika Vijeća Europe Thorbjørna Jaglanda.
Vučić donosi spisak nestalih Srba. A biće i razgovora o Jasenovcu.