U svim dosadašnjim slučajevima provjeravanja zaprimljenih informacija o fizičkom nasilju policajaca nad migrantima ili oduzimanja njihove imovine nije potvrđena točnost takvih navoda, a prilikom postupanja prema migrantima policija poštuje njihova temeljna prava i dostojanstvo te im omogućuje pristup sustavu međunarodne zaštite ako im je takva zaštita potrebna, stoji u odgovoru Vlade na pitanje saborskog zastupnika SDP-a Peđe Grbina u vezi s postupanjem hrvatskih policajaca prema izbjeglicama.
Hrvatska policija provodi zaštitu državne granice te u tom cilju poduzima mjere kojima se sprječava i odvraća migrante od nezakonitog ulaska u Hrvatsku, koristeći pritom sve raspoložive ljudske i tehničke resurse, uvažavajući ljudska prava migranata, čime se jasno pokazuje spremnost za pristupanje RH schengenskom prostoru i štićenju njezinih vanjskih granica, stoji u odgovoru Banskih dvora usvojenom na sjednici Vlade u četvrtak.
"Pojedine nevladine organizacije za zaštitu ljudskih prava, čiji je cilj omogućiti transfer što većeg broja nezakonitih migranata u druge države članice Europske unije, vrše pritisak na hrvatsku policiju zbog toga što poduzima propisane mjere za čije je provođenje nadležna, a pojedini mediji tendenciozno prenose njihove kritike", dodaje se.
Vlada ističe i da osobama iz migrantskog vala nije cilj ostvarivanje međunarodne zaštite u RH, nego prolazak kroz nju i odlazak u druge države članice Europske unije. "Zbog toga, za očekivati je da se na razne načine pokušava onemogućiti efikasnost postupanja hrvatske policije na zaštiti državne granice te se u tom smislu ne može isključiti niti davanje lažnih svjedočanstava", ocjenjuju Banski dvori.
Navode da se bilježi i sve veći broj tražitelja azila u Hrvatskoj koji su u nju vraćeni "u readmisijskom ili dublinskom postupku (62 posto od ukupnog broja tražitelja azila u 2017. godini), što samo potvrđuje činjenicu da se radi o ekonomskim migrantima i zlouporabi instituta azila u Republici Hrvatskoj".
Grbin je zastupničko pitanje postavio nakon članka "Potresne priče izbjeglica zaglavljenih pred vratima EU-a: Hrvatski policajci natjerali su me da skinem cipele i bos se vratim u Srbiju", objavljenog na T-portalu, ističući da su u njemu navedene ozbiljne optužbe koje se tiču protuzakonitog postupanja hrvatske policije, odnosno navodi izbjeglica o fizičkom nasilju, otimanju jakni u kojima su imali novac i razbijanju mobitela.
U Vladinom se odgovoru napominje da konkretni članak sadrži samo općenite navode, bez datuma i vremena kada su se navodni događaji zbili, kao i imena i prezimena sugovornika, pa MUP nije u mogućnosti obaviti provjere na konkretne pritužbe.
"Međutim, zasigurno je utvrđeno da su u policijskim upravama koje se spominju u članku s portala zabilježeni brojni slučajevi kada je upravo obratno, posredstvom policije migrantima koji su zatečeni pothranjeni, dehidrirani, često i promrzli ili su na sebi imali vidljive ozljede, pružena liječnička i druga pomoć", dodaje se u odgovoru.
Grbin je Vladu pitao i je li postupano po kaznenoj prijavi koju su protiv policijskih službenika u ožujku prošle godine podnijele organizacije Are You Syrious i Inicijativa Dobrodošli, a odgovoreno mu je da je kriminalističko istraživanje provedeno te je o svemu utvrđenom obaviješteno nadležno državno odvjetništvo.
E, moj Grbine, jadan ti i tvoji drugovi ako misliš da ćeš ovakvim inicijativama pridobiti glasače.