TRANZIT KROZ UKRAJINU

Još samo nekoliko sati do isteka vitalnog ugovora: Gazprom smanjio dotok plina u Europu

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Još samo nekoliko sati do isteka vitalnog ugovora: Gazprom smanjio dotok plina u Europu
31.12.2024.
u 14:56
U listopadu Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da obustava tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu predstavlja "značajan izvor neizvjesnosti uoči ovogodišnje zime na sjevernoj hemisferi
Pogledaj originalni članak

Ruski Gazprom izvijestio je da će u utorak poslati znatno manje plina u Europu pred istek sporazuma o tranzitu kroz Ukrajinu. Ruska kompanija planira u utorak preko Ukrajine poslati 37,2 milijuna kubika plina, za 12,3 posto manje nego u ponedjeljak. Sporazum o tranzitu kroz Ukrajinu istječe u ponoć i Rusija od prvog dana nove godine više neće slati plin tom rutom prema Europi, ako u zadnji tren ne bude postignut dogovor. Kijev je već objavio da neće produljivati sporazum, a ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je prošli tjedan da je za potpisivanje novog sporazuma prekasno.

U listopadu Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da obustava tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu predstavlja "značajan izvor neizvjesnosti uoči ovogodišnje zime na sjevernoj hemisferi" i otvara pitanja u opskrbi plinom ponajprije zemalja u srednjoj Europi koje nemaju izlaz na more, poput Austrije, Mađarske i Slovačke. "U neposrednoj budućnosti" njihova opskrba neće biti upitna zahvaljujući punim skladištima, povezanoj plinskoj infrastrukturi i "neizravnom" pristupu svjetskom tržištu LNG-a naglasili su.

Mađarska namjerava i dalje nabavljati plin iz Rusije, i to cjevovodom Turkstream, iako je željela sačuvati i rutu preko Ukrajine. Slovačka je pak Ukrajini zaprijetila obustavom isporuka struje ako ne produlji sporazum o tranzitu. Austrija je pronašla druge izvore nabave, uz oštre kritike na račun Njemačke zbog naknada za skladištenje plina.

Najranjivija je po ocjeni IEA-a Moldavija koja mora surađivati s regionalnim i međunarodnim partnerima kako bi osigurala plin tokom zime, upozorila je IEA. Kišinjev pak očekuje "tešku zimu", prema riječima predsjednice Maie Sandu, i razmatra nacionalizaciju domaćeg dobavljača Moldovagaza, u 50-postotnom vlasništvu Gazproma.

Oslabljena konkurentnost

Gubitak jeftinog ruskog plina zakočio je europsko gospodarstvo, raspirio inflaciju i zaoštrio krizu troškova života, napominje Reuters. Konkurentnost europskih kompanija na svjetskim tržištima slabi, a njemačka je industrija na izdisaju. Glavni su dobavljači plina za Europu danas kompanije iz Norveške, SAD-a i Katara.

Norveški je plin pak znatno skuplji u Europi nego u SAD-u, prema poslovnim izvješćima energetskog diva Equinora. U trećem tromjesečju realizirana cijena plina u Europi iznosila je 11,24 dolara za milijun britanskih termalnih jedinica (mmbtu), a na američkom 1,66 dolara, izvijestio je Equinor.

Američki predsjednik na odlasku Joe Biden uveo je pak moratorij na izdavanje dozvola za nove pogone za ukapljeni prirodni plin, a SAD je uveo i sankcije ruskom Gazprombanku, otežavši preostalim kupcima plaćanje. Katar je pak nedavno zaprijetio Europskoj uniji da će obustaviti isporuke bude li Bruxelles striktno provodio propise o odgovornom poslovanju i zaštiti okoliša. Ako ih ne poštuju, kompanijama s neto prometom većim od 450 milijuna eura prijeti prijeti kazna u visini do pet posto globalnog prihoda. 

"To je neprihvatljivo", rekao je u razgovoru za Financial Times, objavljenom 22. prosinca, katarski ministar za energetiku Saad al-Kaabi. "Ako u Europi mogu izgubiti pet posto generiranog prihoda, onda neću ići u Europu... Ne blefiram", poručio je katarski ministar u razgovoru. Ruski Gazprom zaključio je 2023. godinu s gubitkom od sedam milijardi dolara i pokušava nadoknaditi gubitak europskog tržišta okretanjem Aziji.

Prema Reutersovim izračunima, ruska kompanija izvezla je ove godine cjevovodima u Europu 32 milijarde kubika plina, za 13,1 posto više nego lani. Rusija bi ove godine na izvozu plina u Europu preko Ukrajine mogla zaraditi oko pet milijardi dolara, prema prosječnoj prognozi ruske vlade o cijeni plina od 339 dolara za tisuću kubika. Ukrajina je na tranzitu ruskog plina zarađivala 800 milijuna dolara godišnje i najavila je znatno više naknade za domaći tranzit.

FOTO Astrološka predviđanja za 2025: Jedan znak čeka ogroman dobitak, a drugom se potpuno mijenja život!

Foto: shutterstock
Foto: Pexels
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Pexels
Foto: shutterstock
Foto: Pexels
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Pexels
Foto: Pexels
Foto: shutterstock

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

ČU
Čuružan
18:41 31.12.2024.

Konstatacija da Rusija obustavlja dotok plina, nije istina. Ukrajina je ta koja ne dozvoljava dalje snabdevanje Evrope plinom, tj ne želi da produži ugovor, dok je Moldavija sama kriva jer nija plaćala utrošen plin. Okriviti Rusiju za ovu situaciju oko plina je neozbiljno i neistinito. O ostalom se može raspravljati.

V0
Vlaskoulicanec4.0
17:39 31.12.2024.

Zašto se stalno sugerira da "Gazprom" i/ili Rusija obustavlja isporuku plina Europi? Oni ne obustavljaju isporuku već komedijaš u Kijevu zatvara plinovod kroz Ukrajini. Zato je ispravan naslov teksta: Ukrajina zatvara plinovod prema Europi!