'OVO JE SRAMOTA'

Onkološki bolesnici zbog malih naknada na koljenima: 'Ovo je preživljavanje, ne možemo si prištit ni rehabilitaciju'

Foto: unsplash
1/4
05.01.2025.
u 12:14

Pacijenti smatraju da se rješenja predugo čekaju. "Bilo kakav iznos ispod 1000 eura je ponižavajući. Ovo što sada primamo nije život, nego preživljavanje".

Unatoč sve većim troškovima života, iznos naknada za bolovanje u Hrvatskoj ostao je nepromijenjen već 16 godina, što mnoge pacijente, posebno onkološke, dovodi na rub siromaštva. Među njima je i Nives Badurina, koja je tri godine bila na bolovanju zbog karcinoma i za to vrijeme mjesečno primala oko 500 eura. Taj iznos nije bio dovoljan za normalan život, pa su joj pomagali prijatelji, susjedi i obitelj.

"Morala sam se preseliti kod majke jer je život u samačkom kućanstvu bio nemoguć. Nakon što platite režije, ostajete bez sredstava za osnovne potrebe, poput lijekova ili hrane. Ne želim se odreći interneta ili osnovnih stvari koje su mi potrebne za dostojanstven život," ispričala je Nives za Dnevnik.hr, koja se danas suočava s još težom dijagnozom – karcinomom kostiju.

Kaže da si ne može priuštiti odlazak na rehabilitaciju ili vježbanje, iako bi joj to pomoglo u oporavku. Maksimalan iznos naknade za bolovanje od 550 eura mjesečno jedva pokriva osnovne troškove, dok pacijenti često moraju dodatno kupovati preparate, dodatke prehrani i lijekove koji nisu na recept. "Cijene tih proizvoda, kao i osnovnih životnih potrepština, rastu iz dana u dan, dok su primanja pacijenata ostala ista. To je neodrživo," upozorila je Jasna Karačić iz Udruge pacijenata.

Sanja Šutej, članica Povjerenstva za prava pacijenata i sama onkološka pacijentica, apelirala je na vlast da reagira. "Naknade za bolovanje nisu se povećavale godinama. Pacijenti s ozbiljnim bolestima, poput onkoloških, nakon podmirivanja osnovnih troškova postaju socijalni slučajevi," istaknula je. Iz Ministarstva zdravstva stižu najave promjena. Poručuju kako rade na povećanju naknada za privremenu nesposobnost za rad te da je formirana radna skupina koja priprema prijedlog zakona. "Radi se o cjelovitom pristupu koji uključuje sve kategorije pacijenata, a posebno onkološke bolesnike," navode iz Ministarstva.

Ipak, pacijenti smatraju da se rješenja predugo čekaju. "Bilo kakav iznos ispod 1000 eura je ponižavajući. Ovo što sada primamo nije život, nego preživljavanje," poručila je Nives, dodajući kako bi povećanje naknada donijelo barem tračak dostojanstva mnogima koji se bore za život.

>>> FOTO Možda su im plave usne, ali im je toplo oko srca: Ovo su najhrabriji kupači u Hrvatskoj, pogledajte kako su zaplivali u 2025.

1/83
Ključne riječi

Komentara 9

HI
Hrvat iz Prigorja
15:48 05.01.2025.

Gospoga Nives, otiđite sa nalazima na socijalnu skrb,dajte zahtjev i imate pravo na 432 eura inkluzivnog dodatka i 70 e za energente, a za 2,3 mjeseca ćete dobiti rešenje i zaostatke od kad ste predali zahtje, i želim vam oporavak od vaše bolesti🙏

HI
Hrvat iz Prigorja
15:26 05.01.2025.

Okološki bolesnici imaju pravo na inkluzvni dodatak od 432 eura, plus 70 eura za energente, to dobijaju od socijalne skrbi

RI
Rizlman
13:35 05.01.2025.

Koliko je meni poznato, onkološki pacijenti imaju pravo tražiti i dobiti inkluzivni dodatak koji, ovisno o oštećenju organizma iznosi od 180 do 720 eura, to jest postoje 4 kategorije koje mogu dobiti riješenje na 180, 360, 540 ili 720 eura. Po ovim podacima koje ovdje vidim gospođa bi trebala dobiti 540 a možda čak i 720 eura. Plaća odnosno mirovina u to vrijeme se ne dira, tako da bi ona imala preko tisuću eura mjesečno. Pravo na inkluzivni dodatak nemaju samo oni koji invalidninu ostvaruju po posebnim propisima. Eto, nadam se da sam pomogao, da će gospođa iz članka ovo pročitati i tražiti ono što joj pripada po zakonu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije