U blizini je netom prije bio svadbeni vatromet, pa su mnogi za pucnje, koji su u petak navečer odjeknuli u središtu Zagreba, na križanju Vukovarske ulice i Avenije Marina Držića, pomislili kako se neki svat neprimjereno veseli. Stvar je bila puno ozbiljnija, a pucnjava samo završnica jurnjave dvaju automobila, seata bosanskih registracija i audija s mađarskim tablicama, s oružanim obračunom vozača.
Mrlja na otovrenosti grada
Stradao je tridesetogodišnjak iz audija, koji je s prostrijelnom ranom natkoljenice sam zatražio pomoć u zagrebačkoj Klinici za traumatologiju. Napadač (32) je na ispitivanju u poliiciji, ali aktera je bilo više. Obojica su hrvatski državljani, ali s prebivalištem u Mađarskoj.
– U incident, koji se dogodio u petak u 20.40 sati, bile su uključene tri osobe, ali u sukobu su samo dvije, i to zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa – rekao je jučer zamjenik načelnika Policijske uprave zagrebačke Dubravko Teur na konferenciji za medije i otrkio da su obojica od ranije poznata policiji.
Treća osoba je u bijegu i za njom se traga. Kako se, prema nekim svjedocima, činilo da se radi o sukobu Roma, krenula su nagađanja da je to nastavak nedavnog sukoba s pucnjavom dviju romskih obitelji u zagrebačkom Vukomercu. Policija je to jučer ujutro demantirala, a Dubravko Teur na konferenciji za novinare i istaknuo:
– Ovaj se slučaj ne može dovesti u vezu s događajima u Vukomercu, ovo nije sukob romskih obitelji nego dviju osoba – kaže Teur.
>> Pogledajte što je gradonačelnik Milan Bandić rekao o sigurnosti u Zagrebu nakon najnovijih pucnjava
Gradonačelnik Milan Bandić otkrio je da su akteri stvarno Romi. Prostrijeljen je, pak, suvozač koji nije sudjelovao u samoj pucnjavi.
– Svim svojim bićem s građanima 18 godina živim multikulturalnost, multietičnost i multikonesionalnost našeg grada i ova dva incidenta neće to umanjiti. Molim da ni na jedan način ne stigmatiziramo Rome, oni su građani kao i većinski hrvatski narod, kao i pripadnici svih nacionalnih manjina – poručio je Bandić s mjesta sinoćašnje pucnjave.
– Policija radi svoj posao, krivci iz Vukomerca su iza brave. Oba su incidenta bacila mrlju na sigurnost i otvorenost grada, ali neće promijeniti pravo stanje – smatra gradonačelnik, koji nije želio detaljnije na novinarski upit o tome da tri romske obitelji pune zagrebačke crne kronike godinama.
Inače, očevidac posljednjeg obračuna bio je i urednik popularnog News Bar Prime Timea televizije N1 Domagoj Zovak, koji je tek kasnije, na portalima, otkrio čemu je zapravo svjedočio.
– Vidio sam ta dva automobila i ljude nekoliko desetaka metara prije križanja Vukovarske i Držićeve... Tamo su na cesti stajale oznake za preusmjeravanje prometa i pomislio sam da su se možda sudarili, ali nije izgledalo dramatično. Produžio sam do križanja, stao na semaforu, kad ono hici. Pomislio sam, mora da netko baca petarde, pogledao u retrovizor i vidio ljude u automobilu iza kako se saginju... Vidjelo se i nešto dima...
U tom je trenutku bradati muškarac protrčao prema audiju, bacio se na haubu, pa uskočio u auto koji je pojurio niz Vukovarsku. Izišao sam da vidim što se događa, nije izgledalo da je neka panika... Netko je počeo i trubiti, pa sam zaključio da ljudi trube jer je zeleno na semaforu... Zbog svega toga sam nekako zaključio: mora da su petarde... – prepričava događaj, koji je mogao i gore proći s obzirom da se obračun odigrao usred jednog od najprometnijih zagrebačkih križanja.
>> Pogledajte što je načelnik PUZ-a Dubravko Teur rekao o pucnjavi na Vukovarskoj u Zagrebu
Stanari, s kojima smo razgovarali, izbrojali su te zagrebačke večeri tri, četiri pucnja, ali to su pripisali već spomenutoj kvartovskoj svadbi. I oni su tek iz medija doznali kako se radilo o obračunu vatrenim oružjem, a kako se sve odigralo ispred napuštene kuće u kojoj su nekada živjeli Romi, i to je podgrijalo priče da je riječ o novom romskom obračunu na zagrebačkom asfaltu.
– Kuća je godinama napuštena, Nekad smo je zvali romska kuća. I u njoj i u susjednoj živjeli su imućni Romi. Pričalo se da dovode prostitutke iz Italije. Nije bilo neuobičajeno vidjeti ferrari i slične aute – kažu stanari.
Postaje u lošem stanju
Zasad se čini kao slučajnost da se sve odigralo pred tom kućom. Iako, reći će stručnjak za sigurnost i bivši šef kriminalističke policije Željko Cvrtila, slučajnosti takve vrste rijetko se događaju...
– Policijski izvidi pokazuju da ovaj posljednji slučaj nema veze sa sukobljenim romskim obiteljima u Vukomercu. No, izvidi još traju, puno toga se još ne zna, i zato je u ovom trenutku teško nešto zaključiti s velikom sigurnosti. S razlogom se postavlja pitanje što dva posljednja incidenta govore o sigurnosti u našem glavnom gradu. Kad meci lete, raste osjećaj nesigurnosti. I to objektivni osjećaj nesigurnosti, jer ovdje je netko itekako mogao nastradati. Ne samo slučajni prolaznik, nego i netko u svojoj dnevnoj sobi... – kaže Cvrtila.
>> Pogledajte kako je izgledalo mjesto pucnjave u Vukovarskoj
– Kao što rekoh, oko pucnjave u petak ne znamo još sve, ako se radi o neriješenim imovinskim odnosima, onda se ne može govoriti o odgovornosti policije.
Ali, za slučaj u Vukomercu znamo dovoljno da možemo konstatirati kako nam, nažalost, sigurnosni sustav ne funkcionira. Neki od tamošnjih sudionika pucnjave nisu zaposleni, a voze porsche. Kako je to moguće, zašto to policija, poreznici ne znaju? Pojačani je policijski nadzor suspektnih skupina nužan, a mi smo ga napustili kao relikt bivšeg, nedemokratskog sustava. Istovremeno, neke ga europske države imaju. Njemačka, recimo, ima opće i posebne parametre, kad se oni ispune onda određene skupine ulaze pod policijski nadzor. Kako, ustalom, imati dobru sigurnosnu situaciju ako ne znate tko su rizične skupine?
Kod nas je, povrh svega, policijski sustav u lošem stanju, šefovi se postavljaju po političkom kriteriju, česte su smjene, policijske postaje u jako su lošem stanju – manjka im 30-40 posto operativnog sastava, tehnički su neopremljene, nisu obnavljane 50 godina... A upravo su one najvažnije za sigurnost građana – upozorava stručnjak.
Pucnjava u zagrebačkom naselju Vukomerec - propucano nekoliko automobila
U Vukomercu u onoj kući prijavljena 91 osoba..............91, svima njima dajemo neki oblik socijalne pomoći, da ne govorimo o tome da su upravo romkinje majke odgajateljice....plaćene iz našeg novca, znamo kome su oni potrebni da bi se ostalo na vlasti, a nas to na svaki način košta previše, treba hitno napraviti reviziju i vidjeti pod kojim su uvjetima razne individue i dobile svoje statuse od prijava pa nadalje.