DANAS u večernjem

Kako su generali pomirili Hrvatsku

Foto: VL
naslovnica
08.03.2015., Zagreb - U dvorani Josipa Sokcevica obiljezen je Svjetski dan Roma. Zoran Milanovic, Kolinda Grabar Kitarovic, Josip Leko. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
24.05.2015.
u 00:12
O tome kako je ipak postignut kompromis postoje barem tri verzije priče.
Pogledaj originalni članak

Gotovo dvomjesečni oštri politički sukob na relaciji Banski dvori – Pantovčak oko scenarija za proslavu jubilarne, 20. obljetnice "Oluje", uza sve negativne posljedice - a ima ih kad se takva prigoda rabi kao pogonsko gorivo za političke obračune – doveo je, u finalu, u zadnjem tjednu "boja", i do svojevrsnog političkog angažmana generala Ante Gotovine, prvi put nakon povratka.

Gotovina je sudjelovao u donošenju političke odluke i rješenja koje je prikazano kao kompromisno, tako da su mediji – u sasvim shvatljivom romantizmu, jer u pitanju je nacionalni i opjevani junak, naš Ante – rado zaključili da je baš Ante, zajedno s još tri časna hrvatska generala, pomirio nepomirljive, Zorana Milanovića i Kolindu Grabar-Kitarović. O tome kako je ipak postignut kompromis postoje barem tri verzije priče. No, sigurno je: generali su odigrali svoj dio role i moguće prelomili odluku. I tako, prvi put, ušli "legalno" u svijet hrvatske politike.

Do sada su i za same pokušaje ulaska bivali kažnjavani i proganjani. Osobito ako su bili još aktivni vojnici, no i kao umirovljeni su izazivali odioznost političara, jer "što generali imaju raditi u politici".

>>Cijelu priču pročitajte u nedjeljnom tiskanom izdanju Večernjeg lista ili prelistajte u e-izdanju Večernjeg lista

>>Generali iz Oluje pomirili premijera i predsjednicu

>>Mimohod 4. kolovoza u Zagrebu, a proslava Oluje dan poslije u Kninu

Foto: VL

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

MA
Manolo46
21:25 23.05.2015.

Stipetić je 2001. godine u svojstvu načelnika gčavnog stožera prilikom proslave desete obljetnice zauzimanja vojarne u Bjelovaru držao političke govore u kojima je grubo vrijeđao pokojnog predsjednika Tuđmana i tadašnjeg ministra obrane Jozu Radoša. Iz HSLS-a su reagirali tražeći da se Mesić drži istih kriterija kao kad je umirovio Gotovinu, Norca, Domazeta i ove, ali je Mesić to odbio a Račan ga je podržao. Od 2000. godine je tako, zakoni i pravila vrijede za naše ali ne i za njihove. I zato je laž pisati da je Stipetić bio kažnjavan i proganjan. I zato je laž napisati da je netko pomirio Hrvatsku, jer nema pomirbe dok svi ne budemo isti pred zakonom, i dok zakon bude vrijedio samo za naše, ali ne i za njihove!

MA
Manolo46
21:20 23.05.2015.

Ma nije istina da je Stipetić častan, a još manje je istina da je kažnjavan i proganjan. Doduše, protiv njega je podignuta optužnica na haškom sudu ali je Mesić uspio isposlovati preko Grahama Blewitta da se ta optužnica povuče a da se podigne nova, protiv Gotovine. Mesić je za protuuslugu poslao haškom tužiteljstvu brijunski transkript i to nezakonito, a Stipetić je svake godine dok Gotovine nije bilo govorio kako "u sektoru sjever nije bilo zločina". Nemojte nas vrijeđati jer iako je slabo pamćenje karakteristika Hrvata, ima i nas Hrvata koji jako dobro pamtimo.

KO
Komacero
07:42 24.05.2015.

Ko je Tudman covjek koji uveo lustraciju najvecim cetnickim zlocincima koji danas sjede u hrvatskom saboru,ili djed ciji unuci zive u cetnickoj Srbiji.Ko su ovi generali koji sute o cetnickoj zasjedi u Srbu da bi je saborski zastupnici mogli slavit ko ustanak antifasista uz podrske hr predsjednika.Sramim se drzave u kojoj se nesmije rec ime i prezime agresora pa iako taj ubijo ,klao ,silovo,palio i krao.Sramim se zemlje koja slavi partizaske zlocine i proziva nepostojece ustase kako bi mogli zivjet cetnici i hr komunisti.sramim se ispranih mozgova i guste magle gdje hrvatskog covjeka poducavaju Jovici ,Pupovci i ostali lesinari veliko Srpske politike zamotane od hrvatskih komunista u ljubavi prema Titu koji nikada nebi dozvolio Hrvatsku drzavu.