Više od 1,7 milijuna Slovenaca koji će dobiti pozivnicu da 6. lipnja izađu na birališta i glasuju o hrvatsko-slovenskom arbitražnom sporazumu prvog dana zvanične referendumske kampanje, ni po čemu nije moglo prepoznati da je kampanja već počela.
Duboki razdor između političkih stranaka vladajuće koalicije lijevog centra premijera Boruta Pahora, koje u arbitražnom sporazumu vide konačno rješenje osjetljiva graničnog pitanja, i stranaka desnog centra predvođenih oporbenim prvakom Janezom Janšom, koje tvrde da je takav sporazum za Sloveniju katastrofalan i traže njegovo poništavanje, još uvijek je samo na razini uvjeravanja putem tiskanih i elektroničkih medija. Premda stranke najavljuju oštru kampanju za koju će biti potrošeno gotovo pola milijuna eura propagandnih stranačkih skupova kao ni tematskih plakata s takvim sadržajem jučer nije bilo. Nešto konkretniju akciju najavljuje Civilna inicijativa za granicu u Istri za 25. svibnja kada će s puta do kuće Joška Jorasa odstraniti rampu.
Vlada kampanju neće voditi, ali će ministri koristiti svaku priliku da u javnim nastupima biračima objasne prednosti koje Sloveniji donosi Arbitražni sporazum, a ja ću to načiniti već u nedjelju, kazao je jučer Pahor dodavši da je to jedinstvena prilika da dvije susjedne države nakon 19 godina neuspješnog dogovaranja problem granice riješe. Za Sloveniju je to posebno važno jer će time imati riješeno granično pitanje i zajamčen dodir svog teritorijalnog mora s međunarodnim vodama Jadrana, a slovenska će priča o osamostaljivanju započeta na plebiscitu prije 20 godina biti konačno završena. Hrvatska na tako nešto nikada ne bi pristala da se njezina politika nije našla u trenutku kada treba donijeti odluku između izolacije i ulaska u EU. Sadašnja se vlada Jadranke Kosor odlučila za EU i dogovor je u Trakošćanu postignut, kazao je Pahor.
Slovenska oporba tvrdi da će Arbitražnim sporazumom Slovenija dobiti od Hrvatske samo pravo služnosti prolaza do međunarodnih voda Jadrana i poziva birače da glasuju protiv sporazuma, a zauzvrat bivši šef diplomacije i Janšin vanjskopolitički strateg Dimitrij Rupel nudi vraćanje pregovora s Hrvatskom na početak. Pahor to komentira ocjenom da je Janša ljubomoran što je njemu uspjelo nešto Rupelu nije.
Kampanja o Arbitražnom sporazum počela diskretno
VIDEO Hrvat pokazao kako izgleda njegov stan u Kopenhagenu: Ima 32 kvadrata, a plaća ga 1100 eura mjesečno
Najveći plus, kaže Piero, jest lokacija – stan je 15 minuta od centra grada, a metro je odmah ispred zgrade. Neki su u komentarima komentirali cijenu, smatrajući da je visoka s obzirom na to da dosta stvari treba dijeliti s drugima
Pročitajte što pišu portugalski mediji. Spominju tešku noć za Hrvatsku, posebno su hvalili vatrenog
Portugal je i prije zadnjeg kola osigurao prvo mjesto u skupini, pa je izbornik Martinez dao priliku nekolicini mladih igrača kao što su Tomas Araujo, Fabio Silva i Tiago Djalo. Hrvatska je izjednačila u 66. minuti golom braniča Joška Gvardiola.
Tata je u vrijeme rata ostao bez posla, živjeli smo od 200 maraka mamine plaće, a odijevali smo se na Trešnjevačkom placu
Nestranačka predsjednička kandidatkinja otkriva nepoznate detalje iz djetinjstva, o obiteljskim odnosima, novinarskoj karijeri, kako je izabrala znanstvenu karijeru...
Što hrvatski građani najviše kupuju na kredit? Nenamjenski gotovinski krediti narasli na 8,7 milijardi eura
Kako bi ostvarili neke životne ciljeve ili želje, građani se često zadužuju kreditima, karticama ili odlaze u prekoračenje na računu. Evo što Hrvati najradije kupuju na kredit.
Europa se posljednjih godina suočava s gorućim problemom koji utječe na hrvatska kućanstva
07.05.2010. u 19:24h JanezPiranski je napisao/la: A tko Vas Zlovence bude vadio kada dojde red na Vas, Evropska zajednca bude presusila, zbogom Slovenijo, slijedi podjela iste izmedju Hrvatske, Austrije, Madjarske i Italije, jer ionako Slovenija nije Drzava vec tvorevina