PITANJE NADLEŽNOSTI

Turudić detaljno objasnio svoju odluku: Uskok preuzima istragu jer EPPO pokriva samo 'mali dio' kriminalne aktivnosti

Bivši ministar Vili Beroš odlazi sa Županijskog suda u Zagrebu
Foto: Luka Batelic/PIXSELL
1/6
19.11.2024.
u 17:31

Dodaje i da protezanje nadležnosti EPPO-a "predstavlja nelojalno zadiranje u nadležnost i suverenost nacionalnih tijela kaznenog progona", stvarajući ozračje da nacionalna tijela nisu sposobna provoditi kazneni progon.

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić obrazložio je da je za istragu u kojoj je pritvoren i bivši ministar zdravstva Vili Beroš nadležan Uskok jer kazneno djelo iz potencijalne nadležnosti EPPO-a "predstavlja tek mali dio ukupne kriminalne aktivnosti okrivljenika".  Turudić naglašava da je kriminalna aktivnost Beroša i njegovih suosumnjičenika počinjena u dužem periodu, a po zapriječenoj kazni jednako je ili blaže onoj za djela izvan materijalne nadležnosti Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO).

"Podvodeći ta utvrđenja pod odgovarajuće odredbe uredbe, što je jasno i detaljno učinio i Uskok u svom prijedlogu, koji prihvaća i glavni državni odvjetnik RH, zaključuje se da Ured europskog javnog tužitelja nema materijalnu nadležnost za postupanje u ovom predmetu”, navodi se u odluci koju je Državno odvjetništvo (DORH) objavilo na svojoj internetskoj stranici. U detaljnom obrazloženju odluke prema kojoj će Uskok morati preuzeti i istragu koju je pokrenuo EPPO Turudić je podsjetio na dva temeljna načela koja uređuju koordinaciju između EPPO-a i nacionalnih vlasti - načelo podijeljene nadležnosti i načelo lojalne suradnje.

"Iako se radilo o kaznenim djelima koja su počinjena izravno na štetu proračuna RH, a samo jedan manji segment cjelokupnog djelovanja zločinačke organizacije je mogao u budućnosti imati doticaja sa sredstvima EU, ali je takva posljedica već pri prvom inicijalnom razgovoru odbijena, izostala je obavijest EPPO-a nacionalnim tijelima, konkretno Uskoku, što je rezultiralo vođenjem usporednih istraga za u bitnom iste činjenične podloge inkriminacije protiv istih osoba”, navodi Turudić.

POVEZANI ČLANCI:

'Stvara se ozračje da nacionalna tijela nisu sposobna provoditi kazneni progon'

Dodaje i da protezanje nadležnosti EPPO-a "predstavlja nelojalno zadiranje u nadležnost i suverenost nacionalnih tijela kaznenog progona", stvarajući ozračje da nacionalna tijela nisu sposobna provoditi kazneni progon. Ističe i da se u konkretnim predmetima Uskoka i EPPO-a radi o više kaznenih djela počinjenih u sastavu zločinačkog udruženja povezanih s javnim nabavama u hrvatskim državnim bolnicama, od kojih bi samo jedno i to ono u splitskoj bolnici moguće potpadalo pod materijalnu nadležnost EPPO-a.

Turudić smatra da u tom slučaju "nije prouzročena šteta financijskim interesima Europske unije niti je postupak javne nabave uopće pokrenut niti se može učiniti vjerojatnim da bi u slučaju realizacije te javne nabave pričinjena šteta premašila iznos štete nanesene Državnom proračunu RH”. Nakon što je Uskok u petak objavio da su zbog sumnje u korupciju uhitili Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.

Među osumnjičenima i trojica Petrača – dvojica i dalje nedostupna

Mediji su otkrili da su među njima i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova - Nikola, koji je zajedno s ocem i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu te Novica koji se predao u ponedjeljak navečer. U petak nakon uhićenja DORH je zatražio žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa od EPPO vezanog uz Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu, a Turudić je najavio da će uskoro odlučiti tko je nadležan.

POVEZANI ČLANCI:

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda u subotu je po zahtjevu EPPO-a odredio istražni zatvor petorici osumnjičenih u njihovom dijelu istrage povezane s nabavom precijenjenih medicinskih uređaja. No, sa suda su u Remetinec iz te skupine tada odvedeni samo Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te ravnatelj dječje bolnice u Klajićevoj Goran Roić. Svima je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a trojici Petrača i zbog opasnosti od bijega.

Za razliku od Uskoka EPPO Beroša tereti za primanje mita

Za razliku od Uskoka, u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita, a Turudić je ranije na konferenciji za novinare kazao da bivšeg ministra sumnjiče za trgovanje utjecajem dok je mito primila 'druga osoba'. EPPO je, pak, izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.

S druge strane Uskok, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu. Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa kupljenih su na štetu hrvatskog državnog proračuna neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.

>> FOTOGALERIJA Pogledajte privođenje Beroša na sud: U lisicama i uz osmijeh prošao pokraj novinara

Bivši ministar Vili Beroš odlazi sa Županijskog suda u Zagrebu
1/17
Ključne riječi

Komentara 19

EC
ECC81
20:47 19.11.2024.

Još jedna potvrda da Hrvatska država nema mafiju. Mafija ima državu.

Avatar tarana
tarana
18:01 19.11.2024.

Kako se ono zove roman Zvonimira Majdaka!? "Pazi tako da ostanem nevina"...

VI
Visibaba
18:58 19.11.2024.

Zašto imam osjećaj da su Turudić i DORH tu da zaštite Petrača i kompaniju?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije