Iako je stanje ljudskih prava u Hrvatskoj po većem broju kriterija ocijenjeno kao dobro, State Departement u svom redovitom godišnjem pregledu stanja ljudskih prava za 2009. godinu ipak ističe i niz zamjerki.
Pravosuđe u Hrvatskoj je u načelu neovisno, ali problem predstavlja veliki zaostatak slučajeva na sudovima te prenapučenost zatvora. Hrvatskoj se zamjera još uvijek postojeća diskriminacija prema Srbima i Romima, nedostatan povratak nacionalizirane imovine te nasilje i diskriminacija nad ženama. Spominju se i slučajevi trgovine ljudima, nasilje nad homoseksualcima te diskriminacija prema osobama koje imaju sidu.
U izvješću se detaljno opisuje slučaj suđenja i bijega Branimira Glavaša, koji se zaključuje podatkom da je Glavaš službeno još saborski zastupnik koji prima plaću i uživa sve pogodnosti mada ne može prisustvovati nijednoj sjednici zbog rizika da će biti uhićen.
Ustav i zakon nalažu slobodu govora i medija, ali nastavljen je do neke mjere utjecaj Vlade na medije, a postoje i izvještaji o pojačanom pritisku zbog komercijalnih interesa.
Usprkos zakonima koji to nalažu, vlasništvo nad medijima nije potpuno trasparentno, što omogućuje političkim i drugim interesima da šire svoj utjecaj. U izvješću se podsjeća kako je na svjetski Dan slobode medija HND konstatirao da vlasnici medija i dalje direktno interveniraju u uređivačku politiku. "Politički pritisak na medije nije prestao u javnim, lokalnim i privatnim medijima", a oglašivači očekuju da će biti pošteđeni kritika zbog prostora koji zakupljuju.
Spominje se kako je Dragi Hedlu, novinaru Jutarnjeg lista, Branimir Glavaš zabranio ulazak na press konferenciju, kako nitko još nije priveden zbog slučaja premlaćivanja Dušana Miljuša te opisuje slučaj Hrvoja Appelta.
U dijelu koji se odnosi na diskriminaciju različitih spominje se koncert "kontroverznog ultranacionalističkog pjevača" Marka Perkovića Thompsona u Biogradu 25. srpnja, odnosno kako je "okupljene pozvao na izvikivanje profašističkih slogana. Optužio je također predsjednika Stjepana Mesića, koji ima reputaciju istaknutog antifašista, za veleizdaju".
Do rujna 2009. UNHCR je registrirao povratak 132.322 izbjeglih Srba, od kojih se 627 vratilo tijekom prvih devet mjeseci prošle godine. Od toga je 54 posto trajnih povratka. Glavne prepreke povratku su loše stanje ekonomije, nezaposlenost i odogde pronalaženja trajnog rješenja za bivše nositelje stanarskih prava. Povratak kuća Srbima je gotovo završen, a obnova se nastavlja.
Ozbiljan problem je još uvijek korupcija koja svoje jezgro ima, kako se navodi, u institucijama, zdravstvu, sveučilištu, sudstvu, javnom sektoru te među poduzetnicima. Korupcija je zastupljena u gotovo svim segmentima društva, ekonomije i Vlade. Konstatira se ipak kako broj predmeta koje obrađuje USKOK raste te su pobrojani slučajevi protiv Berislava Rončevića i njegova bivšeg pomoćnika Ive Bačića, obrađeni su slučajevi "Maestro" i "Index", te slučaj doktora Ognjena Šimića koji danas slobodno živi u BiH.
Vlada je surađivala ss sudom u Haagu, konstatacija je State Departmenta, iako se spominje inzistiranje glavnog tužitelja ICTY-a Sergea Brammertza na pronalaženju "topničkih dnevnika".
U dijelu koji se tiče uvjeta rada, konstatirano je: minimalna plaća koju je odredila Vlada ne pokriva troškove života obitelji. Prema Vladinim statistikama, prosječna plaća je 5370 kuna, a minimalni troškovi života za četveročlanu obitelj koja živi u unajmljenom prostoru - 6316 kuna. Problem je i neplaćanje i kašnjenje s isplatama plaća.
Jel ima šta NOVO ????