Nakon pojave atipičnog GSE-a i u Švicarskoj

Ministarstvo poljoprivrede: Hrvatska ima zanemariv rizik od kravljeg ludila

Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL
Pluska: Opg Vrhovec bavi se proizvodnjom mlijeka i mliječnih proizvoda
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Krave na ispaši uz cestu u blizini Vrlike
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Krnjak: OPG Antoni Milišić
15.03.2023.
u 11:40
U Hrvatskoj se, u skladu s europskom legislativom, sustavno već dulji niz godina provodi program nadziranja ove bolesti, naglašavaju iz Ministarstva poljoprivrede
Pogledaj originalni članak

Do danas na području Hrvatske nije potvrđen niti jedan slučaj klasičnog ili atipičnog GSE- a, a od 2014. godine posjedujemo i status zemlje "zanemarivog" rizika u odnosu na ovu bolest dodijeljen od strane Svjetske organizacije za zdravlje životinja, kažu iz Ministarstva poljoprivrede, nakon što je u nekoliko EU zemalja registrirana atipična goveđa spongiformna encefalopatija, poznatija kao kravlje ludilo. O najnovijem slučaju ovih je dana izvijestio švicarski Ured za sigurnost i veterinarstvo - prije toga su u veljači zabilježena i dva atipična slučaja u Nizozemskoj i Španjolskoj - dok je Brazil zbog pojave te bolesti obustavio izvoz govedine.

Švicarci kažu kako je njihov slučaj otkriven tijekom rutinske provjere na GSE u kantonu Graubuenden, kod životinje stare 12 godina. Klasičan oblik kravljeg ludila izaziva konzumacija stočne hrane na bazi životinjskog koštanog brašna, koje sadrži proteine, dok se atipični oblik može pojaviti spontano i bez ikakve veze sa životinjskim brašnom, priopćili su iz ureda, ističući kako je strvina zaražene životinje spaljena i ne predstavlja opasnost za druge životinje ili za ljude.

Hranjenje preživača mesno-koštanim brašnom u Švicarskoj je zabranjeno od 1990. godine, a zabranile su ga i mnoge druge zemlje, među kojima i Hrvatska.

Iz hrvatskog Ministarstva poljoprivrede kažu kako je goveđa spongiformna encefalopatija (GSE) smrtonosna neurodegenerativna bolest odraslih goveda koja je prvi put dokazana u Velikoj Britaniji. I oni potvrđuju kako se bolest očituje u dva oblika: klasičnom, kojemu je uzrok "zaražena" hrana, te atipičnom, koji se rijetko bilježi, uglavnom u odraslih goveda.

- Za razliku od klasičnog GSE- a za koji je dokazano da može uzrokovati oboljenje u ljudi (varijanta Creutzfeldt-Jakobove bolesti), do danas nije utvrđeno da je atipičan oblik prenosiv na čovjeka. Oba oblika bolesti su do sada dokazana u populaciji goveda većine europskih zemalja, Amerike te Azije i Pacifika - objašnjavaju te dodaju kako je GSE tzv. prionska bolest te pripada skupini transmisivnih spongiformnih encefalopatija (TSE).

- Kao rezultat dugogodišnje provedbe mjera nadziranja, kontrole i suzbijanja ove bolesti na globalnoj razini, broj potvrđenih slučajeva klasičnog GSE- a u konstantnom je padu. U Hrvatskoj se, u skladu s europskom legislativom, sustavno već dulji niz godina provodi program nadziranja ove bolesti koji uključuje pretraživanje svih goveda uginulih, usmrćenih ili upućenih na hitno klanje ukoliko su starija od 48 mjeseci, svih zaklanih goveda starijih od 30 mjeseci, a potječu iz Rumunjske, Bugarske te trećih zemalja, svih goveda uginulih, usmrćenih ili upućenih na hitno klanje ako su starija od 24 mjeseca, a potječu iz Rumunjske, Bugarske te trećih zemalja te svih goveda koji pokazuju neurološke kliničke znakove koji mogu upućivati na ovu bolest bez obzira na njihovu starost - tvrde iz Ministarstva poljoprivrede.

Smrtonosna neurodegenerativna bolest goveda prvi put se pojavila u Velikoj Britaniji 1985. godine. Zabilježeno je više od 180.000 slučajeva bolesti zbog hranjenja životinja kontaminiranih mesno-koštanim brašnom iz klaoničkih otpadaka ovaca i goveda, na koje se prešlo zbog visokih cijena soje i ribljeg brašna kojima su dotad hranile životinje. Oboljele životinje od GSE-a su dezorijentirane i imaju problema s ravnotežom. Mogu pokazivati nervozu ili agresiju, davati manje mlijeka ili gubiti na težini, unatoč tome što neprestano jedu. Dokumentirane studije pokazuju da je GSE prijenosnik, do danas, pronađen jedino u mozgu, leđnoj moždini i mrežnici (očno tkivo) zaražene stoke. Uzročnici bolesti su prioni, čestice sitnije nego virusi, a izgrađene su od vrlo otpornih bjelančevina.

VIDEO Krava Bircan spašena iz ruševina u Turskoj

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.