Tonči Majić, predsjednik Dalmatinskog komiteta za ljudska prava, nevladine udruge koja je ugled stekla rasvjetljavajući zločine u splitskom zatvoru Lora, po nalogu Državnog odvjetništva, pozvan je na psihijatrijsko vještačenje kako bi se utvrdilo drogira li se!
Poziv je uslijedio nakon što je Mladenu Bajiću, glavnom državnom odvjetniku, poslao potrganu hrvatsku zastavu i pismo u kojem se žali da se navršilo 30 godina od početka parnice kojom traži odštetu za ozljede u prometnoj nesreći.
Piše mu i kako od listopada prošle godine, kada se navršila nesretna 30. obljetnica, predsjedniku Republike Ivi Josipoviću svakoga mjeseca šalje poderanu hrvatsku zastavu i podsjeća ga kako je njegov slučaj još uvijek neriješen.
Psihološki pritisak
– Ja namjerno radim kazneno djelo i provociram institucije na drastičan način upozoravajući da je stanje u pravosuđu neodrživo. Na sve to Bajić daje nalog i Županijski sud u Zagrebu me poziva na psihijatrijsko vještačenje kako bi utvrdili jesam li u vrijeme počinjenja kaznenog djela bio pod utjecajem droga. Ja sam taj poziv vrlo ozbiljno shvatio – kaže nam 60-godišnji Majić i naglašava da ni s kakvim drogama u životu nikad nije imao veze.
– Sram je priznati, ali u životu nisam vidio ni kako trava izgleda. Ovo je pokvareno, psihološki pritisak, kako bi se mene obilježilo. Poslije će netko reći što će mi taj govoriti o ratnim zločinima u Lori, on je ionako lud. I drogira se – kaže Tonči Majić i zaključuje da našem pravosuđu ne treba nikakva reforma jer se nema što reformirati.
– Nas cijelo vrijeme vuku za nos. Što je s Lorom? Svjedoci su tu, nitko ne kontaktira s njima, nitko ih ništa ne pita. Bajić tu i tamo nešto kaže o Lori 2, čak i Lori 3, a što se događa? – pita Majić, koji ipak smatra da na psihijatrijsko vještačenje, čiji datum nije ni određen, neće morati ići. U njegovu su obranu ustali brojni aktivisti i civilne udruge, a priča je dospjela u javnost.
– Ovo je vrlo kompliciran slučaj i delikatan za Mladena Bajića. Ja radim kazneno djelo. Tako komuniciram sa svojom državom koja me ne poštuje jer mi nakon 30 godina suđenja nije pružila zaštitu. E, sada, on je tražio vještačenje o tome drogiram li se ja, što je ipak, priznat ćete, pretjerano. Zanima me kako sada ne provesti taj zahtjev, a ne obrazložiti zašto se povlači – glasno razmišlja Majić.
“Živahna” parnica
Ipak, pohvalio se, njegova je parnica u posljednja dva mjeseca pokazala zadivljujuću živahnost.
– Mogu vam reći da su se stvari konačno pokrenule s mrtve točke.
U zadnje četiri godine apsolutno nikakvog pomaka nije bilo, ali u posljednja dva mjeseca stvari su se pokrenule.
Inače, u ovih 30 godina najdulji zastoj, tijekom kojeg se baš ništa nije događalo, trajao je punih devet godina – kaže Majić, koji je uvjeren da se, da kaznenim djelom nije isprovocirao predsjednika države i glavnog državnog odvjetnika, ne bi dogodilo ništa.
– Svjestan sam što radim i spreman sam na posljedice – poručio je Tonči Majić.
Mora psihijatru jer predsjedniku šalje poderane hrvatske zastave
Incident na Trgu: Došlo do naguravanja između molitelja i prosvjednika, oglasila se i policija
Kontaktirali smo policiju koja je izjavila da nije riječ o sukobu, te da policija nije intervenirala u vezi s incidentom.
FOTO KVIZ: Ovo su jedni od najljepših europskih gradova, možete li ih prepoznati po jednoj fotografiji?
Europa je poznata po svojoj arhitekturi, ljepoti i povijest, ima nekolicinu gradova koji oduzimaju dah
Zašto običan espresso košta u Zagrebu i do dva eura, a u Italiji 1,30 eura: 'Ovo su bile prve naznake da se događa nešto čudno'
Lovrinčević: Strani vlasnici na periferiji EU pokušavaju zadržati status koji gube na azijskom tržištu i u SAD-u i pokušavaju izvući što više novca s periferije, a periferija smo mi. Nacionalne vlasti i regulatori trebali bi braniti građane i poduzeća od drastičnog izvlačenja profita
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Jos jedna prica za poslati u Brüssel. Nek\' imaju sto za citati.