Balkanska ruta

MUP odgovorio na optužbe Amnesty Internationala da policija zlostavlja migrante

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Migranti izletjeli iz kamiona kod Šibenika
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Božinović
13.03.2019.
u 08:12
Božinović podsjeća da je Hrvatska na granici sa Srbijom te da je BiH, koja je najugroženija od nezakonitih migracija, angažirala veliki broj policajaca i postavila "moderna tehnička sredstva dubokog optičkog i radarskog nadziranja granične crte danju i noću, u svim vremenskim uvjetima"
Pogledaj originalni članak

Odgovarajući na izvješće Amnesty Internationala u kojem se hrvatsku policiju proziva za nasilje i zlostavljanje izbjeglica i migranata na balkanskoj ruti, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ustvrdio je da Hrvatska uspješno nadzire i štiti granicu sukladno međunarodnim i nacionalnim zakonima te da su prioritetna politika MUP-a zakonite i održive migracije uz suradnju sa susjednim zemljama radi održavanja povoljnog stanja sigurnosti, doznaje se u MUP-u.

"I ovom prilikom želimo naglasiti, da prilikom postupanja prema migrantima policija poštuje njihova temeljna prava i dostojanstvo te im omogućuje pristup sustavu međunarodne zaštite ako im je takva zaštita potrebna, sukladno općim dokumentima o ljudskim pravima, regulativi Europske unije te nacionalnom zakonodavstvu.

Također, ovo Ministarstvo ima nultu stopu tolerancije na nezakonitu uporabu sredstava prisile od strane hrvatske policije naspram bilo koje populacije, kao i nultu stopu tolerancije nad neprocesuiranjem bilo kojeg kaznenog djela ili prekršaja počinjenog od strane policijskih službenika. Sve dostupne informacije o mogućim navedenim optužbama o primjeni sile nad migrantima ili činjenju kaznenih djela na štetu migranata ovo Ministarstvo u svakom pojedinom slučaju pomno provjerava", stoji u pismu direktoru istraživanja u europskom uredu AI-a Massimu Morattiju.

Božinović podsjeća da je Hrvatska na granici sa Srbijom te da je BiH, koja je najugroženija od nezakonitih migracija, angažirala veliki broj policajaca i postavila "moderna tehnička sredstva dubokog optičkog i radarskog nadziranja granične crte danju i noću, u svim vremenskim uvjetima"

Također, od srpnja 2018. granica s BiH, kao i morska granica prema Crnoj Gori, nadzire se iz zraka u suradnji s agencijom Europske unije za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex), koja je ustupila zrakoplov za nadzor vanjskih granica EU.

"Prema migrantima koji nezakonito prijeđu državnu granicu u upravnom postupku donose se odluke o povratku, sukladno Zakonu o strancima. Međutim, ako migrant izrazi namjeru za podnošenjem zahtjeva za međunarodnu zaštitu primjenjuju se odredbe Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti te se u skladu sa standardnim operativnim procedurama za postupanje prema tražiteljima međunarodne zaštite službeno zaprima izjava o izraženoj namjeri i osobu se smješta u Prihvatilište za tražitelje azila. Podaci o broju zaprimljenih namjera za međunarodnu zaštitu pokazuju da se broj tražitelja međunarodne zaštite u Republici Hrvatskoj znatno povećao", ističe Božinović.

Vraćanja u treće zemlje, stoji u pismu, provode se temeljem Zakona o strancima i temeljem bilateralnih readmisijskih sporazuma, a u 2018. u treće zemlje je vraćeno ukupno 1438 osoba.

Što se tiče optužbi za nasilje nad migrantima, u pismu se ističe da su od 2016. zaprimljene 202 pritužbe od državnih institucija i organizacija civilnog društva koje sadrže navode o nasilju koje hrvatska policija provodi nad migrantima, kao i o oduzimanju i uništavanju njihove imovine.

"U svim navedenim slučajevima provedene su detaljne terenske provjere u policijskim upravama, i pritom do sada ni u jednom slučaju nije utvrđeno da su policijski službenici prema migrantima uporabili sredstva prisile. Također, ni u jednom slučaju nisu potvrđeni navodi da su policijski službenici na štetu državljana trećih zemalja počinili kaznena djela krađe".

Ističe se i da migranti "najčešće lažno optužuju policijske službenike za nasilje, očekujući da će im takve optužbe pomoći u novom pokušaju ulaska u Republiku Hrvatsku i nastavku puta prema zemljama odredišta". Pritom podsjeća na Sirijca koji je prijavio da ga je hrvatska policija razdvojila od kćeri, a "provjerama je nedvojbeno utvrđeno da prilikom zatjecanja i podnošenja zahtjeva za azil u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori nije bio u pratnji maloljetne djevojčice".

Na tvrdnje Amnesty Internationala da je u kampovima u Bihaću i Velikoj Kladuši obavio 94 intervjua s migrantima koje je navodno zlostavljala hrvatska policija, u pismu se ističe da ta organizacija nije dala nikakve podatke na temelju kojih bi se mogle identificirati te osobe.

"Uvjereni smo da se u najvećem broju slučajeva migranata koje ste intervjuirali radi o osobama koje nisu ni ušle u Republiku Hrvatsku, već su prema njima primijenjene mjere odvraćanja na državnoj granici iz članka 13. Zakonika o schengenskim granicama".

Božinović je odbacio i tvrdnje o pritiscima na organizacije koje se bave zaštitom prava migranata, ističući da MUP ostvaruje vrlo dobru suradnju s institucijama kao što su UNHCR, IOM, Hrvatski pravni centar, Hrvatski Crveni križ i Isusovačka služba za izbjeglice, s kojima ima sklopljene sporazume o suradnji, a s nekima provodi i zajedničke projekte na području zaštite prava migranata.

VIDEO Migranti na graničnom prijelazu Maljevac

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 31

NA
NasaSenkica
09:24 13.03.2019.

Plenki ako i zbog cega spusi, bit ce to migranti....

NN
nikola.nikola50@hootmail.com
09:06 13.03.2019.

Zanimljivo, treba spriječiti nezakonite migracije i ulazak u države Evropske unije, no očito je samo ova država u pravu kad govori kako ih gladimo perom, dakle policija ih tjerala da viču Dinamo, za nešto spremni, pa bosanska policija daje izjave da su vraćeni isprebijani i krvavi, itd, i sada bi sav taj svijet trebao vjerovati jednom Božinoviću i prikrivanju tih nečasnih radnji, ja mislim da nas je cijeli svijet prepoznao kao ortodoksne balkance i nišćet.

Avatar imotska115
imotska115
16:21 13.03.2019.

Nije tu u pitanju što vi radite, u pitanju je tko Vas tuži Amnestiji International, onda će slika napokon biti čista.