U slučaju pravomoćne sudske presude za stručni propust liječnik može trajno ostati bez licencije. To je najteža kazna koju može izreći Časni sud Hrvatske liječničke komore i znači da se doktor više ne smije baviti medicinom, a u ovom slučaju poput mača nad glavom visi nekima od njih nakon tragične smrti devetogodišnjeg Gabrijela Bebića iz Metkovića. Obdukcijski nalaz preminulog djeteta jučer je dostavljen Liječničkoj komori i njezina će stručna komisija za nadzor liječnika najvjerojatnije u ponedjeljak dati svoje mišljenje.
– Želim izraziti najdublju sućut roditeljima i obitelji djeteta u ime Liječničke komore i svoje osobno. Bolest djeteta, a posebno tragična smrt nikoga ne može ostaviti bez emocija. Upravo zbog toga i zbog velikog interesa javnosti, odmah nakon saznanja o događaju Komora je uputila stručnu komisiju za nadzor liječnika u sve institucije koje su sudjelovale u zbrinjavanju preminulog pacijenta – kazao je jučer dr. Krešimir Luetić, vršitelj dužnosti predsjednika Liječničke komore.
Komisija je 17. prosinca provela nadzor nad stručnim radom liječnika u Metkoviću, u Ustanovi za hitnu medicinsku pomoć, u Domu zdravlja i u koncesijskim ordinacijama pedijatrijske skrbi, kao i u KBC-u Split. U idućim danima zatražili su dodatnu dokumentaciju, uključujući onu iz Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije, kao i obdukcijski nalaz. U iduća dva-tri dana Komisija će donijeti mišljenje o ovom događaju.
– Kod razmatranja ovog predmeta treba uzeti u obzir činjenicu da se zbrinjavanje preminulog pacijenta događalo na lokaciji koja je više od 100 kilometara udaljena od najbliže bolničke ustanove u RH, da su se zbrinjavanje, inicijalno liječenje i dijagnostika događali vikendom kada je ograničena dostupnost laboratorijske i radiološke dijagnostike i ograničena dostupnost pedijatrijske skrbi, kao i to da se prema preliminarnim informacijama radilo o brzo progresivnom kliničkom tijeku same bolesti. Mišljenje koje će stručna komisija donijeti, ako se pronađu elementi propusta u radu liječnika, bit će predmet odlučivanja nadležnog tijela Komore, Povjerenstva za stručna pitanja i stručni nadzor. Ono će utvrđivati opravdanost pokretanja zahtjeva za disciplinski postupak pred Časnim sudom komore za svakog eventualno utvrđenog pojedinog liječnika – objasnio je Luetić.
Časni sud, kojim predsjeda sudac profesionalac, provodi postupak sličan klasičnom sudskom, a u slučaju donošenje pravomoćne presude za stručni propust predviđene su kazne od ukora do trajnog oduzimanja licencije. Dosad je bilo samo 15-ak slučajeva privremenog oduzimanja, za etičke i stručne propuste.
Takovi ljudi se nazivaju ljecnikom. Sramotno.