Smrt devetogodišnjeg Gabrijela Bebića koji je umro od sepse u splitskom KBC-u, nakon što su ga više puta iz metkovske hitne pomoći poslali kući, potresla je Metković.
Građanska inicijativa “Mame i tate Metkovića” sutra u 15 sati organizira prosvjed kojim traže bolju zdravstvenu skrb za sebe i svoju djecu.
- Želimo upozoriti na problem zdravstva u našem gradu. Udaljeni smo 143 km od Splita, više od 100 od Dubrovnika i zadnja smo rupa na svirali. Ne prosvjedujemo protiv liječnika koji daju sve od sebe, već protiv sustava i pravilnika koji nam ne daju istu zdravstvenu skrb koju imaju stanovnici većih gradova. Tražimo da se promijeni pravilnik koji zabranjuje našim pedijatrima korištenje analizatora čiju smo kupnju inicirali, a Grad ju je prihvatio, međutim birokratskom odlukom naši ih liječnici ne mogu koristiti – kaže Ivana Taslak, jedna od organizatorica prosvjeda.
Neugodna iskustva s hitnom
– Najbliža nam je bolnica na sat i pol vožnje, a obećana nam je dnevna bolnica o kojoj se godinama samo priča i nikom ništa – kaže Daniela Žderić, također članica “Mama i tata”, inicijative nastale kao reakcija na smrt dječaka za koju u Metkoviću vjeruju da se boljom organizacijom mogla izbjeći.
Svoja neugodna iskustva s metkovskom hitnom pomoći, koja na sreću nisu završila tragično, iznijela nam je Karla Medar, majka 18-godišnje teško bolesne djevojke.
– Kada je prvi put moje dijete imalo napadaj prije tri godine, već joj je bio dijagnosticiran visoki tlak i teški je astmatičar, poljubile smo vrata hitne medicinske pomoći u 18.30 sati. Nije bilo nikoga. Ona se doslovno skljokala ispred hitne, skočio je njezin bivši pedijatar, unio je u svoju ordinaciju i rekao da ona hitno mora u bolnicu, ali ne osobnim vozilom. Do 22.30 čekali smo hitnu da se otvori i tad su je tek prevezli u bolnicu. Drugi ju je put moja majka dovela u tri ujutro i vratila je odmah. Rekli su joj da joj da Lekadol i Normabel da smiri živce. Ja sam joj to stvarno dala, a u pet sati još se previjala od bolova i povraćala zeleni sadržaj pa sam je vratila na hitnu.
Ona je vrištala, molila da joj daju nešto protiv bolova, a doktorica se ljuljala na stolici i rekla: “Ne, što ću ako se ospe!” Ja sam potpisala da joj nešto da na moju odgovornost i kao na iglama čekala sedam ujutro da se otvori laboratorij. Oni su mi uskočili, odmah su joj izvadili nalaze i kimnuli mi da je stanje jako loše. Stavili smo je u auto i odvezli u Split. Stigla je u zadnji čas, imala je drugi napadaj, hitno završila na operacijskom stolu s ogromnim tlakom i luđačkim bolovima. Liječnici su rekli da je imala unutarnje krvarenje koje je trajalo sigurno dva-tri dana. Pet je sati bila na operacijskom stolu i za dlaku se izvukla! – u dahu govori Karla Medar koja nema dovoljno riječi hvale za prof. Saragu i dr. Budimira iz splitskog KBC-a za koje tvrdi da su dali sve od sebe i njezinoj kćeri spasili život.
– Ona je danas izrezana po trbuhu i ima šokove i strahove od alergošokova u koje je upadala. Ponekad se boji popiti tabletu pa je dovedem na hitnu da je tamo popije, a oni me pitaju: “Zar baš mora ovdje?!”. Što je sve ona prošla, zar se trebaju ponašati prema njoj tako ružno – kaže Karla Medar.
I ona će danas prosvjedovati, a očekuje da će doći cijeli Metković. Ravnatelj metkovskog Doma zdravlja Mihovil Štimac naglašava da su pod istim krovom Dom zdravlja i Zavod za hitnu medicinu.
– Moramo izvući pouke iz ove tragedije zbog koje smo svi utučeni, ali sada razmišljamo je li moglo bolje i kako unaprijediti zdravstveni sustav, što zaista treba – kaže Štimac.
Makarska, Vrgorac, Imotski i Metković, kaže on, morali bi imati jednu veću zdravstvenu ustanovu. Međutim, potrebe su jedno, a mogućnosti drugo pa su planovi vezani za osnivanje dnevne bolnice u Metkoviću, a o pravoj bolnici za sada mogu samo sanjati.
Zašto se ne ide u BiH?
S obzirom na to da je Metković slijepo crijevo, kako kažu naši sugovornici, a najbliža mu je bolnica u Mostaru, nerazumljivo je zbog čega se u hitnim slučajevima pacijenti ne voze u susjednu BiH koja im je puno bliža.
– Po pravilniku pacijente moramo slati u Dubrovnik, a ako je slučaj koji se u Dubrovniku ne može riješiti, voze se u Split. Život diktiraju pravilnici, a ja već godinama upozoravam da bismo trebali sklopiti ugovor s mostarskom bolnicom, međutim ništa se ne događa – kaže Štimac i dodaje kako Metkoviću trebaju pojačani zdravstveni standardi jer ne vrijede ista pravila kao u Splitu ili Zagrebu.
U Metkoviću je bila inspekcija Minsitarstva zdravstva, čiji se službeni nalaz još očekuje, ali Slobodna Dalmacija je došla do neslužbene informacije kako po nalazu inspekcije liječnici u DZ Metković i Hitnoj pomoći u Metkoviću nisu prepoznali kliničku sliku teško bolesnog djeteta. Po mišljenju inspekcije, i transport dječaka iz Metkovića prema KBC-u Split bio je neodgovarajući, odnosno nisu dijete adekvatno pripremili za medicinski transport. Za službeni nalaz inspekcijskog nadzora treba sačekati do kraja tjedna.
Cijela drzava nam je katastrofa a zdravstvo ne moze biti puno bolje dok smo mi kakvi jesmo.