novootvoreni muzej 'Riznica Međimurja' u Čakovcu

Nikola Zrinski, zmajski rep, vještica u tamnici, dravske dekle i pikači na jednom mjestu

Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Čakovec: Premijer obišao muzej nematerijalne baštine - Riznica Međimurja
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Čakovec: Premijer obišao muzej nematerijalne baštine - Riznica Međimurja
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
Čakovec: Premijer obišao muzej nematerijalne baštine - Riznica Međimurja
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
Čakovec: Premijer obišao muzej nematerijalne baštine - Riznica Međimurja
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Čakovec: Premijer obišao muzej nematerijalne baštine - Riznica Međimurja
14.07.2021.
u 10:20
Muzej je otvorio predsjednik Vlade Andrej Plenković koji je rekao da je to još jedna potvrda koliko je članstvo Hrvatske u EU korisno jer je projekt s 85 posto financiran europskim sredstvima
Pogledaj originalni članak

3D mapping tehnologija, hologramski prikazi, multimedijski ekrani, 4D tehnologija doživljaja vibracija, zvukova i svjetlosnih efekata, lutka vještice u tamnici i turskog bega... Sve je to ukomponirano u novi atraktivni muzej "Riznica Međimurja" otvoren u Čakovcu, gdje posjetitelji mogu vidjeti i repliku čardaka na rijeci Muri i dravske šajke (čamca), rep čakovečkog zmaja Pozoja, svjetleće stablo svijeta, hiperrealistične skulpture vojnika i zatvorenika u prirodnoj veličini, tajni labirint... Pred njima će se pojaviti hologram Nikole Zrinskog Sigetskog, čut će kako se govori u štrigovskom kraju, doznati nešto o ispiranju zlata na rijeci Dravi i štošta drugo.

Na prvom katu postava pod nazivom "Minijature" predstavljeno je 13 zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara, od kojih su dva upisana i na UNESCO-ov popis. Dio postava novog muzeja posvećen je tako medičarkom obrtu na području sjeverozapadne Hrvatske, umijeću izrade tradicijskih dječjih igračaka, međimurskoj popevki, svetomarskoj mikrotoponimiji, štrigovskoj skupini govora, tradicijskom lončarstvu, umijeću izrade čipke u Svetoj Mariji, umijeću sviranja cimbala, izradi tradicijske pokladne maske pikač u Selnici, izradi tradicijskoj božićnog nakita kinča, sviranju na tamburama farkašicama, zlatarenju i slavljenja sv. Martina biskupa. Tu su i Intrigantne priče o nadnaravnim bićima poput svečara, dravskih i murskih deklica i vila, vodenjaka, dravskog čudovišta Pesjaneka...

Video: Muzej "Riznica Međimurja" u Čakovcu

- Postojanje tih bića duboko je povezano s okolišem i prirodnim pojavama s kojima su se ljudi susretali. Dio postava je posvećen i zmaju Pozoju - kaže ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan. Razgledati se može i postav o razvoju oružja i opreme, sustavu obrane čakovečke utvrde, zatvorenicima i životu plemstva u Starom gradu te o obrambenom sustavu na rijeci Muri. Nova muzejska jedinica Muzeja Međimurja, nazvana "Riznica Međimurja", prostore se na 2400 četvornih metara. Cijeli projekt rekonstrukcije i revitalizacije fortifikacije Starog grada Čakovec u Muzej nematerijalne baštine vrijedan je preko 40 milijuna kuna, s time da 85 posto novca osigurava EU, a 15 posto Međimurska županija. Ime Zrinski čakovečki Stari grad dobio je po velikaškoj obitelji koja je tu stolovala od 1546. do 1671. godine. To je vrijeme zapamćeno kao razdoblje nacionalne i intelektualne osviještenosti, a grad je bio poznat širom Europe. S oduševljenjem ga je u svojoj knjizi opisao i nizozemski nizozemski putopisac Jacob Tollius u 17. stoljeću.

U osmišljavanju muzeja uspjelo se povezati staro i novo, a jedan od dokaza je i specijalizirana aplikacija za pametne telefone s uslugama vođenja i interpretacije. Kompleks Starog grada Zrinskih nalazi se na listi zaštićenih kulturnih dobara od nacionalnog značenja za Hrvatsku. Od 1954. godine u njemu djeluje Muzej Međimurja. - Stari grad Zrinskih, najvrjedniji spomenik feudalne baštine u Hrvatskoj, obnovljen je zahvaljujući najvećem ulaganju u kulturnu baštinu u povijesti Međimurja. Ipak, ono što je još važnije je što je ovaj projekt međimurska ideja, koju je realizirala međimurska pamet te vrijedne i sposobne međimurske ruke. Jedan je u nizu projekta koji je potvrdio uspješnost privlačenja europskih fondova u Međimurju, a posebno veseli što su na projektu radili mnogi domaći izvođači koji su implementirali brojne inovativnosti po kojima je naš muzej jedinstven u Hrvatskoj i šire – rekao je župan Matija Posavec.

Muzej je otvorio predsjednik Vlade Andrej Plenković koji je rekao da je to još jedna potvrda koliko je članstvo Hrvatske u EU korisno jer je projekt s 85 posto financiran europskim sredstvima. Tijekom radova ugrađeno je više od 2000 kubika opeke, 352 pilota koji drže temelje utvrda, 86 kilometara kablova, a otkrivene su i četiri nove prostorije. U prva dva dana, kad je posjet bio besplatan, "Riznicu Međimurja" razgledalo je više od tisuću posjetitelja. Radno vrijeme "Riznice Međimurja" je od utorka do petka od 8 do 18 sati, a subotom i nedjeljom od 10 do 14. Cijena ulaznica za odrasle je 40, a za učenike, studente i umirovljenike 25 kuna. Djeca do sedam godina mogu ući besplatno.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.