Vladajuća demokršćansko-socijaldemokratska koalicija u Njemačkoj podijelila se u utorak oko izvoza oružja u Saudijsku Arabiju nakon napada na naftna postrojenja te velike izvoznice nafte za koji SAD i arapske zemlje optužuju Iran.
Dva postrojenja saudijske naftne tvrtke Aramco u subotu su napadnuta dronovima. Napadi su izazvali požare i prepolovili proizvodnju saudijske nafte, što pogađa svjetsku opskrbu naftom.
Odgovornost za napade preuzeli su jemenski pobunjenici Huti koje podupire režim u Iranu, no Teheran niječe svaku odgovornost.
Washington i Rijad optužuju Iran za taj napad.
"Napadi su pokazali da je samoobrana Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata u interesu naše vlastite stabilnosti“, rekao je vanjskopolitički glasnogovornik demokršćanskog zastupničkog kluba Juergen Hardt u razgovoru za medijsku grupu Redakcijska mreža Njemačke.
Zatražio je ukidanje zabrane izvoza njemačkog naoružanja u Saudijsku Arabiju koja je na snazi nakon ubojstva saudijskog novinara Džamala Kašogija prošle jeseni.
"Mi bismo trebali iznova ispitati našu vojnu suradnju sa Saudijskom Arabijom. Ukidanje zabrane izvoza za defenzivne oružane sustave je u našem strateškom interesu“, rekao je Hardt.
Njegov stranački kolega Johann Wadephul smatra da zabrana izvoza naoružanja šteti kako gospodarskim tako i sigurnosno-političkim interesima Njemačke.
"Njemačkoj su potrebni strateški partneri u regiji. I pored svih razlika u te partnere spada i Saudijska Arabija“, rekao je Wadephul za agenciju Reuters.
Apelirao na manjeg koalicijskog partnera Unije CDU/CSU, Socijaldemokratsku stranku Njemačke (SPD) da odustane od svog ustrajanja na zabrani izvoza naoružanja u Saudijsku Arabiju.
SPD je u koalicijskom ugovoru ustrajao na zabrani izvoza oružja u zemlje koje sudjeluju u ratu u Jemenu.
"Čini se da je Unija izgubila svoj vanjsko-politički kompas. Ubojstvo novinara Kašogija još uvijek nije razjašnjeno a i rat u Jemenu traje nesmanjenom žestinom. Njemačko oružje nema što tražiti u područjima gdje se vodi rat “, rekao je potpredsjednik zastupničkog kluba SPD-a Soeren Bartol.
I oporbena stranka Zeleni se žestoko opire eventualnom ukidanju zabrane izvoza.
"Apsurdno je da, ako se uzme u obzir eskalacija u Perzijskom zaljevu, netko razmišlja o ukidanju zabrane izvoza“, rekla je Agnieszka Brugger za agenciju dpa.
Krajem mjeseca se sastaje odbor Saveznog sigurnosnog vijeća na kojem bi trebala biti donesena odluka o daljnjem izvozu naoružanja u Saudijsku Arabiju.
Uveseljavaju me mirpljubci koji nemaju problema sto njihova drzava proizvodi oruzje ali ga nema namjeru izvoziti tamo gdje ima mogucnosti ispuniti svrhu rada izumitelja, inzinjera dizajnera, proizvodaca i prodavaca. Pravimo krpice sa zeljem ali ih kupite ne smijete ih jesti nego staviti u vitrinu u muzeju. Neki ljudi su zaista smuseni!