SCHOLZ OKRENUO PLOČU

Burne reakcije na plan njemačkog kancelara za kraj rata u Ukrajini: 'Misle da je sad trenutak...'

Foto: National Police of Ukraine/REUTE
Aftermath of a Russian drone attack in Konotop
Foto: UKRAINIAN ARMED FORCES/REUTERS
A Ukrainian serviceman is seen near residential buildings heavily damaged during a Russian military attack in the frontline town of Chasiv Yar
Foto: UKRAINIAN ARMED FORCES/REUTERS
Ukrainian servicemen fire a self-propelled howitzer towards Russian troops at a frontline near the town of Chasiv Yar
Foto: Ukrainian Presidential Press Ser
Cargo truck of the International Committee of the Red Cross burns after a Russian military strike in the village of Viroliubivka near a front line in Donetsk region
12.09.2024.
u 15:46
Olaf Scholz smatra da je vrijeme da se razmisli o mirovnim pregovorima između Ukrajine i Rusije. Nije trebalo dugo čekati na reakcije u Berlinu, kao ni u Kijevu i u Moskvi.
Pogledaj originalni članak

U uredu saveznoga kancelara u Berlinu smatraju da je došlo vrijeme za intenzivna diplomatska nastojanja oko okončanja rata u Ukrajini. U razgovoru za njemačku televizijsku postaju ZDF savezni kancelar Olaf Scholz 8. rujna rekao je: „Mislim da je sad trenutak u kojem se mora raspravljati i o tome kako bismo mogli doći iz ove ratne situacije do mira brže nego što to sad izgleda." Socijaldemokratski političar nije dao konkretne prijedloge za to, ali se izjasnio za to da na sljedećem mirovnom susretu u Švicarskoj sudjeluje i Rusija.

Konzervativna oporba u Berlinu oštro je reagirala na Scholzove riječi. „Inicijativu saveznoga kancelara moglo se očekivati, jer ona se uklapa u strategiju dijelova SPD-a da se Ukrajinu vrlo suptilno utjera u prividni mir koji će diktirati Rusija tako što će potpora (Ukrajini, op. ur.) postupno biti smanjivana, a umjesto toga će se zahtijevati prividni pregovori", izjavio je vanjskopolitički stručnjak CDU-a Roderich Kiesewetter za novine Bild. Njegov stranački kolega Jürgen Hardt naglasio je u razgovoru za Berliner Zeitung da se „ne može Putinu učiniti veća usluga nego prisiliti Ukrajinu da sjedne za pregovarački stol, dok on i dalje ubija po Donbasu". „Svi mi želimo pregovore, ali na agresoru je da okonča agresiju", rekao je Hardt.

Sumnjičavi su i Zeleni koji su dio vladajuće koalicije, piše Deutsche Welle. Spremnost u Kremlju za „razgovore na ravnopravnoj razini" nije osobito velika, izjavio je u Berlinu supredsjednik Zelenih Omid Nouripour, a prenosi novinska agencija dpa. Ipak, potrebni su pregovori s Rusijom i u obliku mirovnih konferencija, rekao je Nouripour. I liberali su skeptični. Vanjskopolitički stručnjak FDP-a Ulrich Lechte izjavio je za Berliner Zeitung da za njegovu stranku, istina, „ne može nikad biti previše diplomacije", ali on smatra slabo vjerojatnim da je Putin spreman sjesti s Ukrajinom za isti stol i povući svoje trupe iz Ukrajine. „Ponovni prividni mir, kakav je na kraju krajeva dogovoren sporazumom Minsk II, s moga stajališta potpuno je neprihvatljiv", rekao je Lechte.

Scholzova ideja da se Ukrajinu i Rusiju dovede za pregovarački stol za promatrače nije neočekivana. Gorki porazi socijaldemokrata na pokrajinskim izborima u Saskoj i Tiringiji na istoku Njemačke zacijelo su jedan od razloga kancelarovih izjava, kao i predstojeći pokrajinski izbori u Brandenburgu, također na istoku zemlje, koji se održavaju 22. rujna. Na čelu te pokrajine Scholzov je stranački kolega Dietmar Woidke. Voditelj programa za Rusiju u Zakladi Friedricha Eberta, Alex Yusupov, smatra da Scholz time želi pomoći Woidkeu i signalizirati da se i u Berlinu razmišlja o tome „da bi rat trebao biti što prije okončan – i uz pomoć pregovora, a ne samo vojnim sredstvima". U razgovoru za DW ovaj politolog naglašava da bi populističke stranke to iskoristile kad bi kancelar ignorirao temu ruskog rata protiv Ukrajine.

GALERIJA Putinova 'Sotona' nanišanila je 14 meta: Ovo su lokacije koje Rusija gađa prve ako dođe do nuklearnog rata

Foto: Pixabay
Nuklearna bomba
storyeditor/2024-05-22/putin.jpg
Foto: NEWSCOM/PIXSELL
Vladimir Putin
Foto: The Kremlin Moscow/DPA
Vladimir PUTIN (President of Russia).
Foto: JASON REED/REUTERS
FILE PHOTO: An aerial view of the Pentagon building in Washington, June 15, 2005. [U.S. Defense Secretary Donald..
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
FILE PHOTO: Aerial view of the Pentagon is seen in Washington
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk: Američka mornarica preuzela je novi nosač zrakoplova USS Gerald R. Ford
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk: Američka mornarica preuzela je novi nosač zrakoplova USS Gerald R. Ford
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk: Američka mornarica preuzela je novi nosač zrakoplova USS Gerald R. Ford
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Američka nuklearna podmornica stigla na Bliski istok
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Američka nuklearna podmornica stigla na Bliski istok
Foto: Senior Airman Solomon Cook
North American Aerospace Defense Command On Heightened Alert
Foto: ABACA
US Flies B-52 Bombers To The Middle East
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
FILE PHOTO: A U.S. B-2 Spirit bomber, part of the 509th Bomb Wing at Whiteman Air Force Base in Missouri stops for refuelling at the U.S. military base on Diego Garcia
Foto: Youtube/Screenshot
Strateško zapovjedništvo SAD-a
Foto: Youtube/Screenshot
Strateško zapovjedništvo SAD-a
Foto: ABACA
Ameri?ka nuklearna podmornica sudarila se s objektom u Kineskom moru
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Izveden zračni show u Albuqerqueu
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Izveden zračni show u Albuqerqueu
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Izveden zračni show u Albuqerqueu
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Justin Trudeau Visits Peterson Space Force Base - Colorado
Foto: Sean Kilpatrick
Justin Trudeau Visits Peterson Space Force Base - Colorado
Foto: Youtube/Screenshot
Baza Warren
Foto: Youtube/Screenshot
Baza Warren
Foto: ABACA
US Flies B-52 Bombers To The Middle East
Foto: ABACA/ABACA
US Fighter Jets Capable Of Carrying Nuclear Weapons To Be Deployed In UK
Foto: EXPA/Atlas/USAF/Todd Cromar
USA, Corona Pandemie
Foto: Tech. Sgt. John Winn
US Fighter Jets Capable Of Carrying Nuclear Weapons To Be Deployed In UK
Foto: Youtube/Screenshot
Jim Creek

Ukrajinski politolog Volodimir Fesenko pretpostavlja da Scholz pokušava pronaći neki politički balans. „On je prihvatio jedan trend. Trenutačno se aktivno raspravlja o temi mirovnih pregovora i zato je Scholz odlučio, osobito nakon najnovijeg susreta sa Zelenskim, reći svoje mišljenje o tomu", kaže Fesenko. On je uvjeren da se kancelar želi prilagoditi raspoloženju u Njemačkoj i tako ojačati svoju poziciju uoči saveznih izbora iduće godine. Ali, Fesenko uočava da Scholz postavlja i nove naglaske. Dosad je zastupano stajalište da samo Ukrajina treba odlučiti kad i pod kojim uvjetima će biti vođeni pregovori s Rusijom. „Sad je Scholz to formulirao malo drukčije. Ali, njegova izjava ne sadrži ništa konkretno, a ni senzacionalno", kaže Fesenko. On vjeruje da će rasprave o mirovnim pregovorima biti osjetno pojačane nakon predsjedničkih izbora u SAD-u u studenom.

POVEZANI ČLANCI:

Ima li Njemačka još utjecaja na Rusiju?

Bivši ukrajinski veleposlanik u Njemačkoj Andrij Melnik izjavio je nedavno za Berliner Zeitung: „Vjerujem da bi savezni kancelar Olaf Scholz mogao postati kreativan i iskoristiti postojeće njemačke diplomatske kanale kako bi utvrdio bi li razgovori s Putinom imali smisla." Ali, što to znači konkretno? Politolog Alex Yusupov kaže da Berlin ne može istodobno isporučivati oružje Ukrajini i nastupati kao neutralan posrednik u pregovorima. „Njemačka je izgubila bilo kakav utjecaj na Rusiju. Kremlj ne vidi Berlin kao samostalnog aktera", kaže ovaj politolog dodajući da je Njemačka na strani Kijeva i da Berlin za to definitivno neće pokrenuti nikakav „Minsk III".

Kremlj je suzdržano reagirao na Scholzov prijedlog da se pojačaju diplomatska nastojanja. Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov kaže da trenutačno ne postoje uvjeti za početak mirovnog procesa između Rusije i Ukrajine. Nedostaje očitovanje „one zemlje koja upravlja cijelim ovim procesom i kolektivnim Zapadom", rekao je Peskov, misleći očito na SAD.

Ukrajinski premijer Denis Šmihal izjavio je pred novinarima 10. rujna da Kijev želi da jedan predstavnik Rusije sudjeluje na sljedećem mirovnom samitu kako bi „bile spriječene manipulacije od Ruske Federacije i kako bi svim sudionicima bila pokazana njezina spremnost ili nespremnost za mirovne pregovore". U srpnju je Moskva odbila sudjelovanje uz obrazloženje da Rusija „ne prihvaća nikakve ultimatume", koji slijede „formulu" ukrajinskog predsjednika. A šef ureda predsjednika Volodimira Zelenskog, Andrij Jermak, na Telegramu je podsjetio da će jedini put do pravde biti „isključivo ukrajinska mirovna formula, načela međunarodnoga prava i teritorijalna cjelovitost i suverenitet Ukrajine".

VIDEO Ukrajina lansirala dronove prema Moskvi

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 31

ŽI
Žilet
16:16 12.09.2024.

Rat nije trebao ni početi

CR
crodux
16:16 12.09.2024.

znači Trump dobiva izbore..

KI
kimy
15:43 12.09.2024.

Pregovore o okončanju rata će voditi Rusija i USA jer je mali glumac samo obična marioneta i realno se ništa ne pita.