palenta

Ovo smo jeli kao djeca, ali žalit ćete ako ovo niste prije znali

Foto: Shutterstock
Ovo smo jeli kao djeca, ali žalit ćete ako ovo niste prije znali
20.11.2018.
u 11:54
Palenta obiluje i prehrambenim vlaknima, a njeno blagotvorno djelovanje veže se uz zdravlje kardiovaskularnog sustava, prevenciju karcinogenih i virusnih bolesti te zbog bogatstva vitaminom B1 zbog čega povoljno djeluje na kognitivne funkcije.
Pogledaj originalni članak

Kukuruzna krupica ili palenta, pura, žganci, cicvara, proja, kačamak, kako god je nazivali, od davnina je bila neizostavan obrok brojnih obitelji na ovim područjima. 

Služila se kao doručak, večera, ali i kao prilog glavnom jelu za ručak i smatrala se "brzim i zdravim" obrokom. Tome u prilog ide i uzrečica koju mnogi danas znaju: Moraš jesti još mnogo žganaca da narasteš...

Omiljeni obrok naših baka lako se priprema i uz dodatak domaćeg jogurta, vrhnja, svježeg sira, jaja i pancete, može od "sirotinjskog jela" u tren oka postati prava gurmanska poslastica. 

GALERIJA Ovo su kuhinjski trikovi zbog kojih ćete žaliti da ih niste znali prije

Foto: Ilustracija/ Borna Filic/PIXSELL
Foto: Youtube
luk
Foto: Thinkstock
Keksići
Foto: Grgur Zucko/PIXSELL
kruh
Foto: Thinkstock
crveni luk
Foto: Thinkstock
Slanina
Foto: Thinkstock
Češnjak
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
kukuruz
Foto: Thinkstock
sladoled
Foto: Thinkstock
Bobice grožđa
Foto: Thinkstock
Proslava rođendana
Foto: Thinkstock
Palačinke
Foto: Thinkstock
krumpirići
Foto: Thinkstock
maslac
Foto: Thinkstock
Začini
Foto: Thinkstock
Jagode s čokoladom
Foto: Thinkstock
Jagode s čokoladom
Foto: Thinkstock
kruh
Foto: Thinkstock
Foto: Thinkstock
šećer
Foto: Shutterstock
limun
Foto: Pixabay
Foto: Thinkstock

Osim zbog okusa i jednostavnosti pripreme u samo nekoliko minuta, kukuruzna krupica danas bi se i trebala naći na meniju mnogo češće. Riječ je o namirnici koja ne sadrži gluten i niskokalorična je pa je odličan izbor za one koji imaju problema s probavom, ali i djecu. 

Sadrži 75 posto ugljikohidrata, nešto bjelančevina (8 do 10 posto) i tragova masti. Jedući palentu u porciji veličine šake u organizam unosimo oko 200 kcal. Palenta se može koristiti kao zamjenski obrok kada želimo povećati izbor korištenja ugljikohidrata i uspješno nadomještava krumpir, rižu, tijesto te predstavlja kvalitetnu nadopunu u svakodnevnom sastavljanju jelovnika. Za vegetarijance se preporučuje upotreba palente sa sirevima i mliječnim proizvodima ili s umacima od soje kako bi tim obrokom dobili kompletan „set“ potrebnih esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina, piše za Pliva zdravlje, doc. dr. sc. Donatella Verbanac, dipl. ing. medicinske biokemije. 

Palenta obiluje i prehrambenim vlaknima, a njeno blagotvorno djelovanje veže se uz zdravlje kardiovaskularnog sustava, prevenciju karcinogenih i virusnih bolesti te zbog bogatstva vitaminom B1, zbog čega povoljno djeluje na kognitivne funkcije.

Sadrži beta karoten, provitamin A  i odličan je izvor tiamina (vitamina B1). Uz to sadrži i mnoge druge vitamine i minerale, uključujući vitamin B5, folnu kiselinu, niacin, vitamin C, fosfor, kalij i magnezij.

Palenta je i prvi izbor namirnice ako želite očistiti crijeva na prirodan način. Osim što je vrlo zasitna, krupica ima i neutralan okus pa se jednostavno spaja s gotovo svim ostalim okusima i osim doručka ili večere, može poslužiti kao odličan prilog uz bilo koje drugo jelo; umake, ribu, špinat, povrće sa žara pa čak i kao dio kolača.

Pogledajte prvu emisiju trenerice uz koju baš svatko može smršavjeti

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 31

5S
505.scrtom
13:12 20.11.2018.

što fali žgancima !?

MO
modovisisajteMaraschino
13:35 20.11.2018.

ovo danas što se priprema instant nisu ni 1% pravi žganci, kao dijete od kukuruza smo odvajali klipove koji su bili za žgance... kad bi se od tog brašna napravili žganci i kruh, to je bilo ukusno i dobro.

JZ
Jedan_Zagrepčanec
17:47 20.11.2018.

Još su bolji žganci, oni se rade od kukuruznog brašna, čvršći su, tvrđi, kompaktniji i zdraviji...