brisanje članka 157

Peović: Onemogućiti javnim liječnicima da rade u privatnoj praksi

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Peović: Onemogućiti javnim liječnicima da rade u privatnoj praksi
09.06.2022.
u 11:10
"Naš je prijedlog brisanje članka 157. kojim se omogućava rad zdravstvenim djelatnicima iz javnog sektora u privatnom sektoru. I vraćanje članka 156a koji je stajao u nacrtu Zakona kojim se ograničava otvaranje privatnog obrta radnicima u javnoj zdravstvenoj skrbi", rekla je Peović novinarima u Saboru.
Pogledaj originalni članak

Saborska zastupnica Radničke fronte Katarina Peović predstavila je u četvrtak prijedlog kojim bi se regulirao rad liječnika, odnosno, ako rade u javnom zdravstvu, da im se onemogući rad u privatnom sektoru.

"Naš je prijedlog brisanje članka 157. kojim se omogućava rad zdravstvenim djelatnicima iz javnog sektora u privatnom sektoru. I vraćanje članka 156a koji je stajao u nacrtu Zakona kojim se ograničava otvaranje privatnog obrta radnicima u javnoj zdravstvenoj skrbi", rekla je Peović novinarima u Saboru.

Dodaje da je Zakonom o radu dozvoljeno raditi dopunski rad osam sati tjedno, 180 sati godišnje te da je to regulirano i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti pri čemu djelatnici moraju zadovoljavati uvjete poput savjesnog i potpunog obavljanja posla na radnom mjestu kako bi dobili dopusnicu za drugo radno mjesto.

"Liste čekanja su samo dio problema. Postoji problem korupcije u zdravstvu, gdje liječnici upućuju pacijente u svoju privatnu praksu, i obrnuto. Ne može se riješiti i zbog toga jer se može objaviti javno popis liječnika koji rade u privatnoj praksi i javnim bolnicama", naglasila je Peović.

Kaže da su iz medija dobili informaciju da je prošle godine u nacrtu Zakona o zdravstvenoj zaštiti bio unesen članak kojim se pokušalo ograničiti otvaranje privatne prakse za radnike koji rade u javnom zdravstvu.

Navodi da u Zakonu o državnim službenicima također stoji da državni službenici imaju zabranu otvaranja obrta koji konkurira poslodavcu, odnosno državi.

"Ovim se promjenama koje najavljuje ministar Beroš apsolutno ništa neće dogoditi. Lobističke skupine djeluju i sprječavaju mogućnost da mi vratimo javno zdravstvenu zaštitu svima u Hrvatskoj", ustvrdila je Peović.

Navodi da se godišnje izdvaja 460 milijuna kuna za ugovore države s privatnim praksama u kojima rade isti liječnici koji rade u javnoj službi.

"Istovremeno plaćamo dva puta istu osobu. Preko 56 posto radnika u zdravstvu ima plaću veću od medijalne hrvatske plaće", zaključila je Peović.

dramatičan apel liječnika

'Hrvatska izmišlja nakaradu, doktore pretvara u cinkaroše! Prijeti nam fizička agresija, imat ćemo i više bolesnih'

– Pacijent mi neće reći sve što ga tišti iz straha da mu ne zabranim vožnju. A to nije moj primarni posao. Moj je posao da ga upozorim, a na njemu je da odluči hoće li sjesti u automobil ili ne. Ne znam zašto u MUP-u misle da bih ja nekome trebala oduzeti pravo na vožnju, pa makar i privremeno, do šest mjeseci? Osim toga, u medicini ne postoji način da možete sa stopostotnom sigurnošću reći može li pacijent s nekom dijagnozom voziti ili ne. Ne postoji ni pravilnik o tome

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Mudlin
Mudlin
12:55 09.06.2022.

Da se donosi odluka kojom se zabranjuje rad liječnicima i u privatnoj praksi ova bi inzistirala da im se omogući takav rad. Za neke je stvari medicina nemoćna. A i ogledalo se baš ne koristi.

DA
dam63
12:56 09.06.2022.

Potpuno se slažem sa rečenim. Kome se radi privatno neka radi, plaća poreze i doprinose i bude u tržišnoj utakmici. Mučno je kada dođeš na pregled a liječnik ti nudi da dođeš u njegovu privatnu kliniku i napraviš isto po sistemu odmah. Uvjeren sam da liječnici koji bi otišli nikome ne bi nedostajali.

ZD
zdenkoj
13:05 09.06.2022.

Ajde da se i sa nom jednom složim