U Saboru je jučer opet bilo burno jer se raspravljalo o izmjenama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, a oporba je kritike posebno sasula na one odredbe prema kojima bi o sposobnosti vozača odlučivali obiteljski liječnici te bi oni, imajući uvid u zdravstveno stanje i potrošnju lijekova pacijenata, procijene li da su nekome smanjene ili ugrožene vozačke sposobnosti, o tome morali obavijestiti policiju.
"Drukanje" pacijenata
– Zakon treba vratiti na doradu. Imamo brojnu braniteljsku populaciju koja zbog PTSP-a prima određene farmakoterapije koje bi liječnike mogle navesti na to da zatraže od MUP-a oduzimanje vozačke dozvole – upozorio je Davor Dretar (DP), dok je Andreji Marić (SDP) zasmetalo što "vladajuća svita" ne uvažava mišljenja liječničke struke, udruga pacijenata i oporbe.
– Uzalud javno savjetovanje i tematska sjednica. Mi šumom, vi drumom. Ovime se neće poboljšati sigurnost na cestama, a ugrozit će se zdravstveni sustav. Tragikomično je da policija i pravosuđe ne mogu riješiti problem prevelikog broja nesreća na cestama, nego bi ga sada trebali rješavati obiteljski liječnici. Sve će to dovesti i do narušavanja povjerenja između liječnika i pacijenata – rekla je Marić. Da će to dovesti do kršenja zaštite osobnih podataka upozorila je i Marina Opačak Bilić (SD) izrazivši zabrinutost da će mnogi početi izbjegavati preglede te liječnicima neće govoriti o svojim zdravstvenim problemima.
– Kako se zakonom traži odavanje povjerljivih podataka o pacijentima, tko će onda željeti biti obiteljski liječnik koji će 'drukati' svoje pacijente policiji – zapitao je Dario Zurovec (Fokus), a Zvonimir Troskot (Most) rekao da će "liječnici postati špijuni koji će dolaziti u koliziju s liječničkom tajnom".
– Manje od jedan posto prometnih nezgoda prouzročeno je promjenom zdravstvenog stanja. Glavni su problemi brzina, alkohol, neiskustvo i nepoštivanje popisa – naveo je Emil Daus (IDS), a Željko Sačić (HS) kazao je da takav model zakona prema kojem bi liječnici bili produžena ruka policije ne postoji nigdje u Europi. Hrvoje Zekanović (NZ) pred oporbu je pak iznio jedno pitanje.
– Što biste napravili da vam se dogodilo ono što se dogodilo jednom gospodinu kojeg je auto s leđa pregazio kad je vozač dobio napadaj epilepsije, koja nikome prije nije bila prijavljena. Može vas sve skupa biti sram. Čovjek je danas pokojni – rekao je Zekanović.
– Osnovni cilj zakona je smanjiti broj nesreća i stradanja u njima. Ovim izmjenama želimo utjecati i na svijest sudionika u prometu. Važećim je odredbama propisano da svi liječnici imaju obvezu dostavljati MUP-u obavijesti o promjeni zdravstvenog stanja – pojašnjavao je državni tajnik Žarko Katić. Ipak, neslužbeno doznajemo da su i unutar kluba HDZ-a mišljenja o toj temi jako podijeljena.
A kako će se i o ovom zakonu glasati već sutra, zanimalo nas je što kažu koalicijski partneri HDZ-a.
– To je jako osjetljiva tema. Shvaćam i jednu i drugu stranu. O svemu smo razgovarali na koalicijskom sastanku i ministar Božinović tada nam je objašnjavao problematiku vezanu uz taj zakon. Uvažavamo stav liječnika i obavit ćemo još jedan završni krug razgovora s koalicijskim partnerima, no dogovor je vladajuće većine da ćemo podržati taj zakon, iako smo svjesni i određenih kritika koje dolaze iz redova drugih političkih opcija – kazao je šef HSLS-a Dario Hrebak, dok je čelnik Reformista Radimir Čačić kategorički za predložene izmjene zakona.
Optimum sigurnosti i zdravlja
– Ne smije nam se više događati da netko pod lijekovima brzinom od 200 km/h ulijeće u naplatne kućice ili ubija djecu. Svi se argumenti moraju uzeti u obzir, no liječničku ocjenu nitko ne može zamijeniti, uz potpunu diskreciju i poštivanje privatnosti. Teze da će liječnici postati špijuni ne mogu određivati stav u ovoj priči. Mi u tim izmjenama zakona ne vidimo neki problem jer smatramo da je to nužno učiniti. Oporbeni pristup "mi smo protiv zato što smo uvijek protiv" ne bi smio biti održiv. Jednako je štetan i pristup vladajućih "da je samo naše prihvatljivo i dovoljno dobro". Ovdje je pitanje - želimo li štititi živote građana i kako to najbolje učiniti. To nema veze s idelogijom. Ovo je vrsta zakona pri čijem se donošenju ne smijemo dijeliti na poziciju i opoziciju, već tražiti optimum sigurnosti i zdravlja – poručio je Čačić.
Još jedno skretanje pažnje s pravih problema a to je siromaštvo,iseljavanje te kašnjenje reformi zdravstva i pravosudbenog sustava.Daljnji koraci su potpuna kontrola državnog aparata pravosuđa,policije,vojske .Cilj je raslojiti druđtvo na važne građane i građane drugog reda u smislu potrošnog materijala.