Bonitetna kuća Moody’s nije povećala kreditni rejting Hrvatske, a među glavnim razlozima zašto naš bonitet i dalje drže u smeću naveli su sporiji gospodarski rast nego u konkurentnim država EU i regije. I zaista, Eurostat bilježi da Slovenija i Poljska primjerice rastu po stopama višim od četiri posto na godišnjoj razini, dok se u Hrvatskoj bilježi rast BDP-a od 2,6 posto. Te dvije države imaju i viši standard od Hrvatske pa se ne može zaključiti da rastu brže zbog niske baze.
Irska, pak, raste po stopi od šest posto i u nju hrle i mnogi naši građani u potrazi za srećom. Premijer Andrej Plenković u sklopu kampanje za euroizbore najavio je da ćemo dostići standard razvijenih država u sljedećih deset godina, ali riječ je o obećanju koje nema uporište u brojkama. Naime, BDP per capita Njemačke iznosi oko 36 tisuća eura, a u Hrvatskoj se bilježi gospodarska aktivnost manja od 12 tisuća eura po stanovniku godišnje. Da bismo dosegli standard Njemačke, morali bismo, dakle, udvostručiti standard u deset godina, a to bi bilo moguće samo uz stope rasta više od osam posto, što je gotovo četiri puta jači rast od onog koji se prognozira za srednji rok.
Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju!
Ne propustite i druge teme:
- Sve o dronovima: Ova pravila svakako morate poštivati
- U kvalitetnog psa zaštitara treba uložiti 12 tisuća eura
- Hrvati nisu zainteresirani za darivanje spolnih stanica
- Kolekcionarstvo je ovisnost kojoj, nadam se, nema lijeka
Grubi rezovi su dobri samo za tajkune! Vlada je socijalno osjetljiva i radi najbolje moguce, uspjesno, usprkos balvanima koje oporba ne prestaje podmetati.