Pat-pozicija u kojoj su se našli sindikati javnog sektora i Vlada još se nije raspetljala, a ministar Josip Aladrović pokušat će danas raspetljati štrajk s novom ponudom prosvjetnim sindikatima. Svoju poziciju, Vlada pokušava ojačati i objavom najnovijih podataka o primanjima u javnom sektoru od 2016. godine, koji su izvučeni iz Centralnog obračuna plaća. Prema njima, prosječna plaća učitelja i nastavnika koji imaju VSS i rade puno radno vrijeme za rujan 2019. godine iznosila je 10.153 kn bruto, odnosno 7291 kn neto. To je otprilike i srednja plaća u sustavu obrazovanja, odnosno više od polovice zaposlenih primilo je neto plaću veću od 7198 kuna, a druga polovica je ispod tog iznosa! Ta se plaća odnosi na učitelje i nastavnike zaposlene na puno radno vrijeme, s visokom stručnom spremom, koji u rujnu nisu bili nijedan dan na bolovanju. Prema COP-u, takvih učitelja i nastavnika bilo je 28.843, od njih 40 tisuća zaposlenih na puno radno vrijeme.
Plaća učitelja/nastavnika početnika (koeficijent 1,124. 0 godina radnog staža, puno radno vrijeme) bila je 7679 kn bruto, odnosno 5510 kn neto. Inače, u osnovnim i srednjim školama krajem rujna radilo je točno 40.096 učitelja i nastavnika zaposlenih na puno radno vrijeme, te još 9343 nastavnika radi nepuno radno vrijeme. Vlada navodi da su od rujna 2016. godine do rujna 2019. godine prosječne nastavničke plaće porasle nešto više od 1100 kuna bruto, odnosno 803 kune neto.
Projekcija za 2020.
Na osnovi primanja nekoliko tipičnih zanimanja u javnom sektoru Vlada pokazuje da će u pet godina neto plaće porasti od najmanje 963 kune, koliko se očekuje povećanje plaće upravnog savjetnika, do 2353 kune neto, koliko će krajem iduće godine biti povećana plaća liječnika specijalista u odnosu na primanja iz 2016. godine. Projekcija za 2020. godinu uključuje povećanje osnovice za 6,12 posto te predloženo povećanje osobnog odbitka. Novu ponudu Aladrović čuva za današnji sastanak! Sindikati su umjesto povećanja od 6 posto, na zadnjem sastanku tražili da osnovica poraste oko 9 posto.
U rujnu 2016. neto plaća nastavnika bila je 6488 kuna, 2017. godine nova školska godina počela je s prosječnim primanjima od 6859 kn, a 2018. godine prosječna učiteljska plaća bila je 7057 kuna. Do kraja iduće godine, uz predloženo povećanje osnovice plaća i korekciju osobnog odbitka, prosječna neto plaća učitelja/nastavnika trebala bi se popeti na 7793 kune. U pet godina bilo bi to povećanje neto plaće od 20 posto, a u apsolutnom iznosu za 1305 kuna.
Video: Državna i javna služba - Koliko je državnih službenika otišlo iz Hrvatske
U odnosu na plaću isplaćenu u rujnu ove godine, kad je donesena odluka da se ide u štrajk, do kraja iduće godine nastavnička bi plaća trebala porasti 500 kuna! Štrajk je u svakom slučaju predstavljao financijski dobitak za zaposlene u sustavu, čije se plaće povećavaju preko osnovice, a ne kroz koeficijente, što traže sindikati.
Je li to puno ili malo? Od rujna 2016. godine prosječne neto plaće zaposlenih u prerađivačkoj industriji također su rasle 800 kuna te su oko 5900 kuna! Moglo bi se reći da su nastavničke plaće pratile trend povećanja plaća u industriji, a iduće bi godine s ponudom od 6,12 posto (i izvjesnim povećanjem koeficijenata oda 2 posto) država mogla biti darežljivija od privatnog sektora.
Vladine projekcije pokazuju da najveći rast plaća mogu očekivati zaposleni u sustavu zdravstva! Medicinske sestre i tehničari s 30 godina staža iduće godine čeka prosječna plaća od 7450 kuna neto (10.153 bruto), što je u odnosu na plaće u 2016. povećanje za trećinu u neto iznosu, a 39 posto u brutu. Plaća liječnika specijaliste s 27 godina staža (Zagrepčanin s jednim djetetom) do kraja iduće godine preskočit će 11 tisuća kuna. Učitelj mentor s 26 godina staža (bez uzdržavanih članova) bi do kraja iduće godine trebao imati neto plaću od 7730 kuna. Nastavnik savjetnik (magistar) s 31 godine staža trebao bi zarađivati oko 9 tisuća kuna neto! Plaća upravnog savjetnika s 30 godina staža porasla bi u odnosu na 2016. godinu oko 18 posto, na 6240 kuna neto.
Nagrade za dvije tisuće osoba
Inače, objavljenu prosječnu plaću zaposlenika škola čini osnovna plaća i dodaci na osnovnu plaću. Iznos o prosječnoj isplaćenoj plaći sadržava i dodatke na plaću koji su ugovoreni važećim kolektivnim ugovorima. Dodatke na plaću poput prekovremenog rada, dodatka za rad u smjenama, dodataka za rad u posebnim uvjetima rada i drugih ostvaruju pojedini zaposlenici u sustavu. Jedini dodatak na plaću koji ostvaruju svi zaposlenici školskih ustanova jest dodatak na plaću od 13,725% temeljem Sporazuma o dodacima na plaću iz 2006. godine. U spomenute iznose prosječnih plaća nije uključena naknada za trošak prijevoza, kao ni iznosi materijalnih prava poput jubilarnih nagrada, otpremnina i pomoći. Također, prosječna se plaća odnosi na učitelje i nastavnike, što znači da u navedeni iznos nisu uključene plaće ravnatelja.
Povrh toga, Pravilnik o nagrađivanju propisao je nagrađivanje odgojno-obrazovnih radnika za tri skupine te je po toj osnovi za lipanj i srpanj 2019. godine isplaćeno 707.459 kuna za ukupno 2032 zaposlenika. Mjesečna nagrada radnicima koji sudjeluju u eksperimentalnim programima nije uključena u iznose objavljenih prosječnih plaća.
Kao da je bitno koliko će porasti ionako će svakako reći da je malo !