Nakon ruskog paralmentarnog zelenog svjetla za Vladimira Putina da može vojno intervenirati u Ukrajini, zapadni susjed te zemlje, Poljska, postavila je svoje političke i diplomatske snage na noge.
„Osjećamo se ugroženi time što se događa preko naše istočne granice. Poljska je uputila zahtjev za sastanak Sjevernoatlantskog vijeća”, rekao je poljski predsjednik Bronisław Komorowski.
Odgovor je stigao od glavnog tajnika NATO-a Andersa Fogha Rasmussena da će se zasjedanje upravnog tijela Sjevernoatlantskog saveza održati već danas.
„Svijet se nalazi na rubu sukoba, kojeg posljedice uopće još ne shvaća. Nisu svi u Europi svjesni ozbiljnosti situacije. U okolnostima opasnosti moramo biti solidarni s onima koji se opravdano boje”, u specijalnom nastupu rekao je poljski premijer Donald Tusk.
Šef poljske vlade ocijenio je da je situacija u Ukrajini vrlo blizu crnog scenarija.
„Treba dati jasni signal da Europa i svijet neće tolerirati čine agresije i nikakve intervencije”, oštro je dalje istaknuo Tusk. Pozvao je cijelu Poljsku, građane i političke snage na solidarnost s Ukrajincima.
„Sada Ukrajinci moraju saznati da imaju prave prijatelje. Moramo biti solidarni s tim koji se osjećaju ugroženi”, istaknuo je poljski premijer Tusk i objasnio kako se nove vlasti u Ukrajini zadnjih dana ponašaju odgovorno, nikoga nisu provocirali, ali treba vršiti učinkoviti pritisak na Rusiju koja je zainteresirana nestabilnom situacijom u tom dijelu svijeta.
Poljski premijer je otkrio da mu neće biti lako nagovoriti dio zemalja u EU da vrše pritisak na Rusiju. Poljski premijer održao je jučer u noći sastanak s ministrom vanjskih poslova i ministrom obrane. Istovremeno poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski hitno se vratio iz služenog posjeta Iranu i potvrdio da je situacija na Krimu u Ukrajini uznemirujuća. Prema poljskom ministru intervencija ruskih snaga je izravno kršenje konvencije iz 1994. kojom Ruska federacija, SAD i Velika Britanija jamče teritorijalnu cjelovitost Ukrajine.
Poljski ministar Sikorski informirao je da se održala telekonferencija i savjetovanje SAD-a, EU, Njemačke, Francuske, Italije, Poljske, Turske, Kanade i Japana. Poljski vojni i politički analitičari „pretresaju“ aktualnu situaciju, a dio njih iznenađen izravnim i riskantnim potezom Vladimira Putina. Poljski eurozastupnik Marek Siwiec smatra kako se trenutno Putin konfrontira sa svojim mitom nepobjedivog vođe koji je obećao obnovu Sovjetskog saveza.
„Taj mit je prije tjedan srušen u Kijevu“, smatra Siwiec i procjenjuje kako Putni nije ostalo ništa drugo, nakon što podjela Ukrajini nije „sama“ nastupila, nego uzeti što se može. Što prijeti Putinu, pita se dio analitičara.
Poljski eurozastupnik Marek Siwiec smatra da odluke i akcija Putina mogu dovesti do međuranodne izlacije Rusije koja je posebice u trgovni ovisna o Europi i SAD-u. Gospodarski pritisak na Rusiju je u rukama Europske Unije, smatra poljski zastupnik Siwiec. Što se pak tiče usporedbe vojnih snaga Ukrajine i Rusije, tu naravno ogromna razlika u brojčanoj i tehničkoj pripremljenosti ide u stranu Rusije. Kad se radi o scenarijima po kojima postupa Rusija, sadašnja situacija najviše podsjeća na Gruziju 2008. godine. Scenarij Čehoslovačke 1968. malo je vjerojatan u slučaju Ukrajine, smata vojni poljski vojni stručnjak general Bolesław Balcerowicz. Iz scenarija iz 1979. i intervencije u Afganistanu prisutni su samo elementi sovjetske propagande „dolazimo u bratsku pomoć“, smatra vojni stručnjak Balcerowicz.
Ako ne daj Bože u Ukrajini dođe do rata, ograničenog, sa dosta mrtvih, valjda će se otkriti pravo lice "antifašizma". Svijet, a naročito mi, moći ćemo odahnuti.