HOTELE ČISTE FILIPINKE, NEPALKE...

Za taj novac našim ljudima se ne isplati ići na sezonu: Poslodavci ove godine uopće nisu posezali za domaćom radnom snagom

Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Velik broj turista u setnji gradom
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Dubrovnik: Građani i turisti pokušavaju se rashladiti usred velikih vrućina
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Veliki broj turista u obilasku centra Splita
Foto: Grgo Jelavić/Pixsell
turizam
13.07.2024.
u 11:51
Plaća sobarice na Jadranu se kreće od 900 do 1.200 eura, ovisi o broju radnih sati i imaju li u tjednu slobodan dan, a devetstotinjak eura je novac za koji se našim ljudima ne isplati ići na sezonu, iskustvo je Nataše Kačar, vlasnica agencije za zapošljavanje
Pogledaj originalni članak

Dugo već nije vijest da hrvatski turizam ne može bez stranih radnika, više nije novost da sada dolaze i iz dalekih, egzotičnih zemalja poput Filipina, Nepala, Indije, ali novo je da mnogi poslodavci za poslove sobarica i spremačica/spremača ove godine gotovo uopće nisu posezali za domaćom radnom snagom. Pa čak, kad su ti poslovi u pitanju, ni za sezoncima iz zemalja u okruženju.

- Prijašnjih godina svaki iole veći hotelski objekt tražio je uoči sezone po 20 sobarica i pet spremačica. Manji objekti tražili su samo spremačice, koje su održavale  i sobe i zajedničke prostore. Ove godine smo jako rijetko imali takve zahtjeve, a na terenu vidimo da su ta mjesta uvelike zauzeta radnom snagom upravo iz azijskih zemalja. Niklo je jako puno agencija koje zapravo ne posreduju u zapošljavanju, nego turističke tvrtke radnike od njih uzimaju u podnajam, a radi se o ljudima koji su uglavnom došli u Hrvatsku raditi cijelu godinu i nakon sezone će ih im agencija tražiti drugi posao. Osim toga, plaća sobarice na Jadranu se kreće od 900 do 1.200 eura, ovisi o broju radnih sati i imaju li u tjednu slobodan dan, a devetstotinjak eura je novac za koji se našim ljudima ne isplati ići na sezonu - iskustvo je Nataše Kačar, vlasnica agencije za zapošljavanje.  

Ukupno, hrvatski turizam ove će godine zaposliti pedesetak tisuća stranih radnika. Među njima, naravno, osim sobarica i pomoćne radnike u kuhinji, deficitarne pekare i slastičare, te nešto chefova, sushi ili wok majstora i slično.

- Uoči sezone se po običaju najviše tražilo kuhare i konobare, piza majstore, šefove kuhinja, ali i zaposlenike za poslove kadrovskih službi, marketing i slično. Plaće ovise o tome koliko se radi. Konobarske su, recimo, 1.200 do 1.500 eura, ali ako konobar ima iskustvo, poznaje vina, zna filetirati ribu, govori stane jezike može zaraditi i 1.800 do 2.000 eura. Samostalni kuhar, pak, mjesečno zarađuje 2.000 do 2.500 eura, a ako je voditelj kuhinje i 2.500 do 3.500 eura. Ali, ponavljam, sve ovisi o vrsti objekta. U hotelu će možda mjesečno zarađivati manje, ali imat će osmosatno radno vrijeme, slobodan dan u tjednu, a i duže će raditi nego u većini sezonskih objekata od kojih se neki zatvore već u rujnu - kazuje N. Kačar.  Trend da su se mnogi poslodavci u turizmu, u potrazi za radnom snagom nižih kvalifikacija, a onda i najslabije plaćenom, okrenuli azijskim zemljama potvrđuje i  Marina Perić, također vlasnica agencija za posredovanju pri zapošljavanju.

HRVATSKA KAKVU TREBAMO

Tržište rada u eri iseljavanja: zašto dolazi do porasta broja stranih radnika i koji su izazovi integracije

Suočeni s valom iseljavanja radno sposobnog stanovništa, naročito nakon primanja u punopravno članstvo u EU, hrvatsko tržište radne snage pribjeglo je uvozu radnika iz trećih zemalja. Kao i u zemljama koje je taj proces zahvatio ranije, pojačane migracije otvaraju pitanje kvalitetne integracije useljenika, a neminovno uzrokuju društvene pa i političke prijepore. Stručnjaci upozoravaju da ni na razini EU nema sveobuhvatnog koncepta migracijske i integracijske politike, a kritičari tvrde da u Hrvatskoj migracijske trendove diktiraju uglavnom poslodavci.

- Apsolutno smo to uočili. Mnogima se uvoz jeftine radne snage na prvi pogled učini kao isplativo rješenje, ali na kraju, s obzirom na produktivnost, ponekad ispadne i skuplje. Bude slučajeva da se u ulozi sobarice ili pomoćnog radnika u kuhinji nađe netko tko je dotad radio samo na poljoprivrednim poslovima - veli Marina Perić i napominje da agencije za posredovanje u zapošljavanju ili ustupanje radnika niču kao gljive poslije kiše.

- Nema nikakve kontrole, tog se posla može prihvatiti svatko, a čujemo da neke i od samog radnika, umjesto isključivo od poslodavca, uzimaju naknadu ili ih čak zakidaju svaki mjesec isplaćujući im zakonski obavezan minimalac. Nerijetko prema poslodavcima idu s nerealno niskim cijenama od 200-300, pa čak i samo sto eura po radniku. To je već znak za uzbunu. Da bi se posao posredovanja odradio kvalitetno, po propisu, trošak po zaposleniku teško može biti ispod 400 - 500 eura - upozorava M. Perić, koja ima i jednu dobru vijest. -  Zadnjih godinu dana uočavamo blagi trend povratka naših ljudi koji su iselili u Irsku, Njemačku, Englesku... , a radi se uglavnom o ljudima koji imaju specijalistička znanja ili rukovodeće kompetencije. I to uprao iz turizma te trgovine.

GALERIJA Znate li nabrojiti 10 najvećih gradova u Hrvatskoj po broju stanovnika? Rijetki će uspjeti navesti baš sve

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Koliko nas ima u Hrvatskoj - danas se očekuju rezultati
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Hrvatska je u deset godina izgubila oko 400.000 ljudi
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Građani u fontani na Zrinjevcu pronašli spas od vrućina
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zagreb: Pogled sa Zagrebačke katedrale na centar grada
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Panorama Splita
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Panorama centra grada
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Pogled iz zraka na turnir PRO 3x3 održan u Osijeku
Foto: Dino Stanin/PixSell
Pogled iz zraka na Grad Zadar
Foto: Boris Scitar/Vecernji list
Panorama Velike Gorice
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Pogled na Veruda Porat u Puli
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Slavonski Brod: Pogled iz zraka na Korzo i rijeku Savu
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Panorama Grada Karlovca
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Varaždin: Pogled na Stari grad iz zraka

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 23

UK
ukrajina
12:08 13.07.2024.

Većina naših poslodavaca smo gleda gdje bi radnika zakinuli i državu prvozali !

AD
adokrmpot
14:03 13.07.2024.

Ja napišem komentar (bez vrijeđanja ikoga) i dobijem žuti karton. Neki objave uz svoj nick sliku propale sr hrvatske i to nije problem.

Avatar Bongozg
Bongozg
13:43 13.07.2024.

koliko ja znam, Zakon o radu definira obavezan dan odmora u tjednu, tako da je tvrdnja u podnaslovu teksta, te u samom tekstu protuzakonita