Slavonskobrodska Gradska knjižnica domaćin je izložbe "Novi život starog hrasta" autora Ive Jelušića. Riječ je o posudama izrađenim od abonosa, fosiliziranog drveta hrasta lužnjaka koji nekoliko tisuća godina sazrijeva u mulju rijeka bez prisustva zraka. Takvo stablo postaje puno tvrđe i mijenja boju od svijetle do bakreno smeđe i crne.
Profesor Ivo Jelušić iz Vojskove kod Odžaka bavi se ručnom izradom zemljanih posuda po uzoru na keramiku kostolačke kulture, pronađenu na poznatom lokalitetu eneolitskog naselja Pivnica u bosanskoj Posavini (3250-2800. godine p.n.e). Posuđe izrađuje od abonosa, šest do sedam tisuća godina starog fosiliziranog stabla hrasta lužnjaka, izvađenog iz mulja korita rijeke Bosne.
Jelušić tako na inventivan način objedinjuje duh jedne daleke kulturne epohe s ostacima fosiliziranog drveta, udišući istodobno novi život starim hrastovima. Njegova zbirka posuđa od abonosa donosi autentičnu, u svjetskim okvirima jedinstvenu priču koja svjedoči o povezanosti kulturne i prirodne baštine kroz vrijeme. O ovoj jedinstvenoj izložbi, kao i načinu izrade posuđa od abonosa te vrstama posuda govorio je sam autor. On je istaknuo važnost ovog projekta za općenito poznavanje povijesti Posavine, ali i očuvanje ovakve kulture kojom arheološki nalaz star tisućama godina "živi novim životom".
>> VIDEO: Bačić obišao Branka Ranogajca u Brestovcu Pokupskom