Svako četvrto dijete u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu težinu, a svako deseto je pretilo. Brojna istraživanja pokazuju da pretila djeca postaju debeli odrasli, s razvojem mnogih bolesti koje prate debljinu kao što su kardiovaskularne bolesti, diabetes, maligne bolesti, KOPB i mentalni poremećaji, upozorava prof. dr. sc. Goran Palčevski, pročelnik Klinike za pedijatriju riječkog KBC-a koji će biti jedan od predavača na šestom studentskom kongresu Prehrana i klinička dijetoterapija koji se 12. do 14. lipnja održava na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Zbog velike zahvaćenosti ljudske populacije i brojnih zdravstvenih komplikacija koje uzrokuje, debljina predstavlja značajan medicinski izazov, ističe prof. dr. sc. Bojan Polić s Medicinskog fakulteta u Rijeci koji pojašnjava da su rezistencija na inzulin perifernih tkiva i posljedični razvoj šećerne bolesti tipa 2 među najčešćim komplikacijama debljine, a kronična upala visceralnog masnog tkiva niskog intenziteta smatra se ključnim događajem koji povezuje povećanu rezistenciju na inzulin, incidenciju šećerne bolesti i debljinu.
Pravilna prehrana ima temeljnu ulogu u liječenju šećerne bolesti. Način prehrane koji se preporuča oboljelima od šećerne bolesti se u osnovi ne razlikuje od zdrave, uravnotežene prehrane koja se preporuča općoj populaciji, ističe doc. dr. sc. Sanja Klobučar – Majanović, sa Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma KBC Rijeka. Preporučeni dnevni energijski unos izračunava se na temelju stupnja uhranjenosti i tjelesne aktivnosti, a čine ga ugljikohidrati 45%-60% ukupnog dnevnog energijskog unosa, masti do 35% te bjelančevine od 12-20% odnosno 0.8-1.0 g/kg/tjelesne težine). Brojni aspekti prehrane bit će okosnica i ovogodišnjeg kongresa na kojemu će uz etablirane liječnike i profesore tridesetak svojih radova predstaviti studenti medicinskih i drugih srodnih fakulteta. U njima će tako otkriti koji su skriveni potencijali curry-ja i lana te zašto je ljeti dobro jesti rajčicu. Na vagi se našla mediteranska i japanska kuhinja sve ne bi li otkrili tajnu dugovječnosti, a čut će se i upozorenje da antibiotici utječu na pretilost u djece, te savjeti i kako hraniti djecu koja imaju šećernu bolest. Umjerenost je vrlina, ali zašto se ponekad volimo prejesti - samo su neke od tema kojima se bave riječki studenti.
Kongres organiziraju studentska organizacija FOSS Medri i Medicinski fakultet uz financijsku potporu Studentskog Zbora Sveučilišta u Rijeci i donacije hrvatskih tvrtki.