Kolumna

Prevencija u zdravstvu ne smije biti mjesto uštede

Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Prevencija u zdravstvu ne smije biti mjesto uštede
20.11.2017.
u 12:45
Kao i mnogim zemljama, prijete nam bolesti koje su dosad bile nepoznate ili sporadične
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je zemlja u kojoj su ospice i rubeola eliminirane, u kojoj se ne stvaraju epidemije niti umire od zaraznih bolesti uzrokovanih lošom higijenom, koja zadržava nisku razinu pojavnosti infekcije HIV-om, u kojoj ne izbijaju bolesti zbog zaražene hrane ili vode, spolne bolesti su rijetke… Javno zdravlje sustav je koji očito funkcionira i to nije slučajnost, nego rezultat rada i tradicije s jedne i boljih životnih uvjeta s druge strane. Imamo dio zdravstvenog sustava u kojem konačno ne tražimo krivca i čija razina kvalitete mora biti cilj svakomu od nas.

Površni su komentari kako je sve to samorazumljivo jer imamo tekuću vodu i sapun pa su nekoć teške zarazne bolesti, eto, “isparile”. Jednako tako i zdravstvena vlast mora znati objasniti što se radi i što je potrebno raditi da Hrvatska ostane zemljom u kojoj će najveća javnozdravstvena briga biti svrab te se ne postavljati autoritativno.

Još godinu prije dolazile su vijesti o širenju ospica, visokozarazne bolesti koja je u ovoj godini eliminirana što je vijest oko koje će se na kraju sukobljavati “teorije”. Umjesto dostupnih online analiza i naklapanja, javnozdravstveni stručnjaci su adresa koja treba utemeljeno i dokazivo objasniti kako smo u tome uspjeli. Jer javno zdravlje je kolektivna briga i odgovornost. Baš kao što treba razumljivo ponavljati i ponavljati koje nam opasnosti prijete.

Foto: Shutterstock
Srce
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Shutterstock
srce
Foto: Robert Anic/PIXSELL
LIječnički pregled
Foto: Pixabay
Foto: Thinkstock
liječnik,djevojka,adolescentica
Foto: Thinkstock
Liječnik
Foto: Thinkstock
Doctor taking a patients blood pressure
Foto: Ilustracija: Marijan Sušenj/Pixsell
liječnik

A prijete nam kao i mnogim zemljama bolesti koje su dosad nepoznate ili sporadične te koje naprosto nisu u svijesti ljudi, poput bolesti koje prenose komarci. Sustav treba na vrijeme educirati, prevencija ne smije biti mjesto uštede, a svaki pojedinac poduzeti mjere da “u svojem dvorištu” smanji rizik neke od tih bolesti. Sustav treba potencirati i dvosmjernu komunikaciju, osigurati da uvijek raspolažemo dostupnim mjerama suzbijanja mogućih infekcija. U konačnici praktički nema bolesti koju ne možemo uvesti, ne trebaju nam oboljeli da bismo se u to uvjerili ili na neke druge bolesti podsjetili.     

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.