NA MLADE MUŠKARCE DOSLOVNO SE VODI LOV

Želi izbjeći rusku vojsku pod svaku cijenu, čak ga majka i moli da se preda: 'Pronaći ćemo te, dezerterčino!'

Foto: SERGEY PIVOVAROv/REUTERS
Russian soldiers undergo military training in Krasnodar region
Foto: SERGEY PIVOVAROv/REUTERS
Russian soldiers undergo military training in Krasnodar region
Foto: SERGEY PIVOVAROv/REUTERS
Russian soldiers undergo military training in Krasnodar region
Foto: SERGEY PIVOVAROv/REUTERS
Russian soldiers undergo military training in Krasnodar region
Foto: VIACHESLAV RATYNSKYI/REUTERS
Ukrainian servicemen ride a tank near the Russian border in Sumy region
Foto: VIACHESLAV RATYNSKYI/REUTERS
A Ukrainian serviceman rides atop a tank near the Russian border in Sumy region
Foto: Alexander Ermochenko/REUTERS
A tank destroyed in the course of Russia-Ukraine conflict is seen outside Donetsk
Foto: Alexander Ermochenko/REUTERS
FILE PHOTO: Pro-Russian separatists walk near a tank in Donetsk region
Foto: SERGEY PIVOVAROv/REUTERS
Russian soldiers undergo military training in Krasnodar region
04.01.2025.
u 17:20
Od početka "specijalne operacije", provjere muškaraca vojnog uzrasta postale su rutina u Moskvi, ali su nedavno postale brutalnije. Društvene mreže prepune su snimki nasilnih privođenja, uključujući i korištenje elektrošokera. Organizacije za ljudska prava izvještavaju o više od 200 takvih incidenata u listopadu i studenom, što je značajan porast u odnosu na prethodnu godinu. Mnogi slučajevi ostaju neprijavljeni zbog straha. Mladićima na mobitel stižu prijeteće poruke: "Dezerter! Izbjegavate vojnu dužnost. Neodazivanje na vojni poziv rezultirat će kaznenim progonom." Vlada majka nagovara na predaju, smatrajući otpor uzaludnim. Ona podržava rat.
Pogledaj originalni članak

Vojska Vladimira Putina suočava se s hitnom potrebom za novim regrutima. Kao rezultat toga, moskovska policija sada provodi agresivne akcije, privodeći mlade muškarce iz metroa, automobila i domova radi mobilizacije. Jedan od tih mladih ljudi je i 'Vlad', čiji je identitet zaštićen, kojeg je policajac zaustavio u podzemnoj željeznici na putu k liječniku. Optužili su ga za izbjegavanje vojne dužnosti, Vlad je odveden u policijsku postaju gdje je zadržan tri sata. Svoju priču odlučio je podijeliti uglednom njemačkom časopisu Spiegel. Vlad je identificiran pomoću softvera za prepoznavanje lica na kamerama moskovskog metroa. Ova tehnologija obično rezervirana za filmove sada se u Rusiji intenzivno koristi za lociranje osumnjičenih kriminalaca, kritičara režima i potencijalnih vojnih bjegunaca.

Iako se je vlastima žalio na svoje loše zdravstveno stanje, planirali su ga odvesti u regrutni centar. Međutim, zbog vrtoglavice koja ga je umalo srušila, policajci su ipak odustali te pozvali hitnu pomoć. Vlad koji boluje od shizofrenije, zapravo je proglašen nesposobnim za vojnu službu. No, u trećoj godini rata u Ukrajini, ruska vojska očajnički treba svježe snage. Putinov režim planira mobilizirati 283.000 mladića u 2024., s tendencijom godišnjeg povećanja. Od početka "specijalne operacije", provjere muškaraca vojnog uzrasta postale su rutina u Moskvi, ali su nedavno postale brutalnije. Društvene mreže prepune su snimki nasilnih privođenja, uključujući i korištenje elektrošokera. Organizacije za ljudska prava izvještavaju o više od 200 takvih incidenata u listopadu i studenom, što je značajan porast u odnosu na prethodnu godinu. Mnogi slučajevi ostaju neprijavljeni zbog straha.

"Na mlade muškarce vodi se doslovno lov", kaže Aleksej Tabalov, voditelj pokreta "Škola za regrute". Ova organizacija za ljudska prava informira o njihovim pravima one koji ne žele u vojsku. Moskva, koja je dugo nakon početka rata bila mjesto gdje državni aparat nije previše opterećivao građane ratom i vojskom kako bi izbjegao nove prosvjede, sada se pretvorila u "testnu zonu", kaže pravnik Tabalov. Gradonačelnik Sergej Sobjanin, prema njegovim riječima, želi dokazati da može posebno učinkovito organizirati mobilizaciju vojnika. Gradska uprava, vojska i policija usko surađuju kako bi ispunili kvote koje postavlja vojni vrh.

Nekad su diljem grada postojale brojne lokacije gdje su komisije procjenjivale vojnu sposobnost muškaraca. Danas je taj proces centraliziran u jednom mobilizacijskom centru. Odatle se regruti upućuju na vojni zbor, a potom u svoje jedinice. Tabalov za Spiegel ističe česte propuste, poput novačenja muškaraca s kroničnim oboljenjima. On predviđa da bi i druge regije mogle usvojiti ovaj strogi moskovski model, s obzirom na to da je glavni grad tradicionalno uzor ostatku zemlje. Već se bilježe slične policijske akcije u drugim gradovima poput Čeljabinska i Sankt Peterburga. Vlad, koji je s njemačkim novinarima komuniciramo preko telefona, tvrdi da je njegovo iskustvo bilo čista samovolja vlasti. Dijagnosticirana mu je shizofrenija, ozbiljan mentalni poremećaj koji izaziva halucinacije, nagle promjene raspoloženja i suicidalne misli. Unatoč opsežnoj medicinskoj dokumentaciji koju je predočio Spiegelu, vojna komisija ga je, ignorirajući njegovo stanje, proglasila "sposobnim za vojnu službu uz manja ograničenja".

Sukladno vojnomedicinskim propisima, pojedinci s dijagnozom shizofrenije trebali bi biti izuzeti od vojne službe. Unatoč tome, Vlad je bio prisiljen podnijeti tužbu protiv odluke komisije. Nakon što je prvostupanjski sud odbacio njegov zahtjev, uložio je žalbu. Dok su takvi postupci nekada odgađali novačenje, to više nije slučaj u trenutnom mobilizacijskom valu. Vlad je postao meta potrage moskovskih vlasti, zbog čega se ne usuđuje napustiti svoj stan na sjeveru grada. Prijeteće poruke stižu na njegov mobitel: "Dezerter! Izbjegavate vojnu dužnost. Neodazivanje na vojni poziv rezultirat će kaznenim progonom." Pravnik Tabalov opisuje ovu situaciju kao prisilnu mobilizaciju u kojoj država svjesno krši zakone, uz sudjelovanje svih razina vlasti - od vojnih dužnosnika do sudaca - bez straha od posljedica. Putin je cijelu zemlju podredio ratu u Ukrajini, a vlastima je naređeno da poduzmu sve za vojni uspjeh. U takvom okruženju, nijedan mladi Rus ne može računati na izuzeće od onoga što predsjednik naziva "svetom dužnošću prema domovini". Vojna obuka, koja je nekad bila rutinska, sada traje godinu dana i uključuje intenzivnu obuku s oružjem, nakon čega slijedi aktivna služba. Suočen s ovom realnošću, Bogdan je odlučan u namjeri da izbjegne novačenje pod svaku cijenu.

Protivi se ruskoj invaziji na susjednu državu i traži anonimnost. Svjestan je da se novake šalje u granična područja poput Belgoroda, Brjanska i Kurska, izložena ukrajinskim napadima i djelomično pod njihovom kontrolom. Neki novaci već su stradali čuvajući granicu. Da bi se novinari Spiegela susreli s Bogdanom, putuju sat vremena autom zapadno od Moskve. Skriva se u malom mjestu, izbjegavajući vlasti i nadzorne kamere. Čak ni njegova majka ne zna njegovu lokaciju. Policija ju je već četiri puta posjetila u Moskvi, gdje je Bogdan službeno prijavljen. Prenijeli su mu prijetnju: "Pronaći ćemo te, dezerterčino, i privesti pravdi." Majka ga nagovara na predaju, smatrajući otpor uzaludnim. Ona podržava rat. Razgovaramo s Bogdanom u skučenom stanu. U kuhinji, sudoper je pretrpan prljavim posuđem, a na sušilu visi zgužvana odjeća. Ispričava se zbog nereda, objašnjavajući da većinu vremena provodi za računalom, pomažući drugim mladićima u sličnoj situaciji. "Svi su ogorčeni i očajni", kaže. Bogdan tvrdi da pati od kronične hipertenzije, navodeći simptome i pokazujući medicinsku dokumentaciju. Nedavno je hospitaliziran, no unatoč tome proglašen je sposobnim za vojsku. Iako je osporio odluku, izgubio je slučaj. Zatražio je ponovnu procjenu i mogućnost civilne službe. Sada je i sam tražena osoba. Opisuje kako je isprva odlazio na posao u Moskvi, maskirajući se od nadzornih kamera. Pri svakom susretu s policijom, pokušavao je pobjeći. Pritisak ga je iscrpljivao.

Njegov glas poprima oštriji ton: "Država me tjera u ilegalu, dok je ona ta koja krši zakon." Unatoč Putinovim obećanjima da novaci neće biti poslani u Ukrajinu, realnost je drugačija. Mladi i neiskusni regruti često se nađu na milost i nemilost svojih nadređenih, prisiljeni potpisivati ugovore za ratne misije, što je sada i zakonski omogućeno. U Kurganu i Čeljabinsku zabilježeni su slučajevi gdje su novaci primili neočekivane novčane iznose za ugovore koje nikada nisu potpisali. 

Tragičan primjer dolazi iz Habarovska, gdje je 20-godišnjak, nakon krivotvorenja njegovog potpisa, poslan na bojište u Donjeck gdje je izgubio život. Ruska groblja svjedoče o desetcima tisuća žrtava rata u Ukrajini.  Dok neovisni ruski mediji, analizirajući objavljene osmrtnice, procjenjuju broj poginulih na oko 85.000, zapadne obavještajne službe govore o znatno većim brojkama, "Wall Street Journal" navodi cifru blizu 200.000 poginulih. Bogdan i Vlad planiraju ostati skriveni do kraja godine, kada završava trenutni val mobilizacije. Vlad traži pravnu pomoć, dok Bogdan ima financijske brige. Radeći od kuće za poslodavca nepoznatog vlastima, prima tek petinu svoje uobičajene plaće. Svjestan da takva situacija nije održiva, razmišlja o odlasku prijatelju na istoku zemlje. No, vrijeme neumoljivo teče - nova mobilizacija započinje već 1. travnja.

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits Mongolia
Foto: Alexander Kazakov/REUTERS
Russian President Putin visits Joint Institute for Nuclear Research near Moscow
Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits the Rezky corvette in Vladivostok
Foto: POOL New/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: Houthi Military Media/REUTERS
A missile, which according to Yemen's Houthis is a "hypersonic" missile named "Palestine 2", is launched from an unknown location
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
FILE PHOTO: 9М723 missiles, part of Iskander-M missile complex, are seen during a demonstration at the International military-technical forum ARMY-2019 at Alabino range in Moscow Region
Foto: JASON REED/REUTERS
Pentagon
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
Pentagon
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Kings Bay
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Kings Bay
Foto: Senior Airman Solomon Cook
Barksdale
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
Whiteman
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: ABACA
VLF odašiljač Lualualei
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza Kirtland
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Putinova meta
Foto: Screenshot/YouTube
Zračna baza
Foto: ABACA
Zračna baza Minot
Foto: ABACA/ABACA
Zračna baza Hill
Foto: Tech. Sgt. John Winn
Zračna baza Malstrom
Foto: Screenshot/YouTube
Jim Creek

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 77

PE
pežo
17:01 04.01.2025.

Normalni ljudi ne vole sukobe i rat. Neka se bore oni koji su isprovocirali ovaj rat to su političari. Njih u prve redove i djecu pa onda ostali -brzo bi ratovi stali ovako nikoga nije briga.

OT
otrovnijezik
18:32 04.01.2025.

Kakve provjere i prisilno kada Rusija još nije proglasila "regrutaciju"?

AU
aurelll
17:29 04.01.2025.

Globalistički mediji nas plaše kako će Rusi napasti pola svijeta, a onda pišu kako nemaju vojnika ni za ukrajinsku bojišnicu. Dogovorite se sami sa sobom što je istina.