Kolumna

Šeks je iracionalan kad 
se radi o Srbiji. Bolje da 
se ne petlja u te teme jer 
je već napravio dosta štete

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Šeks je iracionalan kad 
se radi o Srbiji. Bolje da 
se ne petlja u te teme jer 
je već napravio dosta štete
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
07.02.2015.
u 08:44
Srbija je prije četiri godine bila spremna hrvatskom pravosuđu dati sve optužnice koje je podigla protiv naših državljana, ali je Šeks minirao taj dogovor
Pogledaj originalni članak

Vladimir Šeks je, složit će se oni koji ga cijene kao i oni koji ga ne podnose, jedan od najiskusnijih hrvatskih političara. On je u proteklih 25 godina doslovno prošao sve i svašta, ali uvijek imao dovoljno mudrosti i pragmatizma da, i onda kada je bilo potpuno izvjesno da je otpisan, ostane u sedlu i još čvršće stegne uzde. No vječni Vladimir Šeks i dandanas potpuno izgubi kompas kada je riječ o Srbiji.

Da se njega pita, Hrvatska bi momentalno iskoristila činjenicu što je članica Europske unije i skočila Srbima za vrat blokirajući im sva poglavlja u pristupnim pregovorima. I to sve dok ne ukinu zakon o univerzalnoj nadležnosti za ratne zločine – propis po kojemu Srbija može suditi za zločin što ga je hrvatski državljanin počinio u Hrvatskoj nad drugim našim državljaninom. A što bismo time dobili? Baš ništa! Da se Šeksova ideja provede u djelo, Hrvatska bi samo ispala iracionalna država na koju bi ostale članice EU vršile pritisak dok ne bismo popustili.

Time bismo si nanijeli štetu, a ne bismo postigli cilj. Naravno da Vlada mora raditi pritisak na Srbiju i tražiti da ukine sporni zakon. I ne samo to nego joj za zatvaranje poglavlja koje govori o pravosuđu i ljudskim pravima treba nametnuti ispunjavanje istih kriterija koje je morala i Hrvatska. Dakle, da sami sude za ratne zločine što ih je počinio vrh JNA (a to se ističe i u nedavnoj presudi Međunarodnog suda pravde povodom hrvatske tužbe za genocid), kao i da poštuju prava nacionalnih manjina, prije svega Hrvata u Vojvodini. A to Vlada i čini. Ministar pravosuđa Orsat Miljenić još je prošloga ljeta, kada je na dnevnom redu bio izvještaj o napretku Srbije u pristupnim pregovorima, isticao upravo ova pitanja. U tom su pravcu aktivni i svi hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu, i to bez obzira na njihov politički predznak.

Ukratko – službena hrvatska politika u tom je smislu zauzela vrlo jasan i čvrst pravac s kojega ova vlada sigurno neće skrenuti. A neće ni ona koja će se formirati nakon predstojećih parlamentarnih izbora, bez obzira na to tko će biti mandatar. Možda godi što je Hrvatska članica EU i što je u daleko boljoj poziciji od Srbije pa u neku ruku možemo bildati mišiće. No važnije je od toga riješiti problem. A posrijedi su optužnice što ih je Vojno tužiteljstvo u Beogradu podiglo još 1991. godine i kasnije, i to na temelju paušalnih ocjena, bez pravih argumenata i dokaza, ili na temelju iznuđenih iskaza. Na takvim se optužnicama našlo ime Vladimira Šeksa, pokojnog Ivana Vekića, Branimira Glavaša i još mnogih drugih. Hrvatsko pravosuđe 2011. godine primilo je te optužnice, počelo je formalno postupati po zahtjevima iz Srbije, ali je već postojao politički dogovor da se svi ti predmeti ustupe Hrvatskoj.

Tužiteljstva iz Srbije i Hrvatske samo su politički dogovor trebala provesti u praksi. To je značilo da bi naše Državno odvjetništvo formalno provelo dokazne postupke i imalo potpunu slobodu odbaciti optužbe i slučajeve riješiti za sva vremena. No, kada je Šeks vidio svoje ime na popisu 44 optužnice koje su stigle iz Srbije, priča je otišla u sasvim drugom pravcu. Reagirao je iznimno burno i inzistirao da se donese takozvani Zakon o ništetnosti kojim je, pojednostavljeno rečeno, Hrvatska odlučila da njihove optužnice ne vrijede.

Premda su svi, od pravnih stručnjaka, HDZ-ovih koalicijskih partnera, tadašnje oporbe, pa do srpskog tužitelja za ratne zločine Vladimira Vukčevića, upozoravali da ne treba donositi taj zakon jer od njega neće biti koristi, već samo štete, Šeks se nije dao krstiti. Iskoristio je sav svoj utjecaj koji je imao na tadašnju premijerku Jadranku Kosor i isforsirao donošenje beskorisnog propisa. Nakon tog zakona dogovor je pao u vodu, a branitelj Veljko Marić, čiji se slučaj trebao riješiti u paketu, do danas je ostao u srpskom zatvoru. Od Šeksa bi stoga bilo pristojno da se suzdrži od ove teme. A Vlada bi paralelno s pritiscima na Srbiju preko EU trebala pokušati realizirati propali dogovor otprije pet godina i ishoditi da Srbija sporne optužnice preda našem pravosuđu. 

>> Vladimir Šeks: Glavaš će uskoro imati prilike popričati sa mnom

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 60

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
08:58 07.02.2015.

gđo Toma što vi kao iskusna novinarka mislite kada će Milanović ispostaviti financijski račun Srbiji i kolika bi odšteta mogla biti za štetu napravljenu na tlu Hrvatske od srpsko četničkih snaga ?

AF
afer
08:59 07.02.2015.

Razlika je kada se u Hrvatskoj sudi prema tužbama JNA/Srbije od tužbi koje Srbija podnosi hrvatskom pravosuđu za procesuiranje. Automatski preuzimanje zakona i tužbi iz JNA/Srbije dajemo im legitimitet. Viže zna čovik i tovar od tovara. Sjedi jedan.

Avatar Jorge
Jorge
09:01 07.02.2015.

U podnaslovu je nonsens. Ostatak nakon njega i ne treba čitati. Srbija protiv naših građana? Da ne bi!