Kolumna

Usamljenost - stvarnost koja šteti zdravlju

Foto: Swen Pförtner/DPA/PIXSELL
Usamljenost - stvarnost koja šteti zdravlju
21.01.2018.
u 11:47
Prije samo 30 godina tadašnja britanska premijerka Margaret Thatcher govorila je da “društvo ne postoji, već pojedinci”
Pogledaj originalni članak

Velika Britanija prva je država koja uvodi ministarstvo usamljenosti. Britanska premijerka Theresa May najavila je osnivanje tog ministarstva kako bi se ono sučelilo s “tužnom realnošću suvremenog života”. Ministrica će biti Tracey Crouch, sadašnja ministrica sporta i civilnog društva.

“Za previše osoba usamljenost je žalosna stvarnost suvremenog života i moramo se sučeliti s tim izazovom”, kazala je May. Prema procjeni britanskog Crvenog križa, više od devet milijuna osoba od 65,6 milijuna stanovnika Velike Britanije izjavljuje da je uvijek ili često usamljeno. Usamljenost je postala društvena epidemija. Uvijek je bilo usamljenih osoba. Još je Aristotel govorio da su oni koji su zadovoljni u usamljenosti ili divlje životinje ili bogovi.

Prije samo 30 godina tadašnja britanska premijerka Margaret Thatcher govorila je da “društvo ne postoji, već pojedinci”. No, tada je Thatcher provodila ekonomske reforme prebacujući obveze i odgovornosti za neku tvrtku s društva na pojedince. Govorila je i o “pučkom kapitalizmu” odnosno htjela je Britance pretvoriti u poduzetnike i vlasnike. Svaki pojedinac trebao je biti vlasnik i poduzetnik. Dakako da to nije uzrok izbijanja epidemije usamljenosti, ali kako kaže i papa Franjo, previše se zanemarilo društvo, solidarnost. Postoji svijet odbačenih, drži Franjo.

U Velikoj Britaniji ima 200.000 starijih osoba koje nisu progovorile ni riječ s nekim rođakom ili prijateljem više od mjesec dana. Usamljenost uništava zdravlje i povećava za trećinu rizik od prijevremene smrti. Utječe na zdravlje kao 15 popušenih cigareta dnevno. No, nisu usamljeni samo stariji. Posljednje istraživanje u Italiji pokazuje da jedna trećina stanovništva, 20 milijuna ljudi, živi sama. Prema statističkom zavodu (ISTAT) za 2016., u Italiji 4,8 milijuna ljudi (8% stanovništva) živi samo, a nisu udovice ili udovci. Dakle, odlučili su živjeti sami. U posljednjih 20 godina broj je samaca udvostručen. Živite li sami ne znači da ćete oboljeti od usamljenosti, ali ćete oboljeti – lakše.

Ovo su simptomi koje ne biste nikada povezali s tim da imate problema sa srcem:

Foto: Shutterstock
Srce
Foto: Thinkstock
srce
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Thinkstock
Kašalj
Foto: Thinkstock
znojenje
Foto: Shutterstock
Noge
Foto: Thinkstock
Žena plače
Foto: Thinkstock
Srce
Foto: Thinkstock
Ruke, srce

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.