Sjeverna Koreja ovog je utorka predstavila je svoje novo taktičko nuklearno oružje. Čelnik Kim Jong Un posjetio je tamošnji Institut za nuklearno oružje gdje su predstavljene manje bojeve glave Hwasan-31, a službeno su objavljene i fotografije tog oružja.
Uz to, Pjongjang najavio je i povećanje proizvodnje materijala za nuklearno oružje kako bi se proširio arsenal države, piše Reuters.
Stručnjaci pak smatraju kako bi ove fotografije mogle ukazivati na napredak u minijaturizaciji moćnih bojevih glava koje su dovoljno malene da se montiraju na projektile koji su sposobni pogoditi i SAD. ''Ima nešto moćno u manjem prostoru. To je zabrinjavajuće'', mišljenja je profesor nuklearnog inženjerstva Kune Y. Suh, uspoređujući nove bojeve glave s verzijom iz 2016.
Bivši južnokorejski mornarički časnik Kim Dong-jup smatra kako su bojeve glave dizajnirane kako bi se koristile u najmanje osam različitih vrsta projektila i podmornica. ''One nisu ograničene na taktičke projektile, već se čini da su minijaturizirane, lagane i standardizirane bojeve glave koje se mogu postaviti na različita vozila'', objasnio je. Kim Jong Un u posjetu Institutu kazao je kako ''neprijatelj države nije specifična zemlja ili grupa, već rat i nuklearne katastrofe'', citira ga državna agencija KCNA, no dodao je kako ''politika povećavanja arsenala isključivo usmjerena na obranu države i održanje mira i regionalne stabilnosti''.
UN kritizirao Pjongjang
Osim toga, Ured Ujedinjenih naroda za ljudska prava u Seulu pozvao je u utorak Sjevernu Koreju da potvrdi sudbinu i mjesto gdje se nalaze ljudi koji su nestali pod njezinim režimom, optužujući Pjongjang da desetljećima krši prava žrtava i njihovih obitelji. U izvješću o prisilnim nestancima i otmicama, Ured UN-a za ljudska prava rekao je da bi Sjeverna Koreja trebala priznati da je uključena u državnu politiku prisilnih nestanaka od 1950. godine te poduzeti hitne korake da okonča takva kršenja.
Izvješće, temeljeno na razgovorima s prebjezima, nekadašnjim otetim osobama i rođacima žrtava, iznosi detalje o nestancima, uključujući proizvoljna pritvaranja u Sjevernoj Koreji i otmice državljana Južne Koreje, Japana i drugih zemalja. "Prisilni nestanak duboko je kršenje mnogih prava odjednom, a odgovornost leži na državi", rekao je šef UN-a za ljudska prava Volker Turk. Pjongjang je u više navrata odbacio optužbe za kršenje prava i kritizirao istrage UN-a o nestalim osobama, optužujući SAD za miješanje u unutarnje stvari Sjeverne Koreje.
>> VIDEO Šef ukrajinskih kopnenih snaga, general Oleksandr Syrskyi: 'Cilj je eliminirati što više neprijatelja'
Bravo za Koreju, svi ŽELE MIR samo AMERIKA ŽELI RAT...