Nitko od nas ne zna što je u Putinovoj glavi i koji mu je sljedeći korak. Što se tiče ruskih najava o povlačenju snaga iz područja blizu granice s Ukrajinom, SAD prvo mora te tvrdnje provjeriti i verificirati jer je i u prošlosti bilo takvih najava koje se nisu pokazale točnima, kazala je jučer američka veleposlanica pri NATO-u Julianne Smith.
"Krajem prosinca bilo je sličnih tvrdnji iz Moskve o povlačenju, no činjenice na terenu ih nisu podržale. Želimo razumjeti o čemu govore kad govore o deeskalaciji, ispitati i provjeriti da se to i zaista događa. Kroz dan-dva znat ćemo više", kazala je J. Smith uoči dvodnevnog sastanka ministra obrana NATO-a u Bruxellesu.
Vijest da je ruski šef diplomacije Sergej Lavrov predložio ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da se nastavi diplomatski dijalog također se uzima s rezervom. Na pitanje je li se sada promijenila procjena da je Ruski napad neminovan, američka veleposlanica pri NATO-u ostaje suzdržana.
"Ne razumijemo i nitko od nas ne zna što je u glavi prdsjednika Vladimira Putina i ne možemo nagađati kamo sve ovo vodi. Učinili smo najviše da im pošaljemo jasnu poruku da vjerujemo da je najbolji put razgovor, pozivali da se vrate za pregovarački stol. Mogli bismo održati još jedno Vijeće NATO-Rusija, mogli bismo se susreti u okviru OESS-a u Beču ili u nekom drugom gradu. Ali u isto vrijeme šaljemo poruku da smo spremni odgovoriti ako Rusija odabere napasti Ukrajinu i da će onda snositi snažne ekonomske posljedice. NATO će i dalje nastojati prebaciti dodatne snage u središnju i istočnu Europi. To oni, kažu, ne žele. Lavrov govori da želi još jednu rundu razgovora. Naravno, otvoreni smo i spremni sjesti. Svi se nadamo da je namjera iskrena i da to Putin i planira napraviti", kazala je.
Najave da se u ruskoj Dumi predlaže slanje zahtjeva za priznavanje tzv. Narodne Republike Donjeck i Narodne Republike Luhansk Predsjedniku Putinu SAD je primio na znanje.
"Svi NATO saveznici jedinstveni su u stavu da, nastavi li se s tim, to predstavlja jasno kršenje ukrajinskog teritorijalnog integriteta i suvereniteta, ali i Sporazuma iz Minska i to će predstavljati novi korak u eskalaciji. Motrit ćemo i dalje razvoj događaja i prenijeti dodatne poruke Rusiji o tome koliko smo zabrinuti", istaknula je.
Dosta je nepoznanica - primjerice, ne zna se kamo vodi rusko razmještanje snaga u Bjelorusiji, no SAD je zabrinut zbog brzine kojom to čine, kao i činjenice da su te snage udaljene samo dva sata od Kijeva.
"Ne razgovaramo samo u Bjelorusiji, nego o razmještanju ruskih snaga svuda blizu Ukrajine", dodala je. NATO se priprema za cijeli niz scenerija i o njima se svakodnevno razgovara i analizira.
"Rusija se godinama žali da su snage NATO-a blizu njihovih granica, ali su upravo njihove akcije i agresija uzrokovale da se NATO snage premjeste u središnju i istočnu Europu. Povećali smo nazočnost NATO snaga u Poljskoj i Baltičkim državama nakon 2014. i zauzimanja Krima. Nadam se da su Rusi primili poruku i da razumiju jedinstvo svih članica NATO-a te koliko su SAD i sve članice saveza privržene članku 5.", završila je američka veleposlanica u NATO-u.
Nastala je panika u krugovima američke administracije, neznaju kako se ponašati i što reči sada kada im je Putin zaigrao igru "pametniji popušta".