Na ljestvici 169 najzdravijih država svijeta Hrvatska je na 31. mjestu, što je za četiri pozicije bolje negoli godinu ranije.
Rangiranje država prema kriterijima koji pokazuju stanje zdravlja te faktore koji utječu na zdravlje neke nacije provodi Bloomberg, a najzdravijom državom za prošlu godinu ocijenili su Španjolsku, koja je s prvog mjesta skinula Italiju.
Pogledajte video o najzdravijim državama:
Na trećem mjestu je Island, slijede Japan i Švicarska. U usporedbi s okolnim zemljama, Hrvatska je rangirana lošije od Slovenije, ali i bolje od Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore...
Za izračun ovakvog poretka, inače naziva Bloomberg Global Health Index, koriste se kriteriji poput smrtnosti od zaraznih, nezaraznih bolesti te ozljeda, očekivana životna dob, procijepljenost, broj ljudi koji pate od povišenog krvnog tlaka, šećera, kolesterola, incidencija pušenja, konzumiranja alkohola i debljine...
Uključeni i okolišni faktori
Prema većini navedenih kriterija Hrvatska ne stoji dobro.
Primjerice, od visokog krvnog tlaka pati gotovo polovina odraslih od kojih definiranu dijagnozu hipertenzije pak ima samo polovina oboljelih.
Srčane bolesti glavni su uzrok smrtnosti u nas, broj pušača, s gotovo 30 posto odraslih koji puše, među najvišima je u Europi, a procijepljenost opada. Budući da je ljestvica rezultat zbroja statističkih podataka, neki su se podaci evidentno popravili.
Zadnjih godina, primjerice, raste procjena očekivane životne dobi u Hrvatskoj, u usporedbi s drugim zemljama imamo nisku natalitetnu smrtnost. U rangiranje su uključeni i okolišni faktori, odnosno dostupnost čistog zraka, vode i sanitarne infrastrukture.
Kuba ispred nas i SAD-a
Ocijenjena za 31. mjesto, Hrvatska je zdravija od, primjerice, Sjedinjenih Američkih Država, ali i niza europskih zemalja poput Poljske, Slovačke, Mađarske te već spomenutih okolnih država.
Najbolje rangirana Španjolska ima od svih zemalja Europske unije najvišu očekivanu životnu dob uz projekciju da će do 2040. životni vijek stanovnika te zemlje biti čak 86 godina. Dijelom se to pripisuje mediteranskoj prehrani koja ondje dominira, a učinak bez sumnje ima i funkcionalnost tamošnjeg zdravstvenog sustava.
Španjolsko zdravstvo u Bloombergu su opisali prenoseći osvrt European Observatory on Health Systems prema kojem je primarna zdravstvena skrb dio javnog zdravstvenog sustava te provodi preventivne zdravstvene mjere posebice kod djece, žena i starijih pacijenata.
Posebno se pak analizira plasman Kube na 30. mjestu, pet pozicija ispred Amerike, koja je jedina država na visokome mjestu, a da nije prema Svjetskoj banci klasificirana kao država visokog dohotka. Državama najlošijeg zdravlja na ovoj ljestvici ocijenjene su zemlje subsaharske Afrike te Haiti, Afganistan i Jemen.
– Naš zdravstveni sustav ima svoje nedostatke, ali uvijek govorim da smo puno bolji nego mislimo. Nase zdravstvo moramo sačuvati – komentirao je rezultate ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Ugrađen najmanji elektrostimulator na svijetu
Nije ni cudno da se Italija i Spanjolska bore za prvo mjesto...ipak su to mediteranske zemlje u kojima se ne puse cigarete (u Italiji danas pusi samo 5% stanovnistva,a pusenje je zabranjeno u kaficima), ne piju se zestoka pica,ne jede se masno meso i zdravstvo odlicno funkcionira...Hitna pomoc je na vrhunskom nivou, brza i efikasna,zasluzna za spasavanje brojnih ljudskih zivota...Dakle, normalno je da je u Italiji i Spanjolskoj zivotni vijek tako visok, u prosjeku se zivi 85-88 godina..