Kakav peh! Sparky se, trčkarajući naokolo, ozlijedio baš na dan kad je pred njim bilo važno testiranje. Njegova vlasnica i šefica Lorena Laslavić odvela ga je u obližnju veterinarsku stanicu u Čakovcu gdje je dobio nekoliko šavova, malo se odmorio i za koji sat - položio ispit!
- Jako sam ponosna na Sparkija jer je unatoč ozljedi prošao testiranje i dobio licencu vatrogasnog potražnog psa za 2018. godinu. Njegova terijerska krv ga je očito tjerala dalje - kaže Lorena, koja je Sparkija nabavila za "po doma", kao, hajdemo to tako reći, klasičnog kućnog ljubimca.
Njuh za pronalaženje ljudi
No, križanac maltezera i terijera postao je zahvaljujući treninzima prvi pas mješanac u Hrvatskoj kojeg vatrogasci koriste u potrazi za stradalima pod ruševinama. Dokazao je tako, veli Lorena, da tragači ne moraju biti samo čistokrvni psi. Srećom, dosad nije morao u akciju, no s licencom u "džepu" obučen je za djelovanje bilo gdje u Hrvatskoj. I redovito trenira. Dva do tri puta tjedno.
Lorena, njegova trenerica iz DVD-a Kras - Šapjane, supruga je Zorana Laslavića iz Opatije, također vatrogasca i pokretača projekta liceniranja pasa u Hrvatskoj. On pak je vodič prvog potražnog vatrogasnog psa u Hrvatskoj, od kojeg je sve i krenulo, iskusne belgijske ovčarke Rain (7). Koja, usput budi rečeno, uopće ne voli kišu. Treći pas u vatrogasnoj obitelji Laslavić je čivava Loli, koja zasad nema ambicije.
- Ona nam je maskota i čuvarica Sparkija i Raina - smije se Lorena. Svi potražni psi jedanput godišnje moraju proći testiranje, a licenciranje K-9 timova za iduću godinu održano je u Čakovcu, u organizaciji Hrvatske vatrogasne zajednice, Udruge potražnih pasa Hrvatske i Javne vatrogasne postrojbe Čakovca. U Hrvatskoj postoji 15 timova s psima, a tragače su u Čakovec dovezli vatrogasci iz Osijeka, Lipovljana, Šapjana, Opatije, Karlovca, Rijeke, Zadra, Rovinja i Poreča. Domaćine je predstavljao Nero, godinu i devet mjeseci star belgijski ovčar "zaposlen" u JVP Čakovec. Jučer je obavio svoje prvo licenciranje.
Europski trendovi
- Polažu se osnove poslušnosti, dakle koliko me sluša na mjestu ruševine, te kakav njuh ima za pronalaženje ljudi - pojašnjava nam njegov vodič Josip Sušec. Nero je s njim 24 sata dnevno, odlaze zajedno na posao. Kao ni Sparky, ni Nero još nije bio na nekoj ozbiljnijoj intervenciji.
- Pratimo trendove Europske unije koja je propisala da bi vatrogasni timovi morali imati potražne pse koji će pronalaziti ljude u ruševinama, ne samo nakon potresa, nego i zbog urušavanja uslijed loše izgradnje, eksplozije ili, ne daj Bože, terorističkog napada - ističe Mario Medved, predsjednik Vatrogasne zajednice Međimurske županije.