POTRES U ČILEU

Spasilačkim timovima rad prekidaju snažna naknadna podrhtavanja tla

Spasilačkim timovima rad prekidaju snažna naknadna podrhtavanja tla
01.03.2010.
u 14:00
Spasioci, koji su se tek vratili s Haitija, iz srušene 15-katnice u Concepcionu dosad su izvukli 28 preživjelih te osam mrtvih tijela. Pretpostavlja se da je ispod ruševina još 40 ljudi.
Pogledaj originalni članak

Alberto Rozales i njegova sedmogodišnja kći Fernanda preživjeli su pad petnaesterokatnice u Concepcionu, potresom najteže pogođenom gradu u Čileu.
Bili su u svom stanu na 13. katu kad se tlo zatreslo. Povukao je djevojčicu namjeravajući kraj potresa dočekati pod dovratkom vrata koja vode u kupaonicu. Umjesto toga, propali su 13 katova, čvrsto se držeći jedno za drugo. Prošli su samo s ogrebotinama.

Rozales objašnjava za AP da su imali sreću jer je njihova strana zgrade ostala okrenuta prema gore. Njegovi susjedi s druge strane hodnika pali su na donju stranu i ostali u ruševinama.  

Spasioci, koji su se tek vratili s Haitija, izvukli su dosad iz tog kompleksa 28 preživjelih te osam mrtvih tijela. Pretpostavlja se da je ispod ruševina još 40 ljudi.
 
Petnaesterokatnica koja se u trenutku potresa srušila kao kula od karata useljena je prije samo mjesec dana. Preživjeli stanari najavljuju da će tužiti građevinare i vlasnike zbog očitog nepridržavanja pravila o gradnji u Čileu, gdje se, zbog čestih potresa, inače dobro pazi da građevine budu čvrste.

- Potres koji je s 8,8 stupnjeva pogodio Čile katastrofa je koja se ne da usporediti ni sa čime iz povijesti te zemlje - izjavila je predsjednica Michelle Bachelet. Tek danas postaje jasnije koliko je zemlje razoreno.

Broj poginulih u nedjelju navečer bio je 708, ali će svakako rasti. Broj novih beskućnika je dva milijuna. Najviše dosad potvrđenih smrti je u regiji Maule, koja je bila najbliže epicentru potresa. Riječ je, inače, o regiji čuvenih vinogradara. U toj regiji poginula je 541 osoba, a na području Bio Bio regije u kojoj je i Concepcion dodatnih 64.

Područje duž obale poslije potresa dotukao je plimni val. Očevici svjedoče kako su tamo razbacani automobili pomiješani s brodicama.

Krenule su i prve međusobne optužbe. Čileanski ministar obrane Francisco Vidal optužilo je mornaricu da nije objavila upozorenje za  tsunami i tako ljude obavijestila da moraju pobjeći u više krajeve. Situacija je to apsurdnija kad se ima na umu da je polovica svijeta, 50 država na Pacifiku, imalo uzbunu, iako ne i posljedice zbog plimnog vala. 

Spasiocima nikako ne ide na ruku stalno snažno podrhtavanje tla. Čile su i danas ujutro pogodila dva vrlo snažna potresa, a oni manji se više ni ne broje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.