ODŠTETE ZA RATNE ZLOČINE

Obitelj ubijenih na Ovčari: 'Iznosi iz Srbije su neprimjereno mali, ali smo trasirali put za sve ostale obitelji'

Foto: Branimir Bradarić
Srbija isplatila odštetu obiteljima triju žrtava na Ovčari i u Sotinu
Foto: Branimir Bradarić
Srbija isplatila odštetu obiteljima triju žrtava na Ovčari i u Sotinu
Foto: Branimir Bradarić
Srbija isplatila odštetu obiteljima triju žrtava na Ovčari i u Sotinu
21.09.2021.
u 13:45
Do isplate tih iznosa došlo je sukladno presudama sudova u Srbiji na osnovu tužbi koje su podignute tijekom 2018. godine.
Pogledaj originalni članak

Poslije gotovo 30 godina od ubojstva članova njihovih obitelji na Ovčari i u vukovarskom prigradskom naselju Sotin, članovi obitelji triju žrtava dobili su naknade nematerijalne štete od Ministarstva obrane Republike Srbije. Do isplate tih iznosa došlo je sukladno presudama sudova u Srbiji na osnovu tužbi koje su podignute tijekom 2018. godine.

Svemu tome prethodilo je podizanje tužbi za ratne zločine, a onda i presuda sudova u Srbiji koji su u svojim presudama naveli kako su Teritorijalna obrana i paravojna postrojba „Leva supoderica“ bili pod okriljem tadašnje JNA. Samim time Republika Srbija obvezana je za isplatu nematerijalne štete obiteljima ubijenih.

Prema riječima Igora Matijaševića, koji zajedno s članovima obitelji nestalih već godinama traga za nestalima i bio je aktivno uključen i u ove sudske tužbe, članovi obitelji dobili su u prosjeku po 50.000 kuna. Do sada su podignute 52 tužbe, od kojih su njih tri potvrđene i obiteljima su već isplaćena sredstva. Ostale tužbe u raznim su fazama pa su neke u procesima žalbi, kod drugih su završeni prvostupanjski postupci, a kod nekih postupci još uvijek traju.

Foto: Branimir Bradarić
Srbija isplatila odštetu obiteljima triju žrtava na Ovčari i u Sotinu

– Nama je cilj bio da pronađemo masovnu grobnicu i naše najmilije i tu je za nas priča trebala stati. Međutim, jedno vuče drugo i sada smo tu gdje jesmo. Dosuđeni iznos nije toliko važan koliko nam je važno da je putem ovih presuda Republika Srbija priznala svoju krivnju. Ove presude sada su trasiran put za sve ostale obitelji – rekao je Matijašević.

Dodao je i kako tu treba biti oprezan jer od 67 ubijenih mještana Sotina mogućnost isplate nematerijalne štete postoji samo za njih 16. Za sve ostale ubijene u Sotinu ništa nije utvrđeno, nema optužnica i tu sve staje.

Potvrdio je to i beogradski odvjetnik Mihailo Pavlović koji je rekao kako su temelj ovih presuda bile ranije kaznene presude za počinjene ratne zločine u kojima jasno stoji kako su TO i postrojba „Leva supoderica“ djelovale pod okriljem JNA.

– Samim time JNA je odgovorna za sve posljedice koje su se dogodile na Ovčari i u Sotinu. Visina isplaćene nematerijalne štete svakako nije odgovarajuća, posebno kada se zna da je standard Međunarodnog suda za ljudska prava iznos od oko 20.000 eura. Hrvatska je u slučaju Brdar protiv Hrvatske obitelji isplatila po 23.000 eura, što bi trebao biti i nekakav približan iznos kada je riječ i o Srbiji – rekao je Pavlović.

Zahtijevali su nešto manje od 20.000 eura, a kako je obiteljima isplaćena trećina iznosa, najavili su žalbe. Posebno je istaknuo kako ove tri presude ustanovljuju sudsku praksu pa bi tako mogle i postati svojevrsna garancija kako će i svi ostali postupci tako završiti.

Foto: Branimir Bradarić
Srbija isplatila odštetu obiteljima triju žrtava na Ovčari i u Sotinu

Izvršna direktorica Fonda za humanitarno pravo (FHP) kazala je kako je ova beogradska udruga već godinama uključena u postupke te da je obiteljima isplaćen neprimjereno nizak iznos, ali i da je ovo samo prvi korak.

– Činjenica je da su ovi postupci za isplatu nematerijalne štete trajali oko 2,5 godina, što je zadovoljavajuće posebno kada se zna da isti takvi postupci znaju trajati i po deset godina. Nažalost, u međuvremenu je preminuo velik broj članova obitelji koji nisu doživjeli ovu satisfakciju. Imamo za sada tri presude, ali planiramo pokretati i druge postupke. Trebao je do sada mnogo veći broj ratnih zločinaca biti optužen pa bi i mnogo više ljudi moglo dobiti isplatu nematerijalne štete – rekla je Ivana Žanić.

Napomenula je i kako obitelji prije pokretanja ovih postupaka moraju biti svjesne da oni dugo traju te da su skupi. Naime, samo na ime troškova postupka i taksi za isplatu štete po tužitelju treba isplatiti oko tisuću eura. Tu su i sredstva za troškove odvjetnika. Za sve ove do sada pokrenute slučajeve troškove je pokrio FHP, ali kako je riječ o velikim iznosima, tužbe će se podizati sukcesivno.

Video – Domovinski rat: Vukovarsko – srijemska bojišnica

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PO
polifonije
14:27 21.09.2021.

Poginuli za domovinu sigurno nisu ginuli da im se obitelj namiruje na grbači naroda. Ima primjera gdje roditelji nisu imali nikakvih kontakata, gdje je očuh mlatio sina na zgražanje susjeda, ali nakon pogibije dao mu je svoje prezime da može vući novac od naroda.

Avatar dobry
dobry
14:49 21.09.2021.

Bitno je da PLAĆAJU ratnu odštetu, kao što su je plaćali i Nijemci nakon II Svj. rata, zemljama koje su bili okupirali i činili ratne zločine u istima. Neposredno priznanje agresije!