U HRT-ovoj emisiji 'U mreži Prvog' gostovali su energetski konzultant Davor Štern i ekonomski analitičar Damir Novotny te su raspravljali o tome što znači ograničavanje cijena ruske nafte na 60 dolara po barelu kao i embargo na rusku naftu koji je jučer stupio na snagu.
Novotny je rekao da je najveći pojedinačni kupac sirove nafte Kina.
- Loše vijesti iz njihovog gospodarstva bile su jasan signal da će potražnja padati u narednim godinama i trgovci naftom su počeli snižavati cijene. Tak da su cijene padale i bez embarga, istaknuo je.
Ustvrdio je kad je riječ o cijeni nafte da dođe do njezinog rasta zbog nekog vanjskog šoka kao što su ratovi, epidemije, zatvaranje Sueskog kanala, ali onda i do pada tako da je tržišni mehanizam počeo djelovati i bez embarga. Stava je da je vrijeme da se počne pregovarati, ako se želi izbjeći dugoročni rat.
- Neki signali iz Rusije dolaze da bi se to moglo dogoditi, naglasio je Novotny i ustvrdio kako je ključno pitanje kako će se cijene nafte i bez embarga kretati u budućnosti.
- Po meni pitanje svih pitanja je što će se događati u kineskoj ekonomiji, istaknuo je.
Štern smatra da neće biti dugoročnijeg smanjivanja cijena goriva.
- Dobro da je došlo za Božić, nadamo se da će se zadržati preko praznika. No ovo što se sada sprema je zatišje pred oluju - napomenuo je.
Kazao je kako se ne zna kako će Europa i druge zemlje koje se drže embarga snaći, no podsjetio je da će se u ostatku svijeta i dalje prerađivati nafta, samo će transport iste biti skuplji.
- Istovremeno će transport nafte prema Europi biti skuplji pa možemo očekivati povećanje cijena, nakon ovog kratkotrajnog zatišja, ako će robe i biti, naglasio je.
VIDEO: Zelenski odlikovao Vjekoslava Prebega za 'osobnu hrabrost u obrani državnog suvereniteta Ukrajine'
Slušao sam "U mreži prvog". Mislim da je umjesto slušanja Šterna o sankcijama jednostavnije poslušati što kažu Zaharova i Peskov. Nikakve tu razlike nema.