Slučaj trovanja u Rijeci iz bočice mineralne vode uzbunio je cijelu Hrvatsku s obzirom na to da brojni građani redovito piju ovu vodu kao i druga pića iz boca. Tim povodom za Večernji TV govorio je gastroenterolog Ivica Grgurević iz KB-a Dubrava koji je, pozivajući se na svoje iskustvo, govorio o opasnostima za čovjekov organizam do kojih može doći ako popije neku kiselinu ili lužinu. Pojasnio je kako su i kiseline i lužine korozivna sredstva koja nagrizaju određene strukture površine na tijelu ili u tijelu s kojima dođu u dodir.
– Kiseline i lužine razlikuju se po svojim kemijskim svojstvima kao i načinom korozivnog djelovanja. I kod jednog i kod drugog sredstva, kada se popiju, reakcije kreću već od usta, grla, jednjaka, želuca pa sve do tankog crijeva – rekao je Grgurević.
Pojasnio je kako lužine više oštećuju jednjak, a kiseline želudac i dvanaesnik i da je razlog tome činjenica što se lužine lakše popiju i progutaju dok se kod kiselina javlja jače pečenje te se stoga popije manja količina. Ipak, sve ovisi i o tome koliko toga završi u probavnom sustavu, odnosno koliko se toga popije i proguta.
Napominje i kako su bol i pečenje posebno intenzivni kada se popije kiselina koja se javlja odmah u ždrijelu. Kako se ona spušta u želudac, tako čovjek dalje osjeća bolove i pečenje. Ti bolovi ljude natjeraju i da se odmah jave liječniku.
– I kiseline i lužine prvo nagrizaju površinski dio, a onda penetriraju dublje. Kod nekoga dođe i do perforacije jednjaka, želuca ili tankog crijeva, što onda prouzročuje teške upalne procese. Prilikom gutljaja ta sredstva mogu završiti i u dišnom sustavu i prouzročiti ozljede dišnog sustava – rekao je Grgurović.
POVEZANI ČLANCI:
U svim tim slučajevima važno je znati kako treba što prije zatražiti pomoć liječnika i da se ne smiju uzimati samoinicijativno nikakva neutralizirajuća sredstva jer to može biti i krivo i opasno. Naime, u kontaktu s lužinama i kiselinama dolazi do dodatnog oslobađanja energije koja može oštetiti tkivo.
Govoreći o tome koliko su česte ovakve opekline, rekao je kako one nisu toliko česte. U više od 50 posto slučajeva lužinu ili neku kiselinu popiju djeca iz neznanja. Manje od 50 posto odnosi se na odrasle osobe od kojih dio to radi i zbog nekih svojih suicidalnih namjera. Za Hrvatsku nema podataka o broju ovakvih slučajeva ali kaže kako s vremena na vrijeme postoje takvi slučajevi. U SAD-u se godišnje zabilježi oko 5000 takvih slučajeva.
Popiti puno vode da se smanji koncetracija pa odmah nakon toga ispovraćati? Neznam dali je to ispravno ali sa svojim ponavanjem kemije ja bih tako.