Kolumna

Strah od prehrambene nesigurnosti neće izliječiti pustošenje polica

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Povećana prodaja suncokretovog ulja
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Povećana prodaja suncokretovog ulja
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Povećana prodaja suncokretovog ulja
23.03.2022.
u 09:12
Gomilanjem zaliha možemo izazvati samo kontraefekt, umjetnu nestašicu koja na ruku ide špekulantima i dizanju cijena
Pogledaj originalni članak

Puška ubija brzo, a glad polako, tvrde teoretičari ratovanja. No iako se u Hrvatskoj nismo nagladovali ni u jeku Domovinskog rata, a ni na početku pandemije koronavirusa, kad su s privremenim problemima s isporukom robe i lockdownom najuporniji navalili na skladištenje kvasca, brašna, tjestenine i toaletnog papira, sličan scenarij panike i efekta vjeverice vrti se i ovih dana.

Ovoga puta u glavnoj “ulozi” je suncokretovo ulje, kojega su neke EU države (neke i iz bližeg okruženja, a u nas i trgovački lanac Eurospin) kupnju ograničile na nekoliko komada s obzirom na to da su Ukrajina i Rusija ključni svjetski dobavljači pšenice, suncokreta, uljane repice, lanenog sjemena i soje te da polovica svjetskog izvoza suncokretova ulja dolazi iz Ukrajine, a 21% iz Rusije.

Sugerira se tako da ni mi uskoro nećemo imati ulja na policama, pri čemu se zaboravlja da Hrvatska ako ničeg drugog, barem uljarica i žitarica svake godine ima dovoljno - i nekoliko puta više od svojih potreba, pa ako već nešto treba gomilati, zašto to ne bi bilo mlijeko ili svinjetina s kojima nismo samodostatni ni 50%, luk, češnjak, kruh i peciva, tjestenina..., s kojima svake godine nemilice podebljavamo uvoznu bilancu.

A suncokretova ulja, spomenimo i to, prosječna četveročlana obitelj treba samo litru na mjesec. I do prije nekoliko dana, njime se i akcijalo – u nekim trgovinama i za 11 kuna za litru!

Gomilanjem zaliha hrane možemo prouzročiti samo kontraefekt, umjetnu nestašicu koja na ruku može ići samo špekulantima te utjecati na dalji rast cijena prehrambenih proizvoda i inflacije. Teško je i zamisliti da bismo kao dio EU tržišta, koje ima i hiperproizvodnju određenih kategorija kojih nama nedostaje, u većoj mjeri, potraje li rat u Ukrajini, mogli oskudijevati, osim ako slijede dalja nestabilnost cijena i djelomični poremećaji dobavnih lanaca zbog nestabilnih cijena goriva i prijevoza.

Strah od prehrambene nesigurnosti na nedostatnom tržištu poput hrvatskog u tim je okolnostima posve opravdan. I neće ga izliječiti pustošenje polica. Na mjerodavnima je da strateški pomognu da i ovogodišnja sjetva prođe sa što manje stresa i povoljnije za ratare kako bi uljarica i žitarica u najmanju ruku posijali i požnjeli koliko i lani, a isto tako, olakša i posao stočarima, voćarima, povrćarima, ribarima... da proizvedu što više i što lakše plasiraju kvalitetan i konkurentan domaći proizvod na domaćim policama. 

Video: Poznati trgovački lanac ograničio je kupnju ulja, brašna, šećera i tjestenine

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BI
billynik
16:28 23.03.2022.

I sam se nadam da nekih velikih nestašica neće biti samo je pitanje po kojoj cijeni ćemo kupovati te namirnice. Spomenuto Suncokretovo ulje je na policama Konzuma preko 17 kn, onaj tko ga je kupio za 11 je nešto uštedio. Biće i plina i benzina samo pitanje po kojoj cijeni.